BiH

Dvije crkve u istom dvorištu

Dvije crkve u istom dvorištu
Dvije crkve u istom dvorištu
Snežana Popović

ZVORNIK - Znatiželju brojnih putnika koji prolaze putem Zvornik - Bijeljina izazivaju dvije crkve u jednom dvorištu u Kozluku kod Zvornika.

Prema riječima Jovana Maksimovića, prvog paroha kozlučkog, gradnja nove crkve je počela kako bi svi vjernici mogli prisustvovati službi, s obzirom na to da je postojeća premalena. Tako se dešavalo da po 300 ljudi ostane napolju za vrijeme većih praznika.

On ističe da se u novom hramu elementarno može služiti sveto bogosluženje, te da je na Petrovdan prošle godine služena prva služba i proslavljena krsna slava nove crkve.

"Treba pod obložiti kamenom, izraditi ikonostas, a zatim ide živopisanje, koje će vjerovatno zbog malih materijalnih mogućnosti vjernika trajati duže, ali ako Bog da, to će biti jedna od ljepših crkava. Potrebno je mnogo novca i vremena, ali pomoći će naš kum Pero Radić, koji je priložnik ikonostasa i ikona, kao i drugi ljudi dobre volje", naglasio je Maksimović.

Stara crkva posvećena svetim apostolima Petru i Pavlu izgrađena je 1902. godine u doba Austrougarske i tad je služila za veliko područje sa 15 sela: Tršić, Tabanci, Kozluk, Malešić, Šetići, Petkovci, Boškovići, Skočić, Trnovica, Kiseljak, Jasenica, Vitinica, Pađine, Roćević i Donji Šepak.

Tada su dva sveštenika svetila vodicu i pričešćivala vjernike kod viđenih domaćina u selima i u to doba osim kozlučke, crkve su bile još samo u Zvorniku, Papraći, Tavni, Janji i Bijeljini. Crkva nema ljetopis i ne zna se koji je vladika osveštao, ali priča se da je to bio vladika Nikolajević, a bogomolju koja je o Maloj gospojini navršila 105 godina narod je izgradio s mukom, jer su gradnju kočili Austrougarska i tadašnji muslimani koji nisu željeli crkvu u blizini.

Penzionisani protojerej stavrofor Milovan Petrović, koji je u Kozluku službovao četvrt vijeka, prisjeća se kako se ''potreba za novom crkvom javila jer je došlo mnogo izbjeglica koje je zla sila istjerala iz domova i sav narod nije mogao stati u crkvu, pa je vladika predložio da se gradi veća i savremenija i tako smo novu crkvu počeli 1997. godine.

"Podigli smo tri zvona težine oko dvije tone, koja će biti elektrifikovana i čuće se nadaleko, a zvonik je visine 50 metara s krstom od tri metra i u BiH ima veći samo u Banjaluci", kaže on.

Najčitanije