SARAJEVO - Predsjedavajući i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić uputili su telegrame saučešća povodom smrti Medlin Olbrajt, bivšeg državnog sekretara SAD.
"Gospođa Olbrajt je bila dokazana prijateljica Bosne i Hercegovine u vrijeme kada je našoj zemlji bilo najteže. Nikada nećemo zaboraviti njenu borbu za pravdu i istinu o agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Nikada nećemo zaboraviti njene riječi “Ja sam Sarajka”, izgovorene u opsjednutom Sarajevu, kao ni njenu borbu da se sazna istina o genocidu u Srebrenici", naveo je Džaferović u saopštenju za javnost.
Komšić smatra da će Medlin Olbrajt ostati zapamćena kao vrsna diplomatkinja, te velika prijateljica Bosne i Hercegovine i drugih zemalja Zapadnog Balkana.
"Albright ćemo posebno pamtiti po doprinosu miru i stabilnosti u BiH tokom i nakon agresije devedesetih godina, kao i po njenom uticajnom kreiranju vanjske politike Zapada u svijetu. Njenom smrću naša zemlja je ostala bez velikog prijatelja", dodao je on.