BiH

Etičko vijeće Skupštine Kantona Sarajevo: Ne sastaju se niti izriču kazne

Etičko vijeće Skupštine Kantona Sarajevo: Ne sastaju se niti izriču kazne
Etičko vijeće Skupštine Kantona Sarajevo: Ne sastaju se niti izriču kazne
Maja Rener-Smajović

SARAJEVO - Etičko vijeće Skupštine Kantona Sarajevo do sada nije kaznilo nijednog poslanika zbog kršenja Etičkog kodeksa niti se uopšte sastalo iako je bilo potrebe za sankcionisanjem poslanika zbog njihovog nedoličnog ponašanja.

Priznali su ovo i neki sami članovi Vijeća na čije se formiranje čekalo godinama i koje je konačno formirano krajem aprila ove godine. Vijeće čini sedam članova - poslanika Skupštine Kantona Sarajeva.

Da je potrebno intenzivirati rad Etičkog vijeća nedavno su upozorili u nevladinoj organizaciji Centri civilnih inicijativa, koja prati rad vlasti u BiH, s obzirom na to da su rad Skupštine u prvih šest mjeseci ove godine obilježila i međusobna vrijeđanja poslanika, napuštanja zasjedanja i dobacivanja s mjesta. Inače, u CCI su naveli i da je pala efikasnost Skupštine, dok su povećane poslaničke plate za oko 730 KM.

I početkom ove godine, nakon prepirke između poslanika Zaima Backovića (BPS) i Nedžada Fazlije (SDP BiH) i konačno Backovićevog psovanja, članovi Skupštine KS su ocijenili da je nedolično ponašanje postalo normalno u skupštinskim klupama i da je potrebno Etičko vijeće koje će kažnjavati zbog uvreda, psovki, provokacija, napuštanja sjednica.

"Etičko vijeće još nikoga nije sankcionisalo. Ono se još nije ni sastalo. Etičko vijeće se sastaje na zahtjev poslanika", rekao je Izudin Bajrović (SBB BiH), član Etičkog vijeća Skupštine KS.

Na pitanje zar ne mogu članovi ovog vijeća sami tražiti sastanak tog tijela, odgovorio je da mogu.

Hadžem Hajdarević (SDP BiH), takođe član Etičkog vijeća, rekao je da "koliko mu je poznato, nije bilo nikakvih sankcija", ali da je bilo potrebe za tim.

Ponašanje pojedinih poslanika vulgarno i uvredljivo

"Vijeće se nije sastajalo i to je njegova manjkavost", dodao je on uz napomenu da članovi Vijeća ne primaju naknadu za svoj rad.

Kenan Ademović, posalnik SBB BiH u Skupštini KS, istakao je da je od formiranja Vijeća na sjednicama Skupštine bilo kršenja kodeksa u smislu napuštanja sjednica na duže vrijeme, što smatra neprihvatljivim.

"Dogovorili smo se da svako ko treba da izađe na duže od pola sata treba da se javi nekome iz rukovodstva Skupštine. Ovaj dogovor bi trebalo da se nađe na idućoj sjednici Skupštine", dodao je Ademović.

Predrag Kojović, poslanik Naše stranke, naglasio je da postoji potreba za tim vijećem, jer je ponašanje pojedinih poslanika ne samo vulgarno i uvredljivo za instituciju nego značajno ometa rad onih koji su došli na sjednicu da rade.

Miloš Karišik iz CCI je naglasio da naknada ne bi trebalo da bude osnovna vodilja članovima Vijeća da bi radili te je ocijenio da se nikada kao u ovom mandatu nije dešavalo da poslanici ne poštuju vrijeme početka sjednice, produžavaju pauze, ne slušaju jedni druge i vrijeđaju.

Etičko vijeće prati i nadzire ponašanje poslanika i primjenu Etičkog kodeksa. Za povrede kodeksa mogu biti izrečeni pismena opomena, novčana kazna i javna opomena sa objavom u medijima. Po kodeksu, izabrani zvaničnici će svojim ponašanjem štititi ugled Skupštine KS i ne smiju napuštati sjednicu za vrijeme obraćanja predsjedavajućeg ili gosta, niti koristiti riječi koje mogu vrijeđati ili omalovažavati drugog, kao ni prekidati govornika i na drugi način narušavati tok sjednice i red u sali.

Najčitanije