BRISEL - Danas se završava mandat policijske misije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, koja će odsad bez pomoći sa strane održavati zakon i red.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton ocijenila je tim povodom da povlačenje EU policajaca predstavlja "dokaz napretka koji je BiH ostvarila u protekloj deceniji".
Evropski savjet je 23. juna odlučio da ne produži mandat policajcima, sa obrazloženjem da je BiH dovoljno zrela da bez stranog nadzora i pomoći vrši policijske poslove.
Kroz evropsku misiju u BiH, koja je počela sa radom 2002. godine, prošlo je više od 2.300 ljudi, mahom iz EU, ali i iz drugih zemalja koje su slale svoje policajce i eksperte.