BiH

Evropski put BiH je najvažniji

Evropski put BiH je najvažniji
Evropski put BiH je najvažniji
Mirza Čubro

SARAJEVO - Put BiH u EU važniji je od bilo kojeg drugog pitanja u zemlji i zato poslanici u državnom parlamentu treba da usvoje zakone o reformi policije, izjavio je jučer Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH.

"Ne postoji važnije pitanje od puta BiH u EU. Važno je da usvojimo zakone o reformi policije, jer oni znače ispunjenje uslova za potpisivanje sporazuma s EU. Ujedno, oni predstavljaju najveći stepen saglasnosti o ovom pitanju. Zato pozivam sve da lične sujete i isključivosti ne postanu prepreka za prihvatanje ovih zakona", rekao je Radmanović na vanrednoj konferenciji za novinare.

Član Predsjedništva BiH ponovio je da evropski put BiH nema alternativu, te da dva ili tri amandmana na zakone o reformi policije ne smiju blokirati taj put. Radmanović je pojasnio da je razgovarao s predsjednicima Stranke za BiH i SNSD-a o usaglašavanju seta zakona o reformi policije.

"Na osnovu ovih razgovora, usudiću se reći da su neusaglašene ostale sitnice. Zato u srijedu, kada parlament bude razmatrao ove zakone, svi treba da zaborave sujete, isključivosti, te da li pripadaju poziciji ili opoziciji i glasati za zakone koji su važni za svakog građanina ove zemlje. Lično ne vidim dugog puta za BiH osim puta u EU. BiH, dakle, vidim kao zemlju ravnopravnih konstitutivnih naroda i ostalih, koja je članica EU", poručio je Radmanović.

Naglasio je da je danas ključni trenutak za BiH na njenom putu ka punopravnom članstvu u EU, te da se radi o odluci koja nikako ne smije biti odgovornost samo dva člana Predsjedništva i predsjednika dvije stranke, nego svih nosilaca funkcija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u BiH. Kazao je i kako njegova stranka, SNSD, ostaje pri Mostarskoj deklaraciji o reformi policije, ali smatra i da je to politička deklaracija čije se sve odredbe ne mogu doslovno prepisati u zakone.

Radmanović: SNSD nije tražio da Špirić podnese ostavku

SNSD nije tražio od Nikole Špirića da podnese ostavku na funkciju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, potvrdio je Radmanović, naglasivši kako je Špirićeva najava o ostavci njegova lična, a ne stranačka odluka.

"Mi mislimo da ostavku ne treba podnijeti. O tome nikad nismo razgovarali, niti smo zauzeli stav da je podnošenje ostavke potrebno. Mislim da je to lični odnos Nikole Špirića prema trenutku u kojem se nalazimo i bojazni da bez zakona o policiji ulazimo u maglovitu budućnost integracije zemlje u EU", rekao je Radmanović.

Najčitanije