MOSTAR - Ministarstvo prostornog uređenja FBiH uložit će 264.000 maraka u obnovu mostarske saborne crkve - crkve Svete trojice, rekao je jučer ministar prostornoga uređenja FBiH Salko Obhođaš.
On je u Mostaru potpisao ugovore o sufinanciranju obnove i sanacije nacionalnih spomenika BiH na području HNŽ, ukupne vrijednosti blizu 1.800.000 KM.
"Ministarstvo prostornog uređenja FBiH ove je godine izdvojilo 6.350.000 maraka za obnovu i sanaciju nacionalnih spomenika BiH, od čega će oko 1.800.000 biti uloženo u kulturne spomenike na području HNŽ. Pored saborne crkve, izdvojit ćemo 308.000 maraka za sanaciju špilje Vjetrenica u općini Ravno", izjavio je Obhođaš.
Obhođaš je pojasnio kako će se po 176.000 maraka izdvojiti za sanaciju džamije Ali-paše Rizvanbegovića na Buni kod Mostara, odnosno crkve svetog Ilije Proroka u Kruševu, dok će se za povijesno područje Stari grad Stoca izdvojiti 692.000 KM.
"Krajnje je vrijeme da se posvetimo zaštiti nacionalnih dobara i potaknemo sve razine vlasti, bez obzira na njihovo teško stanje u proračunima, da ipak zajednički sudjelujemo u rekonstrukciji nacionalnih dobara", zaključio je Obhođaš.
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić ocijenio je ovu investiciju za nacionalne spomenike značajnim korakom za BiH.
"BiH je zemlja koja ima dugu tradiciju i ovaj potez Vlade FBiH je nešto što se treba pozdraviti na dobrobit razvoja, turizma i bh. povijesti", kazao je Bešlić.