Magnetofonski snimak 178. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 21. decembra 1992. godine (3)
MIRKO PEJANOVIĆ: Ja ispadam ovdje Merhamet. Molim vas, ja sam to pitanje postavljao četiri puta kad uopšte nije bio aktuelan niko. Vi ste tada bili najuporniji u odbrani i valjanosti odsustva članova Predsjedništva. Da i mi pređemo oznaku. One se podrazumijevaju…... .
EJUB GANIĆ: Podrazumijeva se ostavka ako se ne odazove, ovo što je rekao Mile.
PEJANOVIĆ: Vodite računa šta će Predsjedništvo u javnosti.
MILE AKMADŽIĆ: Ko će podnijeti ostavku iz ničega ako ga se ne pozove, gospodine Pejanoviću. Ako ništa nema koristi od toga što je član Predsjedništva ima imunitet. Ako išta drugo. Nemojte, molim vas.
GANIĆ: Ovdje je došlo do opšte anarhije, molim vas. Ponovo uzimam riječ. U ovoj zgradi MIP sad nisu uveli noćnu dežuru. Ja radim njihove poslove. Poslije šest ili poslije tri sata sve se to razbježi. I svaki telefonski poziv koji dođe dođe tamo meni i ja držim one dvije-tri sekretarice do 12 sati da bi jednostavno držali. Mora se MIP uvesti u dežuru cijele noći. Ima... Prema tome, mora se odrediti član Predsjedništva koji dežura od tri sata pa nadalje. Moramo malo podijeliti odgovornost.
GANIĆ: Mislim ako mi donesemo mjeru koja donosi isključenje, mislim da će se ljudi vratiti.
ALIJA IZETBEGOVIĆ: Mada ni taj sam poziv da podnesu ostavke baš, ne znam. Oni ne mogu da ne podnesu ostavke, ali mi na taj način sugerišemo kakvo je rješenje. Jer, ako neće da obavljaju dužnost, da izvuku konsekvence sami da bi bio red da podnesu ostavke.
AKMADŽIĆ: Pošteno da vam kažem, onaj dan kad smo imali raspravu na Vladi o tome i kad je Vlada i sazvana po tom pitanju, da ja nisam bio svjestan da ste se vi i gospodin Pejanović vratili, da imamo kvorum, Vlada bi pozvala članove Predsjedništva da podnesu ostavke. To vam ja tvrdim. Pa neka Vlada odgovara narodu. Vlada bi pozvala sama. Međutim, došli ste, svaka čast.
PEJANOVIĆ: Prema onome što ja znam ni gospodin Boras ni gospodin Fikret nisu otišli samovoljno. I mi ne trebamo ići u javnost s time. Ispašće kao da su otišli samovoljno i mi im prijetimo ostavkom.
PEJANOVIĆ: Predsjedniče, jesu li otišli samovoljno ili nisu? Ja koliko znam, nisu. Tako ste govorili kad sam postavljao ranije pitanje.
GANIĆ: Šta biste vi da sam otišao zadnjih šest mjeseci u Ameriku? Radim vrlo važne poslove, sastajem se sa vrlo važnim ličnostima.
PEJANOVIĆ: Što se tebe tiče sutra bih te poslao, znam da bi tamo završio.
GANIĆ: Ja sam zato da ti ljudi dođu i da ponovo odlaze, dolaze, da se uspostavi jedan. Dobro je da budu 3-4 člana uvijek ovdje, najmanje.
PEJANOVIĆ: Nemam protiv da stavimo i ostavke. Ja sam dao alternativu - zajednički razgovor.
IZETBEGOVIĆ: Idemo dalje. Tačka 2. Vlada predlaže Predsjedništvu da što prije prihvati program Vlade. Vlada predlaže Predsjedništvu BiH, u funkciji Vrhovne komande, da što prije poduzme neophodne mjere za formiranje zajedničke komande Armije RBiH HVO, što je po ocjeni Vlade osnovna pretpostavka za... djelovanje i nastavljanje oružanih akcija u funkciji odbrane oslobođenja Republike. Vlada predlaže Predsjedništvu BiH da što prije otpočne djelovanje vojnih savjeta i Savjet za zaštitu ustavnog poretka. Ocijenila je da je neophodno da se postignu diplomatski odnosi sa... zemljama, pristupiti... DKP u BiH prema utvrđenoj listi prioriteta.... Da se što prije obezbijede uvjeti za održavanje sjednice Skupštine BiH. Mislim da moramo prihvatiti ove inicijative i prijedloge Vlade BiH upućene Predsjedništvu sa onom nekom malom modifikacijom da se članovi Predsjedništva koji su duže vrijeme odsutni da se vrate do 3. januara 1993. godine ili da u tom vremenu podnesu ostavke. Oni to ne moraju uraditi. Postoji jedan modificirani oblik da se kaže - po isteku ovog roka, Predsjedništvo će preduzeti odgovarajuće zakonske mjere sa opozivom, odnosno razrješenjem u skladu sa mogućnostima.
AKMADŽIĆ: Nema ustavne osnove bez ostavke, je li tako, Čampara?
AVDO ČAMPARA: Upravo tako.
AKMADŽIĆ: Mi ne možemo ništa poduzeti ako ne podnese ostavku.
IZETBEGOVIĆ: Oni neće ostavku podnijeti.
AKMADŽIĆ: Zato pozivamo javnost, oni su javni radnici, odgovaraju narodu koji ih je birao.
IZETBEGOVIĆ: Da. Pozivamo ih. Međutim, ne moraju podnijeti ostavku.
AKMADŽIĆ: U tom slučaju možemo izvršiti zamjenu.
GANIĆ: Ako ne podnesu ostavku, to mi daje neke ideje.
IZETBEGOVIĆ: Odluka o razrješenju savjetnika u Predsjedništvu BiH. Na kog se to savjetnika odnosi?
GANIĆ: Kod ovog savjetnika. Možda bismo mogli da stanemo ovdje. Mi smo, pošto je Mijo Kelava u stvari savjetnik u Predsjedništvu bio jedno duže vrijeme odsutan, a imao je nekih tamo susreta sa četnicima i bio je na Srni itd. imao je problema čovjek. Jedno je vrijeme bio odsutan itd. Onda smo mi razgovarali kad je on došao i on kažem mu - nezgodno je da se puno slikaš jer si bio na Srni itd. Govorio je otprilike da sam ja pošao po neku drogu i ne znam šta. I sad, trebali smo da nađemo nešto da on radi ono što voli da radi itd. Onda smo razgovarali s njim da on možda radi u Vladinom resoru u bh. presu ili da nastavi tu funkciju tamo. Međutim, kasnije se ispostavilo da mi nismo isti aršin primijenili prema ostalim savjetnicima koji nisu u Predsjedništvu. Tako da bi možda trebali da ostavimo za sljedeću sjednicu i ove ostale ljude koji su savjetnici u Predsjedništvu, da vidimo kako to da postavimo.
AKMADŽIĆ: Protiv sam da se gospodin Kelava razriješi i zato sam da ostane na funkciji. Protiv sam da se o Hrvatima raspravlja bez prisustva Hrvata na bilo kojem tijelu i bilo kojoj komisiji. Ovo je bilo na Kadrovskoj komisiji gdje nije bio niko od Hrvata prisutan i na to nije dao niko svoju saglasnost. Tražim da se Mijo Kelava vrati na posao na kojem je i bio dok ga mi ne raspodijelimo.
GANIĆ: Ja predlažem da se to vrati na Kadrovsku komisiju kojoj treba da prisustvuje Akmadžić.
AKMADŽIĆ: Imamo mi predstavnika u Kadrovskoj.
AKMADŽIĆ: Mislim po skupštinskoj liniji da je Tomo Obrdalj.
GANIĆ: Mislim da je propust u toj sjednici Kadrovske komisije i Mirsad i vi ste trebali upozoriti na to. Da ubuduće ne raspravljamo ako nema predstavnika tog naroda.
ĐURIČIĆ: Pravo da vam kažem ja nikad ne razmišljam o tome.
GANIĆ: Međutim, zato sam da čovjek dobije radno mjesto, ali imaću neke rezerve za stari posao. Ja sam objasnio koje su.
AKMADŽIĆ: Nisam završio do kraja. Predsjednik i ja smo razgovarali nakon tog Mijinog istupa tamo i na određen način, predsjedniče, to smo mu oprostili. On je sa cijevi uperenom u sebe govorio neke stvari o vama, gospodine Ganiću. Dali su mu da pročita ono što su napisali. On je to pročitao. Kad bi bilo ko od nas došao u tu situaciju. Ja sve mislim ja to ne bih tako radio. Nisam bio u toj situaciji i vjerujem da ne bi, ali čovjek je slabić.
ABDULAH KONJICIJA: Trebao je imati srce.
AKMADŽIĆ: Onda se ne bi vratio.
KONJICIJA: Pa ne bi se vratio.
GANIĆ: Slažem se da se ne može diskutovati bez predstavnika tog naroda, ali nije dovoljno da samo predstavnik tog naroda odlučuje o statusu tome. Naći ćemo rješenja, ali u principu ne podržavam do kraja taj stav.
AKMADŽIĆ: Predsjedništvo je imenovalo gospodina Kelavu na dužnost u punom sastavu.
GANIĆ: Da ne otvaramo tu temu, ali ćemo na Kadrovskoj o tome raspravljati.
IZETBEGOVIĆ: Naime, nije problem u tome što je on tamo nešto rekao. Vatrogascu možeš zamjeriti ako kažeš - idi, penji se gore a on kaže neću. On se nije prihvatio. Može mu se zamjeriti. On je prihvatio da bude hrabar, to mu je posao. Međutim, jednom Kelavi, nije on bio određen zato da danas-sutra gleda cijev i da kaže ja sam za ovo i za ovo, pa vi pucajte. Ne bi to mogao biti razlog. Samo, gdje je on do sada.
GANIĆ: On je bio jedno vrijeme odsutan. Sad se vratio.
IZETBEGOVIĆ: Ja ga ne viđam. Ne znam uopće gdje je. Nisam ga vidio od onda kad smo se vidjeli u Zagrebu. Gdje li smo se vidjeli on i ja?
AKMADŽIĆ: Pazite, Kelava je otišao regularno. Ja sam mu dao 15 dana da može ići na izbore u Hrvatsku - kad su bili izbori. I on je tada skupa sa generalnim tajnikom HDZ-a i sa, ne znam ko je još bio, putovao. Tamo su ih četnici uhvatili. Njega su prepoznali po brkovima i svemu tome sa pres-konferencija. Prepoznatljiv je. Tamo su mu prijetili i on je to rekao. Međutim, on se meni javio iz Kiseljaka - nakon tri dana su ga pustili. Kad je to rekao, pustili su ga. On se meni javio i rekao sam mu odmah da da demanti toga što je rekao. I on je demantirao sve to što je rekao u sredstvima informiranja. Ne bi trebalo od toga praviti...
IZETBEGOVIĆ: Ne bih ni ja pravio to pitanje. Od vojnika to mogu tražiti. Nema tu bježati. Zato si vojnik i gini. Bilo bi dobro da je hrabar, ako nije - nije, šta mu ja mogu.
KONJICIJA: Svi smo vojnici u ovoj funkciji. I ministar i članovi Predsjedništva.
GANIĆ: Imamo veliki broj ljudi u Predsjedništvu. To je opšta gužva što nije raščišćeno gdje je, ko je, šta je. Imamo nekoliko savjetnika koji nisu tu na radnom mjestu i zbog tog morali bismo zauzeti neko odsustvo manje neko, neko više. Istovremeno, kolega Pejanović se javio sa zahtjevom da se neko iz reda srpskog naroda imenuje u Predsjedništvo na savjetničko mjesto, koje bi otprilike možda pomagao članu Predsjedništva Pejanoviću u nekim stvarima. Mi smo probali da to ide preko Kabineta, međutim ne može se organizaciono to sprovesti. On je predložio jednog čovjeka da se imenuje za savjetnika u Predsjedništvu za politička pitanja, a iz reda srpskog naroda. Ja sam pročitao biografiju ovdje. Dosta je to simpatična biografija, ali po mom ličnom mišljenju.
IZETBEGOVIĆ: Jesmo li prešli sa ovog? O Kelavi?
GANIĆ: Vraća se na Kadrovsku. Ali ovo sad, ja sam mislio da možda neki stručni saradnik za politička pitanja na osnovu ove biografije koju sam pročitao. Mada mi imamo isto nekih savjetnika koji nemaju neke jake biografije itd. Sad Pejanović traži da se zauzme o tome stav. Smatra da je - kako mi stojimo sa predstavnicima srpskog naroda?
GANIĆ: Ali on je i dalje na spisku.
IZETBEGOVIĆ: Znam, u hiljadu slučajeva se ne daje agreman, ovo je forme radi. Nećemo sad kazati čovjeku nije poželjan. Jesmo li s ovim iscrpili današnji dnevni red?
GANIĆ: Samo još jednu stvar. Treba da na Predsjedništvu zauzmemo stav. Mi imamo 27. decembra važan sastanak u Ženevi. Tamo treba da se pojavimo sa ovim mapama. Imamo utisak da Predsjedništvo tu nije dobro organizovalo stvar, da neki eksperti koji treba da rade tu mapu da to rade. Meni je Oven rekao da mnogi detalji u našoj mapi, mapi koju je predložila naša delegacija, nemaju nikakve debele logike, posebno pošto je ozbiljna kritika. Vrijeme prolazi, ništa se ne radi. Dajte da vidimo ko su ti ljudi, da se sjedne, jer vidite kažu Trnka je gore, Somun. Nijedan od njih se ne razumije u tu problematiku. Primjera radi, to je vrlo... Kažu, ima tamo regija koje su predložene koje ekonomski ne mogu da funkcionišu. Nemaju nikakav glavni red. Prema tome, dajte da to uradimo. I druga stvar isto se odnosi na Ženevu. Prijedlog da Vlada i Predsjedništvo daju svoje primjedbe na onaj nacrt ustava iz Ženeve koji su dali Oven i Vens - uređenje BiH na sedam do 10 regija i koji su... Mi smo davali neke primjedbe. Međutim, Turajlić smatra da tu ima ozbiljnih nekih stvari koje su propuštene. Treba napraviti nove primjedbe da Vlada i Predsjedništvo to odrade. Ali ovo koliko je sutra ili prekosutra treba ove ljude poslati u Zagreb. Jer, koliko čujem, HDZ je dala tri čovjeka koji treba da rade to. I vlada jedno opšte mišljenje da 27. kad vi odete gore...
IZETBEGOVIĆ: Silajdžić dolazi sutra u Zagreb i ja mislim da Filipović ide tamo, tako mi je barem maloprije rekao.
IZETBEGOVIĆ: On kaže da jeste.
AKMADŽIĆ: Mogu li ja nešto predložiti, predsjedniče?
GANIĆ: Trnka uopšte nije stručnjak za to. On je čovjek koji nije stručnjak. Druga stvar, to treba raditi sa ovom delegacijom.
AKMADŽIĆ: Mogu li ja? Ako će Vlada određivati delegaciju, to će određivati Vlada. Ako će određivati Predsjedništvo u funkciji Skupštine, treba određivati u saglasnosti sa Vladom. Protiv sam da gospodin Silajdžić u funkciji ministra inostranih poslova, osim tamo gdje se govori o inostranim poslovima, protiv sam da ova delegacija u sadašnjem sastavu bude u Ženevi bez predstavnika Hrvata i mislim da oko delegacije koja će ići u Ženevu i koja će razgovarati u Ženevi trebamo ponovno provesti proceduru. Nisam ja ni bio ovdje kad je ona određivana ni kad je utvrđivana. U suštini, ne vidim posebnog razloga da ona tamo i bude. Ja sam razgovarao takođe s Ovenom i Morijonom. Posebno sa Ovenom. Mislim da će delegacija BiH, potpuno drukčije ukomponirana nego što je sad, moći da bude u Ženevi 2. siječnja.
PEJANOVIĆ: Problem Zagreba je jedno, a problem delegacije je drugo.
GANIĆ: To je jedan te isti problem.
PEJANOVIĆ: Ne, odvojeni su u ovom času. Predsjednik Izetbegović može o tome govoriti šire, ja mogu manje. Samo znam da u Ženevi iniciramo da je u Zagrebu dogovoreno da hrvatska delegacija i državna delegacija BiH do 27. pokušaju prolongirati zajednički prijedlog. Naša delegacija je organizovala da se to uradi zajedno... Je li tako, predsjedniče?
AKMADŽIĆ: Sa Hrvatskom da. Slažem se sa državom Hrvatskom, a ne sa Hrvatima koji su u BiH.
IZETBEGOVIĆ: Ne sa državom Hrvatskom. Riječ je o tome - imaju očigledno dvije varijante. Da li postojeće delegacije, kako jeste, izišle gore na razgovore i kako su bili razgovori u Ženevi, one su kao takve pozvane i u London od strane Evropske zajednice.
IZETBEGOVIĆ: Riječ je o Ženevskoj konferenciji koja traje. Ja sam napravio lapsus pa rekao London. Ženevska konferencija. Tu, kao što znate, su bile tri delegacije i razgovarale. Po tipu odvojenih soba su razgovarale tamo. Na čelu jedne od tih delegacija bio je Silajdžić i mi smo je zvali Vladinom delegacijom. Iz druge je bio Boban, a treće je bio Karadžić.
AKMADŽIĆ: Protiv toga sam.
IZETBEGOVIĆ: I ja sam protiv toga, ali jednostavno...
GANIĆ: Mislim da treba Vlada da odredi. (Nastaviće se)