BiH

FE­LJTON: Tran­skrip­ti sje­dni­ca pre­dra­tnog i ra­tnog Pred­sje­dniš­tva BiH (111)

N.N.

Magnetofonski snimak 182. sjednice Predsjedništva Republike BiH održane 26.decembra 1992. godine (2)

ALIJA IZETBEGOVIĆ: Ja stavljam ovaj prijedlog na glasanje. Molim vas

da idemo na hitnu promjenu.

MIRKO PEJANOVIĆ: Ja razumijem da možemo i glasati. Ja iznosim argumente da bi mogli mirnije glasati i imati veće efekte za nekoliko dana. Molim i za ovaj razgovor. Mislim da bi u imenovanju ljudi trebalo obezbijediti to neko naše sveto trojstvo iz više razloga, a ja molim, predsjedniče, bojim se da ovako, ako ne provedemo proceduru, može izazvati kod njih pometnju i može doći do osipanja kadrova, koji nam je jako dragocjen.

MILE AKMADŽIĆ: Do osipanja kadrova je već došlo, sad ih treba skupljati ponovo. Ja mislim, ne znam da li raspolažem točnim podatkom, ali mislim da je neposredno pred napad na Otes TV upravo snimila sve te rovove i sva ta mjesta gdje se vojska nalazi, gdje se ne nalazi. Meni kažu da je to uveliko pomoglo ovakvom stradanju na Otesu. Upravo dužnost direktora i glavnog i odgovornog urednika šta će ići uključujući i ovo što ste Vi rekli oko drugi o nama itd. Tu treba praviti selekciju. Pozitivnu selekciju. Mislim da sve prihvatam ovo što je gospodin Pejanović rekao. Ne znam da li baš TV, da li je nekad direktor TV Predsjedništvu podnosio izvještaj o radu ili Skupštini?

PEJANOVIĆ: Onaj koga imenuje njemu podnosi izvještaj.

AKMADŽIĆ: Mislim da ova dva imenovanja možemo, ne povređujući ili ne uskraćujući prava nikako srpskom narodu, pogotovo ako je glavni urednik na radiju, onda je to sveto trojstvo i neka tako bude.

PEJANOVIĆ: Ja bih morao da konsultujem kadrove dole, koji su u odgovornosti za vršenje javnih funkcija srpskog naroda i ja molim nekoliko dana.

ABDULAH KONJICIJA: Grupa poslanika koja se gore srijedom sastaje, na njihovom sastanku, bilo je ozbiljnih primjedbi na rad TV i radija. Ja sam lično dva puta čak i telefonom pozivao direktora Agovića. On je rekao: "Molim vas, pošaljite nam primjedbe pa ćemo ih mi razmotriti i ako smatramo da su opravdane, uvažiti." Mada sam ga ja zvao da dođe među poslanike i da porazgovara, da čuje primjedbe. Tu je tridesetak ljudi pa da čuje 30 ljudi i njihove sugestije. Upravo je bilo prigovora tada da su na TV snimali pojedina vojna područja koja, de facto informativno mogu koristiti agresoru. On se nije odazvao, evo i Avde svjedoka, tri puta nas je odbio, nije htio da odgovori. Mislim da je to neozbiljno, jer ja sam ga ipak nazivao u funkciji predsjednika Vijeća građana i s obzirom da Mariofila nije bilo, da je on bio tada u funkciji zamjenika predsjednika Skupštine, bio je red da se dođe. I ja predlažem da mi glasamo i mislim da, ako ništa, mjesec dana će se opet otegnuti ova stvar. Ljudi, mi smo u ratu.

PEJANOVIĆ: Molim vas, profesore, upravo što Vi govorite o izvještaju, ja ponovo insistiram da se podnese izvještaj, da se usvoji izvještaj, da se izvrši smjena i da se onda postave novi ljudi. Drugo, tražim nekoliko dana da obavim razgovor sa kadrovima koji obavljaju tamo uredničke funkcije iz srpskog naroda, koji su oni tražili već, da bih obezbijedio ono čega se plašim. Treće, mislim da je bila praksa i ostaje, pošto su ranije to drugi organi odlučivali a sad odlučuje Skupština u redovnom sazivu, sad mi u odmjeni Skupštine, da se u formiranju prijedloga, odnosno u glasanju o prijedlogu obezbjeđuje mišljenje kolegija njihovog. Ne obavezuje, ali se obezbjeđuje. Sa stanovišta stručnosti itd, itd. Mislim da mi nemamo razloga da za dva-tri dana ili pet dana sad ne čujemo taj izvještaj. I ne obezbijedimo sve te pretpostavke da odlučimo sa punom odgovornošću. Prije svega, i ja.

IZETBEGOVIĆ: Naime, mi treba da gajimo u odlučivanju jedan metod usaglašavanja stavova, ali usaglašavanje stavova, kao što piše u Poslovniku, isključuje nakon što smo ukrstili argumente, razloge da se opredijelimo da glasanjem neke stvari riješimo. Neke stvari konačno treba rješavati. Ja od ovog izvještaja puno ne očekujem. Neće oni o sebi pisati loše. Reći će manje-više tehničke probleme koje su imali, koji su poznati. Ali, situacija zahtijeva hitan postupak, a ne vidimo ga skoro. Prema tome, predlažem da ovo pitanje riješimo glasanjem. Tim prije što to nije…

KONJICIJA: Da li nije dovoljan razlog samo to što se nije odazvao meni i grupi od 30 poslanika koji su ga zvali. Evo, to je dovoljan razlog da se smijeni.

AKMADŽIĆ: To je i dovoljan razlog da se i mene smjeni s mjesta predsjednika Vlade, a ne direktora Televizije.

IZETBEGOVIĆ: Mi smo pružili nekakvu demokratsku šansu. Vi znate kako je došlo do postavljanja ljudi. Eto, hajte Vi kažite koga hoćete. Međutim, rat je krenuo. To je bilo neposredno pred rat. Ili je čak rat već bio počeo. Međutim

MIRO LASIĆ: Predsjedniče, ja bih samo htio pitati nešto. Što se tiče ova dva imena profesionalno... tu nema problema. Jedino sad bih ja pitao na mjesto na koje se predlaže Mufid Memija, je li bio predstavnik muslimanskog naroda?

IZETBEGOVIĆ: Jeste.

LASIĆ: To za mene ne bi bilo sporno.

IZETBEGOVIĆ: Bio je Mehmed Agović, umjesto njega Mufid Memija.

LASIĆ: A ko je bio glavni urednik?

IZETBEGOVIĆ: Glavni urednik bio je Nedim Lončarević, takođe Musliman, dolazi Hrvat Vranješ.

LASIĆ: Jedino bi trebalo voditi, kod nekih ovakvih postavljenja, računa o tome da se uvijek postave predstavnici tri naroda.

IZETBEGOVIĆ: Ne diramo to. Naime, ovdje vršimo izmjenu pozicija srpskog predstavnika, odnosno pripadnik srpskog naroda ostaje na Radiju.

LASIĆ: Ima li na TV predstavnik srpskog naroda?

IZETBEGOVIĆ: Jedan od glavnih urednika je. Zajednički razgovor ovdje imaju dva, ne tri mjesta, što se tiče Televizije. Naime, što se tiče TV ima glavni urednik.

AKMADŽIĆ: Imaju tri mjesta, predsjedniče. Ima generalni direktor i predsjednik Poslovodnog odbora TV i dva glavna i odgovorna urednika. Jedan na Radiju, jedan na Televiziji.

PEJANOVIĆ: I direktor Radija ima, takođe.

AKMADŽIĆ: Dobro, a ja govorim o ovome.

IZETBEGOVIĆ: Radi naše informacije, gdje se nalazi predstavnik srpskog naroda.

MUFTIĆ: Veliki broj novinara je otišao da radi za Srnu i Srbi koji su ostali na TV su zaista ljudi koji nisu potpali ni pod jedno od tih iskušenja i nisu se odazvali na pozive. Dakle, oni u tom ljudskom smislu zaista...

IZETBEGOVIĆ: Nije riječ o tome kako se oni ponašaju, ja nisam pitao to nego gdje se nalazi sada - koje je od odgovornih mjesta gdje se nalazi Srbin?

MUFTIĆ: Glavni i odgovorni urednik Radija Milenko Voćkić. I glavni urednik BH pressa. Znači, Radio - glavni i odgovorni urednik, Televizija - glavni i odgovorni urednik Hrvat, generalni i odgovorni urednik RTV - Musliman. Mislim da je to zastupljeno.

PEJANOVIĆ: Ja vas molim, iz proceduralnih razloga, da sačekamo izvještaj.

IZETBEGOVIĆ: Rekosmo, ja sam radi naše informacije tražio: glavni i odgovorni urednik Radija je pripadnik srpskog naroda, g. Voćkić. Dobili smo taj odgovor. Glavni i odgovorni urednik TV je Hrvat, generalni direktor, odnosno predsjednik Poslovodnog odbora je Musliman.

PEJANOVIĆ: Ranije je otprilike bilo ovako. Ako je direktor TV iz jednog naroda, onda je glavni urednik iz drugog i onda je direktor Radija iz trećeg. Otprilike se uvijek njegovalo.

AKMADŽIĆ: Tako je i sada.

PEJANOVIĆ: Nije sada.

IZETBEGOVIĆ: Mislim da je važniji položaj. Možemo izvršiti tu rokadu.

PEJANOVIĆ: Ja bih htio da dobijemo izvještaj. Da izaberemo nove i da novim riješimo pitanje zastupljenosti.

AKMADŽIĆ: Iz razloga koje je gospodin Pejanović sad naznačio i naveo, o tom svetom trojstvu da je direktor iz jednog naroda, glavni urednici iz drugog, ja insistiram da se imenuje, da se upravo to poštuje prema hrvatskom narodu, što sad nije slučaj. Zato insistiram da se izvrši ovo imenovanje iz tih razloga. I ne znam, ovdje nema tih ljudi koji su ranije, da ne kažem predstavljali hrvatski narod, ali ne znam kako su mogli dozvoliti da do tog dođe. To već nije urađeno.

PEJANOVIĆ: Ja insistiram na izvještaju.

AKMADŽIĆ: Ne treba nam izvještaj da Hrvati imaju svoje mjesto koje im pripada. Ne treba izvještaj zato, gospodine Pejanoviću.

PEJANOVIĆ: Hoću izvještaj za dosadašnji rad.

EJUB GANIĆ: Ja tražim konsultaciju. Ova naša delegacija koja pregovara na aerodromu... Međutim, u blizini aerodroma postavljena je prepreka na putu. To su, kaže Šiber, da su četnici blokirali put i sad mora, da bi se otišlo na aerodrom, da se ide tamo, da se obilazi to i ulazi se u jedan dio teritorije koji oni kontrolišu. Šiber smatra da to nije bezbjedno i traži od Morijona, pošto je taj put pripadao UN, da se ta prepreka skloni da bi on išao na ovaj razgovor dole. I sad, šta da tražim. Poslao je moju sekretaricu.

IZETBEGOVIĆ: Na onoj redovnoj ruti, je li?

GANIĆ: Jeste.

SEFER HALILOVIĆ: Postoji uslov da se neće ići na pregovore dok se to ne skloni.

IZETBEGOVIĆ: Mislim da se mora uspostaviti status evo. Kakav je bio. Što se tiče puta. Bez toga nema odlaska. Ko zna kako je sad tu. Molim te, pošto hoćemo mi da glasamo o ovoj stvari, tvoj glas za šta je?

GANIĆ: Što se tiče ovog, Mirko može analizirati izvještaj, ali problem je ovdje što mi ne možemo ništa završiti na vrijeme.

PEJANOVIĆ: Nemojte da nas plašite sa vremenom.

IZETBEGOVIĆ: Ja bih isto tako zamolio da mi inače.

PEJANOVIĆ: Neću da ništa razriješavamo bez računa da se položi ovdje. To je moje. Drugo, molim da obavim razgovor koji je tražen od mene, nisam ga obavio jer nisam bio tu. Pretpostavljam da može koristiti našem jedinstvu i izvršenju plana...

AKMADŽIĆ: Da li se slažeš da na jedno od ta tri mjesta treba da bude Hrvat?

PEJANOVIĆ: Nisam to uopšte i našem jedinstvu u izvršenju plana... Televiziju.

AKMADŽIĆ: Gospodine Pejanoviću, mogu li ja reći? Da li se slažeš da jedno od ta tri mjesta treba da bude Hrvat?

PEJANOVIĆ: Nisam to uopšte dovodio u pitanje, naprotiv.

IZETBEGOVIĆ: Ispravka jedne grube greške. Ako hoćete, jedna korekcija.

AKMADŽIĆ: Prema tome, nije u pitanju izvještaj. Ja čak ne postavljam pitanje dobrog rada gospodina Nedima Lončarevića, konkretno. Uopće ne dovodim to u pitanje. Ja dovodim u pitanje ono što kažemo iz ovih naših korektnih, fer odnosa međunacionalnih.

IZETBEGOVIĆ: Mislim da se ove promjene tiču. Da se smjenjuje neki Srbin, onda bi shvatio tu stvar. Međutim, očigledno status evo u tom pogledu ostaje. A kao što je poznato na TV su srpski kadrovi dobro zastupljeni brojčano - srazmjerno daleko više, daleko više - među novinarima, itd. Prema tome, ova promjena ne zadire u to. Ja bih Vas razumio da se sad smjenjuje neki Srbin. To je, ako moramo govoriti o tim nacionalnim terminima, ovo je naš na neki način muslimansko-hrvatski problem bio. Podjela ova. Inače, srpski kadrovi zadržavaju pozicije koje su imali, kakve god su one bile. S druge strane, potrudiću se pa ću Vam donijeti jednu malu diskusiju sa Donjeg doma engleskog. Tu svako uzme riječ jednom-dva puta i kaže svoj stav. Ne uzima 17 puta riječ da dokazuje svoj stav. Molim Vas, da kažete Vaše argumente i da prepustite da se odluka donese. Ovako traju sjednice beskonačno dugo i onda smo nesposobni za nastavak rada kasnije - po pet sati. Vi kažete da je Vaše mišljenje da to treba da ide na javnu diskusiju. Ako ovdje osam vas ili šest bude mislilo da ne treba da ide na javnu diskusiju, onda ne treba da ide na javnu diskusiju i mirna Bosna. Jer, na kraju krajeva, politika nije matematika i ne možemo sad sabrati to. Moramo vratiti kako će većina procijeniti ovdje. Je li zaista ovdje nužno da se sačeka Agovićev izvještaj da bi se donijele ovakve odluke.

KONJICIJA: Dozvolite, ja poštivam svačiji autoritet, ali bih molio da poštivate i autoritet mene i 30 poslanika. Ako se tri puta gospodin Agović nije našao za vrijedno da se...

IZETBEGOVIĆ: Abdulah, čuli smo to i zamolio bih te da dva puta ne diskutujemo.

KONJICIJA: Dovoljan je argument poštivanja autoriteta i funkcije. IZETBEGOVIĆ: Čitao sam izvještaj sa Donjeg doma. Svako kaže ja sam sto, mislim to i to - glasanje, prosuđivanje - idemo dalje. Nema ubjeđivanja do iscrpljenosti kao što je bilo. Hvala bogu kod nas to nije bilo, ali jednom prilikom kad smo ovdje bili sa Pelivanom, ja koji se dobro kontroliram, bacio sam naočale i maltene se nisu razbile, jer je o jednoj stvari 17 puta bilo govora. Dođavola više. I to 17 puta isti argument. Ima da se uvaži taj argument. Nemojte na to ići. S druge strane, da se dogovorimo da niko nikom ovdje ne zamjera što će glasati drugačije. To ne smatramo mi sada, ako budemo glasali ovdje, izdvoji g. Pejanović glas i još poneko, da se to ne zamjera. Ima drugačije mišljenje o ovoj stvari i mirna Bosna.

PEJANOVIĆ: Htio bih, predsjedniče, da se izbjegne da se ljudi povrijede, da njihov izvještaj nismo saslušali. Jer oni su u ratu sa nama zajedno bili i mi sa njima. Kako god su radili može biti loše, može biti manje loše, zato im kažemo jer moramo tu praksu njegovati kao praksu. Ja molim to. To je moj zahtjev bio i on se samo kosi sa nekoliko dana vremena. A vi, svi ovdje, smatrate da gori.

IZETBEGOVIĆ: Mislim da svi moraju imati slobodu da ovdje glasaju kako hoće, da se niko ne ljuti.

PEJANOVIĆ: A ja lično sam molio i ovo drugo. Mislim da bi koristilo. Ali dobro, kako Vi mislite, ako mislite da je danas preče, neka se glasa.

HALILOVIĆ: Mogu li samo nekoliko rečenica, mada znam da sam kao "biber po pilavu". Prvo, izvještaj o radu TV je prisutan u javnosti svaki dan. Mislim da je on jasan kao suza. Što se pripadnika Armije tiče, ja ću vam reći jedno opšte mišljenje koje je (90% pripadnika Armije), a to je da bi TV BiH trebala biti naš šesti korpus u smislu borbe protiv agresora. Ona je za sada u funkciji i ovako kažu: "Da nam više Srna pomaže sa svojim izvještajima nego što to čini TV BiH." Mi se s ovim problemom bavimo od početka. Sve naše zahtjeve i sve primjedbe na tu temu nikada nisu bile prihvaćene. Bile su zaista uljudno saslušane, a nikad nisu bile prihvaćene. Prva četiri mjeseca koristio se termin zaraćenih strana, da bi nakon toga počeli nešto malo raditi. Uglavnom, u funkciji onemaganja oružane borbe. Ovdje ne treba nijednog trenutka dovoditi u pitanje. Ja samo vam kažem da će jednog dana doći vrijeme da se za takvu vrstu opstrukcije odgovara. Zasad vam to ne mogu reći. Ima nekih stvari koje su činjenice. Nakon prve mobilizacije povećao se broj zaposlenih sa 380 na 1.400 ljudi. Na TV BiH. Pokriveno radnim obavezama itd. Jednog dana će se zato vješati.

PEJANOVIĆ: Ja zbog toga i govorim.

HALILOVIĆ: Tu je trebalo praviti odgovornost ovog predsjedništva. Što to nismo mnogo ranije napravili, prije sedam-osam mjeseci.

AKMADŽIĆ: Ja vas molim, pošto ovdje ima još dvije točke o dnevnom redu, gdje sam zainteresiran, a ja sam odložio sjednicu Vlade za pola sata, moram ići, dajte da izvršimo glasovanje oko ovoga.

(Nastaviće se)

 

Najčitanije