Magnetofonski snimak 172. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 24. oktobra 1992. godine(3)
STJEPAN KLJUIĆ: Nisam ja to, to je profesor govorio.
EJUB GANIĆ: Prema tome, mi treba da...
GANIĆ: U tunelu, zauzeli tenkove. Prema tome, problem je da li ovi ljudi mogu upravljati sistemom?
KLJUIĆ: Profesore, nije sporno uopće. Sporno je samo ovo - hoćemo li imati večeras efekat ako to objavimo ili nećemo. To je bitno.
GANIĆ: To su stvari koje mi ne moramo da objavimo. Naša je stvar hoćemo li objaviti ili ne. Vojne odluke se, po pravilu, šalju depešom. A naša je stvar, kao političkog rukovodstva, da li ćemo javiti da ga nismo smijenili, da nismo poništili našu odluku ili da jesmo. Ali se mi moramo opredjeljivati. Znate ko brani Sarajevo. Ne brane ovi manekeni po gradu, brane gore ljudi koji su ukopani, što su im kuće porušene itd. Ako je na nama najveća odgovornost, ako Komanda predlaže to, mi treba da se izjasnimo. Da donesemo odluku danas.
IZETBEGOVIĆ: Treba da se opredijelimo. Postoje ozbiljne pretpostavke
da li za suspenziju, to je nešto blaži slučaj, ili za ukidanje odluke, što je na neki način odlučnije nešto, to je jedan skraćen postupak. Nije se krivica na pravi način... mada postoje očigledni prekršaji. Ali nije on saslušan, nije imao prilike da da izjavu i kaže nije bilo tako nego je bilo ovako. Ali mislim da bi neku odluku trebalo donijeti. Jer je upad na TV apsolutno nedopuštena stvar. Ori se brane da su u Predsjedništvo ušli da traže neku zaštitu i šta ja znam. Ne znam sa kakvim su namjerama ušli ovdje. Ali u TV su ušli na jedan način. Naravno, to nosi rizike. Nosi rizike da se ništa ne uradi, isto tako. Jer se to onda smatra da se toleriše, da se prelazi preko tih stvari. Ohrabruju se ljudi. Naravno, svaka ta odluka je pomalo i politička odluka. Treba je procijeniti koliko je oportuna. Može se pravno reći - ovo je pravno ovako i gotovo. Međutim, ima neku političku, treba procijeniti.
GANIĆ: Da ta komisija, koja će dati prijedlog Predsjedništvu, da bude jedna mjerodavna komisija. Ovdje ovaj Kerim Lučarević komandant Vojne policije.
MIRKO PEJANOVIĆ: Ako idemo na suspenziju, onda bih molio da se pravno to definiše i da dovršimo sutra ili prekosutra. Ja sam tu i prekosutra. Mislim da danas i sutra ne bi trebalo ići u javnost. Neće li se smiriti u Travniku i Prozoru danas-sutra. Da ne bude gore od goreg. U tom smislu sam mislio.
AVDO ČAMPARA: Znate šta, ove greške mislim da su teške, u Armiji nedozvoljive. Sada se postavlja jedno otvoreno pitanje. Za mene... a podržava to načelnik Vrhovnog štaba, da se odluka koja je donesena stavi van snage, a dobro su izvagali, čini mi se, stvar, onda je veliko pitanje može li Predsjedništvo to prolongirati ili ne. Ja mogu da kažem ovo što ja imam dodira sa građanima, da su građani protiv ovakvih stvari kakve radi Juka Prazina i da su rijetki koji to podržavaju, naročito u posljednje vrijeme. Ono u početku odbrana grada Sarajeva, u redu, naročito u posljednje vrijeme jako su protiv i podržavaju svaku mjeru zavođenja reda, discipline, itd. Da budemo iskreni. Armija ne može uspjeti ukoliko nema vrhovne komande i ukoliko nema subordinacije i nadređenosti i mislim da ne može uspjeti. Sad treba li objavljivati ili ne? Na neki način je i suspenzija skoro isto kao i poništenje te naredbe. Mi bi suspenzijom čekali šta će biti, šta će vojni organi riješiti. Ali, znate šta, u ratnim uslovima dobro je, suspenziju je mogao načelnik sam izdati. Načelnik Glavnog štaba. Odmah. U tim uslovima i pritvoriti ga. Jer on tuče njegove kolege. Ne znam. Jeste ovo...
IZETBEGOVIĆ: Strogo gledajući, za upad nije on izvršio nego neki njegovi ljudi koji su zato suspendovani, odgovorni. To je direktni, on je bio na drugoj strani. Da li je on to naredio, ja ne znam, ali on to nije uradio. On je uradio ono što je uradio. Na Igmanu itd.
ČAMPARA: Samo nikad komandant ne upada u TV ili radio kad vrši... nego njegovi ljudi.
IZETBEGOVIĆ: On je bio jednostavno, pitanje je da li je mogao on to narediti, s obzirom na komunikaciju. Nije bio u Sarajevu, sjedi u Štabu pa odu njegove jedinice. On može zaista da se brani da on, što se tiče toga, nije znao i da ne zna za to. To je reakcija bila njegovih jedinica. Mislim čak da su to oni spontano uradili, čuli za tu stvar. Nisam siguran, on i nije mogao narediti, on je bio uhapšen, a onda su oni. Nije on mogao iz zatvora narediti, hajte ovamo. Prema tome, krivi su ovi ljudi i njih treba apsolutno na odgovornost pozvati. Ove ljude. A što se tiče njega, treba nešto i provesti i to danas. Da li to treba objaviti, to je drugo pitanje. Ali ili suspenziju ili ukidanje odluke. Jedno od tog dvoga. Odlaganje ne vodi ničemu. Ne treba, jer se može shvatiti kao tolerisanje ovakvih stvari. Samo da izvažemo šta je na neki način pravniji put.
GANIĆ: U vojsci ima slučajeva kad se neko smijeni pa onda svojim kasnijim radom isto zaradi bivšu funkciju koju je imao. Ima i ta varijanta.
KLJUIĆ: Ali ovo je vrlo kompliciran slučaj, predsjedniče. Mi smo njega imenovali za ovo ne bi li se on smirio. To je tako bilo. Je li tako bilo? Sad ja vama kažem. Doći će na sastanak Štaba pa će mu Šiber nešto reći, pa njemu Divjak nešto reći, pa će on nešto shvatiti itd. Sad ja vas, nije uopće sporno, ovdje smo mi svi na istoj poziciji. Kažete vi u vojsci da mi imamo normalno stanje, da je država slobodna ne bi mi diskutirali o ovome dva sata. Druga stvar, da je naš front sad takav da nam nije ovih belaja koje imamo, to bi bilo moralna podrška ostalim borcima. Ja sad vas uvjeravam, treba vam i ovim stranim novinarima koji nemaju pojma šta se događa nego lupetaju i ta međunarodna javnost. Ovo je najsmješnije o državnom udaru kad si ti bio tamo. Prvo, njih dvojica nemaju snage da izvrše državni udar. Druga stvar, ovo nije država za koju se treba otimati. Treće, dok sam ja tu nema državnog udara itd. Ima niz stvari. Ali cijeli svijet bruji o državnom udaru. Prema tome, hoću da vam kažem, ovdje je samo pitanje nekakve naše logičnosti, taktičnosti... Poslao da je on suspendiran, da dođe u Sarajevo, da da izjavu i da se taj proces završi. Ako ne dođe za dva dana daćemo saopštenje da je pozvan, da nije došao i onda ga možemo i razriješiti i sve. Samo u nekoj finesi da ne dolijevamo ulje na vatru, ne što je on neka snaga, nego zbog javnosti, vjerujte. Samo zbog toga. A inače, što se tiče pravnog rješenja ovog, što se tiče njegovog ponašanja, njegove grupe i to sve, to je nama svima… I ne njegove, ima još. Prema tome, da je to normalna borba i to, onda je ko Petar Drapšin - skineš mu čin pa on ide na bunker, pa mu ga opet vratiš. To su isto taktike. Ali eto mi smo pokušali taktikom da ga promoviramo u nekakvog legalnog zapovjednika, pa nismo uspjeli. Ne znam vjerujte, čovjek nije pametan ovdje. Ali ja mislim da ne bi trebalo ići danas u javnost. Pošaljite mu brzojav da je suspendiran, da mora doći da da izjavu. Neka ta komisija završi svoj proces. Eto. Ako ne bude tu postupio.
GANIĆ: Predsjedništvo kad suspenduje svoju odluku, ono je faktički ukida dok ga neko ne ubijedi da treba uraditi drugačije. To se svodi na isto. S druge strane, hajmo mi otvoriti, govoriti otvoreno. Je li ti očekuješ da on komanduje takvim snagama da bi mogao izvršiti nešto.
KLJUIĆ: Ne znam ja više, Ejube, ni ti ne znaš. Mi sjedimo ovdje. Još ja odem na Romanijsku, u Faletiće i odem gore na Sedrenik.
GANIĆ: Hoćeš da prebaciš meni da ja nisam aktivan.
KLJUIĆ: Mi nemamo pojma, gospodo. Možemo mi. Ne zna ni načelnik Glavnog štaba situacija kakva je. Ali ja sad tebi kažem, ovako politički, nama ne treba još jedan skandal na TV. Ja sad kažem hajmo ga suspendirati, hajmo mu poslati zahtjev da u roku od 72 sata dođe u Sarajevo pa ako ne dođe, nije došao. Uputili smo zahtjev, smijenili ga. Sad može donijeti odluku.
ABDULAH KONJICIJA: Čim je suspendovan, on je van funkcije.
MUFTIĆ: Ako mu uputite taj poziv vi ste to već objavili. Prvo što će uraditi otići će na TV i odbiće poziv. Takva se odluka može objaviti, po mom sudu, samo paralelno sa jednom odlukom u vojničkoj pobjedi, ako takva ima, odnosno vijest koja će potrat malo ovo i kazati - vidiš, vojska radi ovo što radi na frontu. Inače, pojedinačno s ovim ići u javnost je krajnje problematično.
HALILOVIĆ: Ja vam jednu stvar sasvim otvoreno kažem. Ili se izjasnite, ili... komisiji koja je ovo predložila. Ja sam, imam punu torbu dokaza i svaki dan neko mi kaže - znate, nemojte to zato što je to politika. Pa pustite lopova. Izvolite, dajte stavite Juku Prazinu pa neka on onda komanduje, ali nemojte mene dovoditi u situaciju da ja moram svaki dan nekoj budali da se izvinjavam pred vratima. Evo, to je kompletan materijal. Ima ga još o dokazima sa izjavama ljudi. Onaj silovao, onaj ubio, onaj ranio, onaj pljačkao. Ako ćemo mi tolerisati to, bujrum. Ako nećemo, onda...
PEJANOVIĆ: Sefere, ja bih ovdje kao član Predsjedništva imao najviše razloga da se obradujem ovoj, kao član Predsjedništva, jer imam i ja dosije kao predsjednik Savjeta i kao član Predsjedništva za nevolje koje su najviše meni pripisivali. Zna se kako su išle. Ali dajte ljudi da razložimo, postupimo prema efektu. Ne dovodim u pitanje prijedloge ni razloge. Ja vodim sljedeće. Nemojte izbjegavati niko od nas... niti u ovoj situaciji rezervama koje imaju štetu za naše ljude. Dajte do sutra neka bude pravno tumačenje odluke o suspenziji. A objavljivanje neka bude poseban dokument. Ja ne znam svu situaciju. Pretpostavljam, Sefere, da treba uraditi ono što će biti od naše zajedničke... Vaš ugled Štaba je nedjeljiv od našeg ugleda. Tu se slažem sa...
IZETBEGOVIĆ: Halile, imaš li punu kontrolu nad jedinicama.
IZETBEGOVIĆ: Onda mislim da treba da donesemo tu odluku.
HALILOVIĆ: Predsjedniče, da budem vrlo precizan, ja ne isključujem incident da će neka od tih njegovih grupica - mi smo njih pozvali na sastanak u ovih četiri-pet dana. Dakle, sa komandom brigade, sa komandirima grupa održano je sedam-osam sastanaka. Ova komisija je razgovarala s njima. Drugi put razgovarao Rusmir Mahmutčehajić s još jednom komisijom. Da im se kaže i objasni. Sastanku su bili prisutni uži dio Kolegija načelnika Glavnog štaba, komandanta korpusa i svi komandanti brigada. Vrlo im je jasno rečeno. Komandanti brigada kažu dajte nam samo 15 minuta mi ćemo njih. Oni imaju svoje benzinske pumpe, oni imaju svoja skladišta, oni se ponašaju kao država u državi, a svaki put ne iz nekih razloga političkih. Ne možemo više otezati. Mi ćemo se s ovim sukobiti. Prije ili kasnije. Ja ne isključujem incident. On je moguć. Mi smo na njega spremni. To je prva stvar. Druga stvar, on maksimalno unosi zabunu. Na Igmanu kaže, molim vas, ja sam član Vrhovne komande, mene podržava predsjednik, Predsjedništvo i Juka Pušina. A cijelo vrijeme prebacuje na teren da je to nekakav moj lični sukob s njim. Neko rivalstvo. I zbunjuje tamo na terenu ove ljude gdje se pojavi. Ja ne znam.
IZETBEGOVIĆ: Šta on ovdje ima od jedinica, ovdje sada? Realno, šta ima?
HALILOVIĆ: Ta jedinica broji oko 1.200 ljudi, ali od tih Specijalna jedinica. Komandant brigade je Fahrudin. Mi smo pozvali i rekli svim komandirima - komandant brigade je ovaj čovjek ovdje. Oni su rekli, nema problema, mi priznajemo, mi smo za red. E sad ja ne isključujem, sve je to urađeno, sve je pripremljeno. Ja ne isključujem, neko od njih da nakon saznanja da je poništen. Ja sam njima i rekao prijedlog je ovakav prema Predsjedništvu. Ja sam tražio da se formira Komisija i komisija je potpisala. Da se poništi naredba o ostavljenjima. Kasnije neka ide normalno. Sve što zasluži niko neće u to ući.
PEJANOVIĆ: Dajte do sutra pravno tumačenje. Drugo, mislim da mi je drago ovo što sad predsjednik, nakon mog pitanja pita, da li može biti posljedica sa stanovišta obračuna. Ako može biti i incidenta, ja bih da ga spriječimo, znate. Zbog ovih drugih problema s kojim smo pritisnuti. A da sutra donesemo tu odluku, a da zamolimo vas kao komandanta da izvršite još jedne prethodne radnje koje mogu spriječiti svaki incident. Vojničke radnje.
ZLATKO LAGUMDŽIJA: Mislite do sutra čak i odluka o suspenziji da se prolongira.
IZETBEGOVIĆ: De mi reci, taj čovjek koji sad komanduje tim jedinicama, on je pod kontrolom čovjek. Koga on sluša?
HALILOVIĆ: Sluša komandu, sluša nas.
IZETBEGOVIĆ: S koje strane očekuješ eventualne incidente?
HALILOVIĆ: Od neke od tih grupa kao što je ovaj Kruško ili Sejo. Neko od tih grupa ima. Zapravo, pozadina svega toga jeste strašno velika privilegija koju su dosad imali, jer su kao pripadnici Specijalne jedinice imali akreditacije, ulazili u stanove, ulazili u trgovine, pljačkali, otimali, a nisu vodili borbu. I sad je, kad je krenula ova akcija čišćenja, jer 80% se odnosi na Specijalnu brigadu i na tu famoznu Vojnu policiju, 80% te akcije se odnosi prema njima, najedanput su se oni osjetili ugroženim i kažu - gotovo je, sad se gube privilegije i mora se ići u borbu.
IZETBEGOVIĆ: Gdje se nalazi njegova jedinica sad, tih 1.200 ljudi ili dijelovi njih.
HALILOVIĆ: U 22 baze ih ima. U dva bataljona smo stavili u kasarnu. Jedna je na Alipašinu polju. Ta je najopasnija od svih tih jedinica. Najopasnija u smislu nereda, ne discipline. No, njima je više puta kroz ovih pet, šest, sedam dana jasno rečeno, pozivani su na sastanke, razgovarano je, pregovarano i rečeno - ili red ili rat. A raspoloženje među boračkim sastavom je vrlo žestoko da se to dovede u red. Jer na prvoj liniji cijelo vrijeme ima ih dosta, a ovaj se ovdje šeta po gradu i ne silazi s TV.
PEJANOVIĆ: Možete li ih staviti u raspored zadataka i vojnih obaveza odmah da idu sa lokaliteta, recimo sa A. polja na liniju ili do linije odbrane? Bojim se ovo što ste, komandante, rekli da ne isključujete incidente da je to praktično u nekom dijelu grada, možemo sutra ili prekosutra imati ulične borbe. I vi znate kako će to onda ići. U ovom času kad mi hoćemo da požar zaustavimo u Travniku, Prozoru. Ja samo o tome razmišljam. Mogu li se izvršiti još dodatne pripremne radnje da se ne desi ništa u provođenju odluke. Ništa što može biti izvan kontrole.
IZETBEGOVIĆ: Da donesemo odluku o ukidanju one odluke. Da je ne objavljujemo sada, a da ti čim izađeš odavde na neki način narediš tamo neka vanredna stanja. Tamo gdje možeš očekivati incidente i nekakve pripreme da se eventualno suočimo s tim.
KONJICIJA: Onog momenta kad smo mi njemu dali suspenziju, mi smo njega razriješili člana Vrhovnog štaba. Ovo ostaje onako kako je, neka ostane među nama. Ostaje onako kako je Halil odlučio da se on ima smijeniti, a za to vrijeme uzeti i te jedinice rasporediti po jedinicama. Mislim u ovoj situaciji koliko on ima da 1.000 ili 2.000 ljudi, teško je reći. Ali mi ne znamo koliko on ima ljudi i tamo izvan, jer je on ipak ne samo u Sarajevu, nego je imao uticaja i u Visokom, i u drugim mjestima itd. I u ovoj situaciji mi de fakto njega zadržavamo po onome o suspenziji. Mi donosimo odluku o suspenziji, ne objavljujemo. Halilova odluka važi da je on razriješen dužnosti, a da među tim ljudima idemo. Jer koliko ja znam oni imaju dosta razumnih ljudi, pametnih ljudi koji mogu uticati na te ljude. Možda ima njih 10-15 koji su, što se kaže, imali ljepljive prste i pljačkali. I postepeno ih bez incidenta riješiti. A on je svakako, ti si dao za njega izjavu da je on razriješen dužnosti. Ovdje mu je data suspenzija. Suspenzija ti daje vremena da se ove jedinice preformiraju, prebace u nekakve druge jedinice, izmiješaju sa drugim jedinicama, itd. Među onim zdravim vojničkim kadrom.
LAGUMDŽIJA: Ja imam pitanje procjene druge reakcije. Koja će biti njegova reakcija kad sazna to dole i šta očekujete? Je li očekujete da će on fino tražiti da se vama vrati ili će ići samo i praviti još veći džumbus dole? Zašto ovo pitam? Puno uvažavanje u ovom čitavom regionu dole Konjic i Jablanica, i tamo ima. Pošto sam, dole dok sam bio, razgovarao sa tvojim komandantima tamo. Bio sam sa ratnim predsjedništvima. Dole predsjednik ima još bolji uvid poslije ovog puta dole. Kad porediš ono dole sa Tuzlanskom regijom. Mislim na čitav onaj okrug gore. Stepen organizovanosti je 1:10 ili ne znam ni ja koliki je. Samo postavljam pitanje, imate li kakvu procjenu kako će u tom jednom dole sistemu, jer i dole ima da komandanti taktičkih grupa smjenjuju komandante brigada i takve stvari koje ja ne znam da li su u skladu sa ovim. Dole već ima puno antagonizma i unutar tog komandnog nekog kadra. Da li imate procjenu kako će se sad, ako se među njih uklini. Je li ga mislite zatvoriti? Imate li tu neku procjenu. Ne kažem da mi odgovorite šta ćete uraditi, nego samo da li imate neki plan ili neku procjenu kako ćete sve to dalje držati pod kontrolom.
HALILOVIĆ: On unosi zabunu još više.
LAGUMDŽIJA: Ja kažem kad donesete tu odluku, kad mu je saopštite, saopštite komandama i sve. Imate li plan šta sad, neko uputstvo šta dalje činiti. Ne mislim da treba na ovom skupu da se to elaborira, samo da li postoji?
ČAMPARA: Samo će njegova reakcija ista biti i na suspenziju i njegovih ljudi ili na odluku o stavljanju van snage naredbe ranije. Ista će reakcija biti. (Nastaviće se)