Magnetofonski snimak 177. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 11. novembra 1992. godine u 12 sati (3)
ALIJA IZETBEGOVIĆ: Prema tome, predlažem da se pokrene inicijativa za donošenje akta o izboru odgovarajućih eventualnih izmjena i dopuna Ustava koje bi omogućile izbor i razrješenju članova Predsjedništva u ratnim uvjetima. Možemo li smatrati da smo postigli saglasnost ovdje? Ukoliko smo ovog protivljenja - mislim da, Mile, moramo tu stvar odraditi - to je jedan dan, dva. Ubrzaćemo do maksimuma - možemo napisati i molimo hitan postupak o tome. Druge, nema. A zamolićemo nekoga ovdje od ovih naših, evo Avdo Čamapra neka obezbijedi sastanak Komisije sutra.
AVDO ČAMPARA: Predsjednik predsjedava, on je u ulozi predsjednika Komisije.
IZETBEGOVIĆ: Ako je moguće sutra dva-tri sata da se sjede i da se završi posao. Nađite razumno rješenje da se može u ratnim uslovima, ili reći da se ne može. Ako se ne mogu raspisati izbori - treba se naći kako se to može raditi i predložiti kako to može u ratnim uvjetima. Jedini je način da se ovlasti Predsjedništvo u funkciji Skupštine. Ne vidim nikakvog drugog rješenja.
EJUB GANIĆ: Naći rješenje za funkcionisanje u ratnim uslovima. Nađite ga brzo.
IZETBEGOVIĆ: Zna se da nisu izbori. Nije moguće.
ČAMPARA: Može li se računati da će do petka biti okončan postupak?
IZETBEGOVIĆ: Ja mislim da može, je li? Ti sazovi sutra sjednicu i diskutujte čitav dan sutra.
JURE PELIVAN: Mislio sam na Predsjedništvu da se okonča.
IZETBEGOVIĆ: Što se tiče predsjednika, a ne znam što se tiče kvoruma. Ja mislim da oni mogu sutra okončati tu stvar i donijeti prijedlog. Jasno je, izbora nema. Jedina alternativa je kao Predsjedništvo. Ja ne vidim drugo. Ali oba rješenja otvaraju mogućnost da se izvrši ovdje izbor. A što se tiče nas, mi možemo - ima jedan problem kvoruma ovdje, to je to. Jedino da nam javite u petak pa da vam mi kažemo tako i tako - da onda deponujete to kod Zdravka i...
MILE AKMADŽIĆ: Vidite ovako - ja ću to i u Vladi dobiti, samo da se razumijemo. Sjednicu Ustavnog suda nepostojećeg ko fol saziva gospodin Ismet Dautbašić i piše pismo Predsjedništvu isti dan kada sam ja sastavio ovu bilješku. Isti dan po toj bilješci ja dobijam pismo, a njemu nisam uputio. Znači od nekoga je dobio. Molim vas jedno. Drugo, nikakvu sjednicu ne saziva gospodin Konjicija, znači ne javlja se onaj ko treba dok je čuo u javnosti da pozove Ustavnu komisiju. Onaj ko treba da reagira na dok je objavljeno 24. u javnosti to da se radi. A javlja se onaj ko nema pravo inače i u normalnim uslovima i u ratnim i neratnim. Treba da reaguje nakon što se donese akt. Osudi taj akt. Ne osudi nego kaže - to je to. Ja ću vam reći - neki dan je Predsjedništvu došlo mišljenje, odnosno odluka Ustavnog suda da je zakonito naše prijavljivanje Evropskoj zajednici za... državu, a to datira, ja mislim, iz marta, kada smo mi prijavljivali. I zvanično je upućen akt od općine Sokolac Ustavnoj komisiji - Ustavnom sudu, on tek sada reagira. A ovdje je reagirao prije nego - isti čas kada smo mi pet redova napisali. A ne reagira onaj ko treba. E, to moju sumnju pojačava, molim vas.
AKMADŽIĆ: Ma nema ih ni po broju ni po...
ČAMPARA: Ima po broju - Ismet jedno, Bakalović dva, Alija Latić tri, Neđo Miličević četiri, Pero Krijan pet.
AKMADŽIĆ: Gdje to Pero Krijan, molim te?
AKMADŽIĆ: Pero Krijan otišao prije dva mjeseca.
IZETBEGOVIĆ: Nas se ovdje ne tiče ponašanje Ustavnog suda sada. Ja sam rekao - zaboravi činjenicu kao da nema to pismo. Rješavaj kao da nema pisma. A što se Ustavni sud našao ponukan to se zna da je to. Zato, ja sam ti rekao, to je pitanje jako sporno u javnosti i među ljudima ovdje.
AKMADŽIĆ: To je drugo, onda treba razjasniti može ili ne može.
IZETBEGOVIĆ: Zato ja upravo što je to sporno. Što nema konsenzusa. Mislim da bi trebalo ispoštovati neku proceduru. Da se ne može kazati. To pravno ništa ne vrijedi itd. Jer mi hoćemo da nam Ustavni sud ne može sutra - njegovo prethodno mišljenje ne treba nam. A njegovo naknadno mišljenje će biti važno jer on ima pravo kad donese neku odluku, saznaju se te odluke, može kazati da nije ustavno. Mislim da možeš braniti stav ako se provede na neki način. Mi kažemo kako nije ustavno. Šta je onda po gospodi iz Ustavnog suda ovdje ustavno, ako u situaciji kada se ne mogu provesti izbori? Hoćemo li ostati bez Predsjedništva oni nemaju kud. Mile, ja sam juče rekao da bi trebalo barem jednu minimalnu proceduru, ako ne može javna rasprava, ako ne može inicijativa, ponovna rasprava - ipak se radi o promjeni Ustava. Ne radi se o promjeni jednog zakona, nego Ustava. Ustav je karakter zemlje. To je ono, što kažu, opis lični jedne države tu. Ne možeš mijenjati. Ali Ustav je ipak je nešto što definiše karakter države. Mislim da tu treba ispoštivati onu minimalnu proceduru i ovo ne treba. Nije važno da li će biti dan-dva prije ili kasnije. Nije to toliko važno. Tim prije, Mile, što je krajnje sporno pitanje.
AKMADŽIĆ: U to drugo ja ne ulazim. Ja sam rekao na Glavnom odobru HDZ-a (napamet ja nisam pravnik) ja sam rekao da je to moguće. I sada stojim na tome da je to moguće.
IZETBEGOVIĆ: Jeste moguće. I mislimo da nije moguće.
AKMADŽIĆ: Meni je to opravdano, niti me je ko pitao niti sam kome govorio.
IZETBEGOVIĆ: Ali ni ovdje niko ne kaže da nije moguće. Čak ni ova komisija ne kaže. Naprotiv, ona kaže da je moguće. Ali ovim putem.
ČAMPARA: Ja moram imati inicijativu da sazovem Ustavnu komisiju.
AKMADŽIĆ: Ja i sada kažem da ne treba ići na Ustavnu komisiju.
ABDULAH KONJICIJA: Ali to je tvoja stvar.
X: Ali ipak kaže da treba.
AKMADŽIĆ: Ja mislim da Predsjedništvo u funkciji Skupštine u ratnom stanju može odlučivati o svim pitanjima bez obzira na to od koga inicijativa dolazi, organa nižeg od sebe. Da Predsjedništvo ne treba pokretati inicijativu kod organa nižih od sebe. Evo, gospodin Halilović je osporio odluku Predsjedništva i dao izjavu u javnost da ne može ići konvoj koji je Predsjedništvo odobrilo. O tom se raspravlja.
GANIĆ: Samo trenutak. Vidite u ovom trenutku kako je bilo predloženo svaki od članova Predsjedništva viši... može samo neki (zajednička diskusija) Druga stvar - da pokrenem još jednu stvar pokrenuta je bila inicijativa da se popuni mjesto predsjednika Skupštine. I npr. SDP (ovo iz mog ugla) SDP je odmah predložio Miru Lazovića. Uputio pismo, ja ništa i pritisak je na mene, ja sam poslao ono birokratski svim političkim strankama. I onda je HDZ odgovorio da se može izabrati predsjednik Skupštine, ne slažemo se da bira Predsjedništvo u funkciji Skupštine nego da UNPROFOR dovede sve poslanike u Skupštinu, da ih dovede u Sarajevo, da se održi Skupština i da se (imam ja papir, donijeću ti kopiju). Evo, HDZ je predložio kada je bio u pitanju izbor predsjednika Skupštine da se sazove Skupština - ali ja.
AKMADŽIĆ: A šta bismo mi dobili s Mirom Lazovićem ovdje u Predsjedništvu - kad imamo ovdje Konjiciju gospodina, imamo Marija Ljubića, uvijek imamo člana Predsjedništva i Skupštine legalno.
GANIĆ: Ne, a ja prenosim, ja ovdje...
IZETBEGOVIĆ: Ja, a treba da bude, što oni kažu bilo bi manje-više da je to pitanje...
KONJICIJA: Danas su oni tražili ponovo da uđu dva predstavnika srpskog naroda u Skupštinu i u Predsjedništvo.
AKMADŽIĆ: Srpski narod nek' riješi pitanje u s... ko će doći nek' provede izbore kako može i šta hoće. Oni su imali predstavnika Skupštine, niko ga nije otjerao, on je sam otišao. Imali su mjesto predsjednika jednog vijeća, je li tako? Isto tako je otišao. To je njihov problem. Nemojte da mijenjamo.
GANIĆ: Samo da kažem da znate, ja taj sastanak nisam zakazao. Da ne ispadne da se nešto razvodnjava. Sve dotle dok ja svoj status kao člana Predsjedništva ne dovedem u pitanje. Može neki Behmen da kaže tamo... Daj nekog drugog ovamo. Ja karikiram stvari, ali pazi, sve se u životu mijenja, ali lični interes je konstantan. Konstantno je u fizici nešto što je uvijek... Ja pokušavam malo da olabavim atmosferu i teoretski sam rekao da možda postoji mogućnost da se u toj konvenciji nađe neki drugi čovjek. Ja sad malo pokušavam da unesem smijeha u čitavu stvar. Pa s tog aspekta shvatam i njegovu žurbu. Konvencije su uvijek nepredvidive.
AKMADŽIĆ: Veća je šansa bila, g. Ganiću, da smo Miru Lasića izabrali prije nekoliko dana pa mu dali priliku da pogriješi do konvencije nego ovako. Ovako nema šansi, nikakvih.
KONJICIJA: Hoćemo li ovo apsolvirati da sastavimo ovu komisiju.
IZETBEGOVIĆ: Dajte da ispoštujemo minimalno procedure.
GANIĆ: Neka se sastane ta komisija, dajte joj i kola na raspolaganje i to neka odrade svoje, neka odrade jednu proceduru. Ako ti treba moja sugestija, onda nemoj postojećim članovima uzdrmati stolicu. Neka se ispoštuje neki minimum, radite brzo, skupite se i tako.
KONJICIJA: Molim vas...
PELIVAN: Je l' insistira Predsjedništvo da se u petak završi procedura, da se zna? Znate zašto pitam? Možemo mi sad teorije ovdje.
IZETBEGOVIĆ: Mislim da je red poteza obrnut. Ne Predsjedništvo konvencija, ne konvencija s Predsjedništvom, šta ima veze konvencija s Predsjedništvom? Predsjedništvo će izvršiti svoj dio posla ali, mislim, kakve veze ima konvencija s tim? Nije mi jasno. Ona je već dala neki prijedlog i to je u proceduri sada.
GANIĆ: Konvencija je birala predsjednika stranke, ne bira predsjednika Predsjedništva. Ono je izabralo predstavnika koje kandidira za Predsjedništvo.
PELIVAN: Riječ je o tome da li to shvatiti kao natezanje ili dobru volju.
GANIĆ: Jure, koliko je tebi trebalo da sprovedeš neke stvari u Vladi?
IZETBEGOVIĆ: Neće niko smatrati, Jure, nerazumnim...
PELIVAN: Ja bih ti mogao i danas postaviti pitanje o sebi jer ovdje predsjednika Vlade niko nije pitao - Vlada predlaže jednog generalnog konzula, drugog, trećeg. Kad bi Jure Pelivan eventualno kao bio, sad ćemo strukturu svu vidjeti. Ali ne govorim ja o sebi, neka bude pet mjeseci ako treba, ali dajte malo. Mi se ponašamo kako nam kad...
IZETBEGOVIĆ: Niko neće, Jure, smatrati nerazumnim da se izbor člana Predsjedništva, u situaciji kad je zakoniti put poremećen, da traje četiri-pet dana. To niko neće smatrati nerazumnim. Neka se ta ista stranka upita koliko ona rješava neke stvari. Pa i koliko je od onog sastanka do konvencije 15-20 dana, nije dva dana. A nama su došli - kaže danas je ostavka, evo vam danas prijedlog, izglasajte to. A nema procedure. Druga je stvar da je to u našim rukama, da piše tamo Predsjedništvo pa ono neće da to uradi. To je druga stvar. Nego je procedura opšta rasprava, izbori nekakvi. Mi sad moramo da nađemo neki modus koji je ustavan. Vidite da su teškoće, vidi se da nema ustavnog puta. Da piše negdje da to radi Predsjedništvo i da je to tako jasno, onda bismo zaista mogli smatrati ovo nekakvim odugovlačenjem bez ikakvih potreba. Međutim, juče smo razriješili čovjeka.
AKMADŽIĆ: Da se mi odlučimo da radimo legalno i HDZ će to prihvatiti. Da opozovemo danas ambasadora u UN-u, koji je imenovan ilegalno.
IZETBEGOVIĆ: Stavite prijedlog pa ćemo ga opozvati.
AKMADŽIĆ: Evo, ja stavljam prijedlog.
IZETBEGOVIĆ: Stavite pismeni prijedlog. Ja se o tome ne mogu izjašnjavati u roku od pet minuta. Prije svega, da vidimo kako je postavljen i nije ambasador, nema ulogu ambasadora. Ima ulogu nekog predstavnika Silajdžićevog tamo jer Silajdžić ne može da bude na dvije strane.
GANIĆ: Njega je Predsjedništvo imenovalo, Kadrovska komisija.
AKMADŽIĆ: Nije ga niko imenovao. On je predao tamo neke akreditive skupa s ambasadorom Hrvatske i primljen je od generalnog sekretara UN-a, mislim, u tom svojstvu. Nemojte misliti samo jednu stvar - da ono što mi sve radimo da je to legalno. Ja mogu kao generalni sekretar dosadašnji reći - ono što je Predsjedništvo ovdje radilo i donosilo odluke bez obzira na to koliko je dalje sve uvijek bilo politički ispravno, ali ja svugdje i na svakom mjestu kažem to je bilo legalno. Šta se dešavalo iza toga, ja u to ne ulazim. Ali, ja tvrdim i uvjeren sam da ovdje možemo naći pravovremena rješenja i da smo ih već mogli naći da imamo dobru volju i da ne trebamo sad govoriti o tome da ne može zbog propisa kad je u pitanju nešto drugo. Da govorimo o problemima stvarnog.
KONJICIJA: U jedan sat sam pokušao, Lasić mi je dolazio, da sakupim ove članove Ustavne komisije. Ne bi ih vrag mogao sakupiti iza tri-četiri sata jer je jedan tamo, drugi tamo, treći ovamo. Prema tome, evo mi ćemo pokušati sutra do petka, u petak ujutro da bude ovdje njihovo rješenje.
GANIĆ: Ne samo to, nego obje stranke i HDZ i SDA. One nisu do sada prema svojim članovima u Predsjedništvu bile oštre. Imate članova Predsjedništva iz te dvije stranke koji uopšte, ojdi mi dojdi mi. Za koje su sjednice Predsjedništva neobavezujuće, dođu, vi se čujete jednom u mjesec dana s Borasom, znate otprilike šta on misli, imate taj njegov glas itd. Ali mislim da su stranke tu pokazale jednu neaktivnost u smislu da članove Predsjedništva, ja sam samo do sad jednom bio odsutan sa sjednice Predsjedništva kad sam bio na putu. Mi smo imali ljudi po tri-četiri mjeseca, po šest mjeseci, po godinu dana nisu ovdje. I tu su stranke pokazale veliku neodgovornost s tog aspekta. Moramo tu pogledati istini u oči pa reći to.
AKMADŽIć: Možda zbog toga HDZ i želi da unaprijedi predlaganjem ovih.
GANIĆ: Dobro, želi, ali nevjerovatno je kad neko, trudimo se da tome udovoljimo, ali evo o čemu se radi da za godinu dana vam nije stalo da Borasa opomenete. Ovaj mora biti u tri dana. Ja kao inženjer rezonujem da se možda Miri Lasiću ne ljulja, da se na konvenciji... da ne izbija treći čovjek. Kod nas je sve moguće, može Jure biti sutra, primjera radi. U politici je sve moguće. U politici kad gledaš čovjeka i kad mu vidiš boju to je osnovni znak da to nije ta boja nego druga boja, tako kažu Amerikanci, šalim se. Mi ćemo sarađivati ovdje i raditi pod uslovom da integritet postojećih članova Predsjedništva s tim odlukama ne bude...
KONJICIJA: Upravo se postavlja pitanje Abdića i Borasa, zašto ne dolazi Kljuić na Predsjedništvo i zašto se predstavnici srpskog naroda ne koptiraju u Predsjedništvu, a ima prijedlog, ne znam ko ga je poslao. Za ovom Tatjanom. Čime oni to pravdaju da bi ova opozicija, ta srpska, koja bi time dobila nešto na svom legitimitetu.
ČAMPARA: Znate šta, da se pogrešno ne shvaćamo, ovo su stvarno, kad se radi o članovima Predsjedništva, sada krupne odluke u Ustavu. Članovi Predsjedništva su birani od građana. Mi sada tu odredbu pokušavamo ili da zamrzimo ili da je promijenimo. To je osnovno. Moramo biti spremni i na reakciju građana, strašno. Biće reakcije, moramo na to biti spremni, ali nije bitno. I čini mi se da bi dobro bilo da bar, koliko je moguće, tu Ustavnu komisiju sutra sazovemo, da napišemo i ja se nadam da ćemo. Da to ne radimo ne bismo onda ni ovo činili. Da ćemo izaći u susret ovim zahtjevima. Jer, odmah da kažem - mi na taj način ne dozvoljavamo i to da budemo ovdje jasni, sada onim koji su bili, dozvoljavamo ako hoćemo mi time ne zabranjujemo, ali koji su bili na listi od raznih stranaka ne dozvoljavamo da oni budu članovi Predsjedništva. Zapravo u izboru Predsjedništvo će to izabrati najvjerovatnije ko je predložen. Krupna je promjena i možda da se na tom ne zadržavamo, mi ćemo sazvati, predsjedniče, sutra Ustavnu komisiju i nastojaćemo do petka ili u petak da damo neki pismeni materijal. (Nastaviće se)