BiH

FE­LJTON: Tran­skrip­ti sje­dni­ca pre­dra­tnog i ra­tnog Pred­sje­dniš­tva BiH (97)

N.N.

Ma­gne­to­fon­ski sni­mak 177. sje­dni­ce Pred­sje­dniš­tva Re­pu­bli­ke Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne, održane 11. no­vem­bra 1992. go­di­ne u 12 sa­ti (4)

ABDULAH KONJICIJA: Upravo se postavlja pitanje Abdića i Borasa, zašto ne dolazi Kljuić na Predsjedništvo i zašto se predstavnici srpskog naroda ne kooptiraju u Predsjedništvu, a ima prijedlog, ne znam ko ga je poslao. Za ovom Tatjanom. Čime oni to pravdaju da bi ova opozicija, ta srpska, koja bi time dobila nešto na svom legitimitetu.

AVDO ČAMPARA: Znate šta, da se pogrešno ne shvatamo, ovo su stvarno, kad se radi o članovima Predsjedništva, sada krupne odluke u Ustavu. članovi su Predsjedništva birani od građana. Mi sada tu odredbu pokušavamo ili da zamrzimo ili da je promijenimo. To je osnovno. Moramo biti spremni i na reakciju građana, strašno. Biće reakcije, moramo na to biti spremni, ali nije bitno. I čini mi se da bi dobro bilo da bar, koliko je moguće, tu Ustavnu komisiju sutra sazovemo, damo napišemo i ja se nadam da ćemo. Da to ne radimo, ne bi onda ni ovo činili. Da ćemo izaći u susret ovim zahtjevima. Jer, odmah da kažem - mi na taj način ne dozvoljavamo, i to da budemo ovdje jasni, sada onim koji su bili, dozvo-ljavamo ako hoćemo mi time ne zabranjujemo, ali koji su bili na listi od raznih stranaka ne dozvoljavamo da oni budu članovi Predsjedništva. Zapravo u izboru Predsjedništvo će to izabrati najvjerovatnije ko je predložen. Krupna je promjena i možda da se na tom ne zadržavamo, mi ćemo sazvati, predsjedniče, sutra Ustavnu komisiju i nastojaćemo do petka ili u petak da damo neki pismeni materijal.

ALIJA IZETBEGOVIĆ: Moramo riješiti pitanje kako donijeti odluku, ako budete vi završili sutra naveče, kako u petak donijeti odluku u situaciji u kojoj će, vjerovatno bićemo bez kvoruma. Jedino da nam se javite u petak, ja bih mogao zakazati tu sjednicu malo ranije u petak, recimo za 11 sati, a da se mi čujemo u 10 sati. A vi nastojte do sutra naveče to završiti.

MILE AKMADŽIĆ: Moj glas je tu poznat. Ja ću dati svoj glas zamjeniku svom.

IZETBEGOVIĆ: Dobro bi bilo da to bude slučaj i sa Borasom. On će vjerovatno biti dolje.

AKMADŽIĆ: Isto i za Borasa. Ja sam imao Borasov glas do sada.

EJUB GANIĆ: On je dobio nalog od HDZ-a da dođe, nije došao. Mislim da je HDZ zahtijevao od svojih predstavnika da poštuju ono pet dana.

AKMADŽIĆ: HDZ zahtijevao jeste, ali će zato HDZ preduzeti sankcije koje on poduzme.

IZETBEGOVIĆ: Dobro, onda smo se saglasili oko ovoga. Uradite vi to da to bude do sutra naveče urađeno. Da prekosutra do negdje pola jedanaest imamo sjednicu.

…..

IZETBEGOVIĆ: Možemo li ove ostale proglasiti donesenim, one su raspravljene. Možemo, hvala. Rekli smo da tačku 8 3 preskačemo, čini mi se da tačku 4 takođe preskačemo.

JUSUF PUŠINA: Ja bih, gospodine predsjedniče, tačku 3 stavio na dnevni red. Već je preskačemo tri-četiri puta. Mislim da nema potrebe. Ili da se opredijelimo ili šta.

SEFER HALILOVIĆ: Nismo završili po tom pitanju.

PUŠINA: Ja bih da se pročitaju.

IZETBEGOVIĆ: Ja imam uticaj da je završeno ovdje. Piše mišljenje Vlade i obrazloženje Štaba.

HALILOVIĆ: Opet je suprotno.

PUŠINA: Ja bih da se to pročita da Predsjedništvo zauzme stav.

IZETBEGOVIĆ: Šta predlažeš?

PUŠINA: Da se usvoji prijedlog Vlade i da se odbaci prijedlog Štaba. Da se Predsjedništvo izjasni u vezi s tim.

IZETBEGOVIĆ: Štab zahtijeva da se odluka donese.

HALILOVIĆ: Da se ispoštuje zakon. Po zakonu to predstavlja da oružane snage čine Armija, MUP, HVO i drugi naoružani sastavi. Samo da se ispoštuju zakoni, ništa više.

IZETBEGOVIĆ: Čovjek kaže da je to u skladu sa zakonom. Zajednički razgovor.

PUŠINA: Oružane snage BiH predstavljaju, odnosno dio oružanih snaga predstavlja i MUP kao samostalan organ i samostalno ministarstvo. I ono ne negira tu zakonsku odredbu. Negira zakonsku odredbu pod kojom Glavni štab zahtijeva pretpočinjavanje jedinica aktivnog sastava milicije, što je dato i u obrazloženju. Dakle, mi ostajemo na stanovištu da pripadamo OS, što je zakonom i predviđeno, ali zahtijevamo da ostajemo kao samostalno ministarstvo. I to se kosi s prijedlogom Glavnog štaba Vrhovne komande. Dato je obrazloženje i u pismenoj formi, pozivamo se na član 7 i član 5 vrlo decidno i vrlo jasno. I ja molim da se Predsjedništvo izjasni u vezi s tim.

AKMADŽIĆ: Imali smo mi iz ranijeg iskustva, kad je počela ova ratna kriza, imali smo odluku Predsjedništva o pretpočinjavanju rezervnih sastava milicije tada u TO. Tako se to zvalo. I to je, normalno, moguće. I moguće je to i sad učiniti, nego je samo pitanje da li postoji potreba i opravdanost za tim. Zakonski to jeste moguće, nije nemoguće, ali je činjenica sljedeća. Da je MUP da to spada u OS BiH, u OS BiH spada i HVO, ali HVO nije Armija BiH još uvijek, je li tako, ali ako su oružane snage jedan širi pojam, OS su svi ljudi sposobni za vojsku. I mislim da nema razloga da u ovom trenutku, osim ako nastupe okolnosti koje do toga dovode, da se rezervne snage policije i to da se to stavi, ali sa ovim aktivnim nema nikakve potrebe.

PUŠINA: Aktivni sastav ne.

HALILOVIĆ: Samo nekoliko riječi i zaista bih zamolio da se rasprava na ovu temu ovdje obavi uz još dodatne konsultacije da se ovdje pozovu ljudi koji su od tumačenja zakona. Samo da se poštuje zakon. Da bi se ispoštovalo da budu jedinice MUP-a u sastavu OS ne u sastavu Armije BiH, trebalo bi na svim nivoima rukovođenja i komandovanja napraviti da uđu predstavnici MUP-a u Glavni štab Vrhovne komande i po nivoima komande.

Da se može vršiti planiranje borbenih dejstava, upotrebe jedinica, itd. Sa cijele teritorije RBiH mi dobijamo informacije da nije realizovana ni odluka Predsjedništva da se rezervni sastav milicije pretpočini. Tamo je bilo da uđe u sastav OS i zasad mi na terenu imamo situaciju da oni djeluju kao slobodni strijelci. Svako po svom. Nema problema. Onda, ako se ovaj zahtjev ispoštuje, onda da znamo i da ih angažujemo.

IZETBEGOVIĆ: Je li rezevni sastav sporan?

PUŠINA: Nije sporan, gospodine predsjedniče.

HALILOVIĆ: Nije proveden.

IZETBEGOVIĆ: A što nije proveden, provedite ga.

HALILOVIĆ: Nekoliko ljudi treba ući u sastav Glavnog štaba i tako na svim nivoima rukovođenja i komandovanja da se zna čim se može komandovati, šta je šta itd.

IZETBEGOVIĆ: Mile, iz tvoje diskusije proizlazi, samo da znam zbog procedure ovdje, da si ti protiv ovoga ili si za ovo?

AKMADŽIĆ: Ja sam protiv ovog prijedloga. Za sam, ako se pojavi potreba da se dodatni rezervni sastavi milicije angažiraju u OS, kako smo već i donosili odluke, a aktivni nema potrebe. Aktivne snage milicije su... i u drugom smislu ne samo onom što vojska radi, nego ono što civilna policija radi.

IZETBEGOVIĆ: Mi već samim tim ne bismo mogli donijeti ovu odredbu, jer nemamo većine. Ovdje je takva granica foruma. Prema tome, da ne gubimo džaba na ubjeđivanju ovdje. Jer, čim je ovdje jedan glas protiv, mi imamo svega tri glasa za.

AKMADŽIĆ: Svejedno, trebalo bi čuti i većinu. Predsjedništvo radi na usaglašavanju stavova. Ja sam rekao svoje mišljenje. Ako većina ljudi smatra da to treba, a ja ne smatram da to treba, mogu mene ubijediti i gospodin Halilović i Ganić itd. ali ja ne vidim tu u ovom trenutku potrebu.

HALILOVIĆ: Ja bih zamolio da se odloži ovo.

AKMADŽIĆ: Pogotovo što Vlada nije tako mislila. Ja nisam predsjedavao

toj Vladi, ali Vlada tako nije mislila.

GOTOVUŠA: Vlada je u pismenoj formi dala i negativan je stav u odnosu na prijedlog odluke. Vlada se negativno izjasnila. Donijela je još jedan zaključak gdje je obavezala ministra MUP-a, zamjenika ministra odbrane da u saradnji sa GŠOS, odnosno komandantom sjednu na jedan operativni sastanak i da pokušaju riješiti taj problem. A naše mišljenje je i odgovor na... papir jer se takva odluka ne može prihvatiti od strane Vlade, ali jeste proizlazila obaveza...

PUŠINA: Ja ću obavijestiti samo Predsjedništvo u vezi s ovim iz Ekonomno-pravne komisije (zajednička diskusija, ne čuje se)

IZETBEGOVIĆ: Ko ima dalje da kaže šta?

HALILOVIĆ: Ja bi molio da sjednemo još jedanput u ovom sastavu da izvršimo... što je predložila Vlada. Ja vas uvjeravam da treći put pravimo istu grešku i ja nisam spreman - mi imamo potpuno sasvim otvoreno kažem raspad sistema, jedinice milicije se ne uključuju. Ja upozoravam da to može imati vrlo dalekosežne posljedice.

X: Vlada je dala svoje mišljenje.

AKMADŽIĆ: Ali ima po drugim osnovama. Pošto se često na ovom Predsjedništvu pojavljuje nesuglasje između načelnika Štaba, ministra odbrane i ministra unutaršnjih poslova, ja predlažem da ovo pitanje danas riješimo. Onako kako je gospodin predsjednik Vlade predložio. Ali da je neophodno sagledati strukturu tih neslaganja. To mislim da je obavezno.

IZETBEGOVIĆ: Ne možemo donijeti odluku pozitivnu, ovo je bio prijedlog. Jer se jedan član Predsjedništva izjasnio protiv. Ne znam da li je i dalje ostao protiv. U tom slučaju ne može se donijeti odluka pozitivna. Prema tome...

GANIĆ: Pa dobro, ko bi trebao još - ko bi trebao kada ti kažeš da diskutujemo. Misliš tvoji pravnici i pravnici iz Ministarstva unutrašnjih poslova i iz Vlade. Ministarstva odbrane.

IZETBEGOVIĆ: Nema potpuno stava po tom pitanju. Aktivnog sastava, ostaje potreba da se oni sastanu tamo i da saglase eventualno.

HALILOVIĆ: Treba javnosti reći da ne živi u zabludi. Gospodin Pušina traži elemente (argumente). Ja imam argumente svaki dan, iz - dakle ta situacija nije takva. Ja ne govorim o Sarajevu - govorim jednostavno o Sarajlijama. Na terenu nije situacija takva. Jedinice ni rezervnog aktivnog sastava milicija ima jako puno problema - jednostavno nisu svi u tome. Mi imamo armiju koja je sama sebe naoružala. Ti ljudi su sami sebi kupili oružje. Nismo im mi kupili oružje. Imamo s druge strane jedinice milicije koja je državna. Država je naoružala kupila im oružje, kupila im opremu, zimsku ljetnu i sve ostalo. I hrani ih država sada. Ja vas molim da tu stvar jedanput - ne tražimo ništa više osim sadejstva. Dakle, da u štabove jedinica - tražimo samo sadejstvo, tražimo saradnju, koordinaciju i tražimo da svi sposobni građani sve puške u ovoj državi budu usmjereni prema četnicima. Ja mislim da je to razumno.

PUŠINA: Ali pretpočinjavanje policije ne može doći u obzir.

IZETBEGOVIĆ: Ajmo otvoriti uslove za sadejstvo.

PUŠINA: Stojim uvijek na stanovištu da je u funkciji odbrane BiH.

HALILOVIĆ: Kada je bila situacija oko Jajca, naredio sam da se angažuje milicija. To je bilo tri sata noću. Nemam u Štabu nekog iz Ministarstva unutrašnjih poslova - nego ja moram sam.

IZETBEGOVIĆ: Neka, polako, molim vas.

AKMADŽIĆ: Ima tu rješenje, ja ne vidim, ne treba teških riječi ni žuči. Predsjedništvo BiH je Vrhovna komanda i Vrhovni komandant oružanih snaga, je li tako? Je li to sporno? Nije sporno ako Predsjedništvo izda naredbu da se angažira policija i vojska, i armija ova i HVO i ova i ona, onda je to vrhovna komanda. Ako to ne može, onda nije vrhovna komanda. Prema tome, Predsjedništvo kaže, gospodine Haliloviću, proslijedi naredbu tu, gospodine Pušina, proslijedi naredbu tu itd. I završen je posao. Ja tako gledam sadejstvo.

GANIĆ: Kada se vodi neka akcija, (prekidi u snimanju, tehničke smetnje). S druge strane mi smo govorili svojevremeno da redovna milicija ima neke druge civilne poslove koji se moraju obavljati - dakle, civilni poslovi zakonitost itd. (zajednička diskusija)

PUŠINA: Gospodine predsjedniče, ja podvlačim, policija će se staviti uvijek u funkciju odbrane BiH kada se za to ukaže potreba, kada je planirana akcija i kada je... dijelovi policije učestvuju. Dakle, ...nikada neće, čak i tamo gdje nije planski pečat se stavlja. Ja ne volim da se daju ovakve pogrešne informacije. Znači, nikada nismo i nikada nećemo, nije to zbog mene nego zato što to politika tako mora da radi, staviti u funkciju odbrane BiH i to ćemo uvijek učiniti i u svakoj prilici i u svakom momentu. A da se aktivni sastav policije briše s mape, to neću dozvoliti. Na kraju, to su propisi sa zakonom i Ustavom BiH. Ukoliko civilna vlast neće da ima svoj organ, onda izvolite donijeti takvu odluku. Ja sam decidan i jasan. Odluka o pretpočinjavanju ne može biti... na zakonu ma ko je donio.

GANIĆ: Ne čuje se. Kada se uključuje policija u to, ko komanduje jedinstvenom akcijom, operativno ko komanduje?

AKMADŽIĆ: Glavni komandant je Predsjedništvo koje pravi plan i koje provodi velike akcije.

GANIĆ: Međutim, dok se mi probudimo, dok mi ovo-ono. Ovi ljudi koji faktički idu u akciju. Ali ovdje samo pitanje, npr. napada se grad X, ima odbrana grada - ko rukovodi odbranom grada. Milicija i vojska, je li? To je jedno pitanje. Bilo bi dobro, ovo nije loše...

IZETBEGOVIĆ: S jedne strane se očigledno vidi da neko generalno pretpočinjavanje aktivnog sastava milicije ne bi bilo u redu. S druge strane, pokazuje da je koordinacija, odnosno operativno vođenje u slučaju nekakve odbrane neophodno i to jedinstveno vođenje. To je malo u koliziji. Ali kako bi se to dalo prevazići? Mislim da bi dobro bilo da se eventualno delegira jedan visoki oficir milicije u Štab. Da se ta koordinacija vrši. A da ne bude generalno pretpočinjavanje. Jer onda tu stvarno civilna policija više ne postoji, u pitanju je vojna vlast, ništa više. Zajednički razgovor.

GANIĆ: Glavni štab u kome sjedi predstavnik milicije ako donese odluku kako se treba izvoditi akcija, onda u tom slučaju faktički... Taj čovjek iz milicije učestvuje u tome kako treba djelovati, ali vjerovatno...

PUŠINA: Gospodine Ganiću, nikada se velike akcije ne prave adhoc. Nikada. Prema tome, nikada nije... da predstavnik policije učestvuje u razradi plana. Ja još ne znam veliku akciju u više ratovanja da je bila ad-hoc donesena. I kad napadamo i kad se branimo uvijek imamo informacije 12 sati prije.

HALILOVIĆ: Jedna je dimenzija plan... operacija, druga je dimenzija... donošenje operacije na cijelom prostoru. I Prema tome, Štab mora stalno raditi. Dakle, mi smo ovdje... Dakle, tu mora biti u Glanvom štabu neko iz MUP-a i... koji postoje. U Glavnom štabu treba da sjedi... odnosno treba da sjedi lice koje može narediti onome u Bihaću i u Mostaru da ne mora... Zajednički razgovor. Mi uvažavamo činjenicu da tako mora biti. U ovom slučaju pretpočinioca jednog dijela Ministarstva i to... a samo onaj dio Ministarstva koji je... civilnoj vlasti, on ostaje. Normalno, mi ćemo i dalje... Loše snimljena traka.

(Nastaviće se)

 

Najčitanije