Magnetofonski snimak 178. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 21. decembra 1992. godine.
MILE AKMADŽIĆ: Vlada sada radi, da kažem, po kvorumu legitimno. Ali po nacionalnom sastavu nelegitimno. Jer je Vlada ministara samo jedan, to trebamo prevazići na taj način što ćemo ljude u ministarstvima kojima je postignut konsenzus da kažem...
ALIJA IZETBEGOVIĆ: Dakle, da izvršimo promjenu ovdje vidite, naime, kod onih ministara - naime kod ministra narodne odbrane, finansija, kod ministra prometa i veza, kod ministra vjera. I kod ministra za snabdijevanje i Ministarstva za prostorno uređenje.
MIRKO PEJANOVIĆ: Moje rezerve da li se odlučiti na parcijalnu izmjenu ili držati u Predsjedništvu kao Skupštini - sve one izmjene koje predlaže mandatar u skladu s programom koji se odobrava. Ako su radili sem onih ljudi koji nisu ovdje, onda nisu oni ovdje, koliko, četiri mjeseca - vjerovatno je to s te strane. Vjerovatno je to s njima i 123 sa strankom i drugim ljudima, lično kao član Predsjedništva prvu tačku dnevnog reda ne da je odgodimo s ciljem da se u najkraćem roku izvrši potpuna rekonstrukcija. A drugo, nisam se mogao ništa šire konsultovati.
AKMADŽIĆ: Vlada nije kriva što nije Predsjedništvo u funkciji. I Vlada insistira, a mi tražimo - to što članovi Predsjedništva nisu bili tu, uključujući rad. Vlada je 30. 11. ja mislim podnijela program, dok je na program, dok je na programsku još nije došla na dnevni red - ja sam obavio konsultacije po pitanju sa svim političkim partijama važno, iznio sam problematiku svima, skupštinskom dijelu koji se može pratiti svugdje. I mi insistiramo, da bi Vlada imala legitimitet, ja insistiram na tome da četiri hrvatska ministra, iz hrvatske narodnosti, da bi postigli. Slažem se da se odgodi ova druga što se tiče muslimanske - ali ovi nisu iz hrvatskog naroda - da bismo mi imali Vladu onako kako treba.
IZETBEGOVIĆ: To su ona ministarstva koja su bila ranije (ne čuje se od agregata).
PEJANOVIĆ: Ja razumijem razloge koje iznosite. Samo ovo zadnje molim da se meni ne pripisuje, jer to nije razlog da postavljam pitanje da li... Evo vidite, program je došao ranije. Ja sam po programu obavijestio M... i mogu o njemu da odlučujem i danas. Ja bih molio, predsjedniče, da se djelimična izmjena sastava Vlade postavlja pitanje cjeline Vlade, a postavlja i druga moguća politička pitanja u vezi sa sastavom Vlade da - to je moj prijedlog da imamo kvorum danas ili sutra raspravljamo o programu i o cjelini sastava Vlade. Mislim da za jedan dan ili noć neće ništa izostati. Mislim da je to bolje i za predsjednika Vlade i za Predsjedništvo i za nas i za sve.
IZETBEGOVIĆ: Koliko razumijem, prema tom prijedlogu tačka tri bi ostala, odložila bi se sutra za sjednicu. Imenovanje i razrješenje ministara Vlade Republike BiH. Dakle, podržava se ona konstitucija Vlade u nacionalnom i političkom smislu. Međutim, ako je Vlada ... za 24 sata. Ali to bi trebalo da bude sutra.
AKMADŽIĆ: Predlažem, predsjedniče, da sutra zakažemo sjednicu Vlade s političkim stranakama, na kojima bismo razmotrili program, gdje bismo razmotrili uredbe, takođe što je doneseno na rekonstrukciji Vlade. Da dobijemo mišljenje političkih stranaka. Iako sam ja sa svakom političkom partijom odvojeno, ali oni su rekli...
PEJANOVIĆ: Da budemo veoma precizni. Ja predlažem da program i Vlada budu zajedno.
GANIĆ: Recimo, ministar je odsutan tri mjeseca, četiri, i niko u tom ministarstvu ne može ništa da uradi zato što nema ministra. Tako da smo se obrukali svi skupa do zla boga. I dajte, molim vas, sutra najkasnije za sutra, možda i čak preko radija obavijestiti da se dalje i to zaoštri.
IZETBEGOVIĆ: Da ne kompliciramo. Ovdje je riječ o popuni mjesta.
AKMADŽIĆ: Evo, ja predlažem četiri kandidata iz hrvatskog naroda, te koje predlaže HDZ. Ja sam dobio obavezu (i bili su u HDZ). U stvari, samo Primorac nije bio u HDZ.
IZETBEGOVIĆ: Ali zašto ne bi moglo programom?
AKMADŽIĆ: Program bi mogao - međutim, ako cijenimo da bi bilo korisno i iz političke partije.
GANIĆ: Znaš šta se ja bojim, Mile, onda će nam reći - mi nismo dobili program na vrijeme. Slušaj, da zakažemo sjednicu u 12 - prije svega bolje da je bilo ko tamo u nekom ministarstvu nego niko. Drugo, ako su oni dobili program Vlade, sve političke partije...
AKMADŽIĆ: Nisu ga oni dobili, ali vjerujem da ga svi imaju, vjerujem da su ga na ovaj ili onaj način svi imali. Skupštini je podijeljen ovdje program u kojoj postoje sve političke partije, je li tako.
AVDO ČAMPARA: Program će biti i bosanskih muslimana intelektualaca, pozvani će biti članovi Vlade - u stvari pozvani su i predstavnici HDZ i drugi. Prema tome, ako može da sutra taj dan, naravno...
AKMADŽIĆ: Ali njih četvorica su prihvatila da rade, ja se slažem s tim, partija se slaže itd. Oni su nesporni. Nema spora.
X: To će tako i biti vjerovatno. Ali ja zaista molim da prihvatimo prijedlog koji je M.. iznio, a to je da se u funkciji Skupštine Predsjedništvo izjasni o programu i (ne čuje se od agregata)
PEJANOVIĆ: Ja sam iznio prijedlog i tražim da bude prisutan...
IZETBEGOVIĆ: Je li ministar finansija - ovdje zaista imamo tri slučaja, ja ne znam i ovaj je odsutan Primorac - nije neopravdano. Je li, ja ne znam, ti bolje znaš.
GANIĆ: Ne, on se nije vratio, njemu je dat nalog da se vrati.
AKMADŽIĆ: Ja sam dao nalog, rekao sam ako hoće da bude u Vladi...
IZETBEGOVIĆ: Dobro, nisam ja znao, ja sam mislio da je on skoro, to je druga stvar.
AKMADŽIĆ: Dobro, to je onda moja briga kako će doći u Sarajevo, ako on rekne da će doći. I to sam ja rekao prije nego - evropske konferencije.
GANIĆ: Bio je tamo, u Briselu.
AKMADŽIĆ: On je trebao tamo u Zagrebu. Ja neću da ima Vlada bez ministara.
IZETBEGOVIĆ: Ako je to tako, onda su ovdje četiri čovjeka koja ne dolaze na posao. I imaju dva iz reda muslimanskog - koji takođe ne dolaze na posao od avgusta i ne odazivaju se i nemaju nikakve veze s Vladom. Niti se javljaju. Delimustafić i Abdić. To bi trebalo po jednom kriteriju promijeniti - to su oni ljudi koji ne dolaze na posao. Tu nema, mislim, struktura nacionalna ostala ista.
AKMAŽDIĆ: Ima još onih koji ne dolaze na posao - Tuzlak (?) iz srpskog naroda ne dolazi na posao nikako. Ali nemamo, nismo postigli saglasnost ko bi mogao na njegovo mjesto da dođe. Prema tome, to ne bi danas, ne bi, ovaj se zove Mirković.
IZETBEGOVIĆ: Prvo bi se trebalo konsultovati pa onda raspravljati. Ovo su razlozi druge vrste (on nije nikada ni dolazio) nisu političke vrste, nego jednostavno ljudi nema. Uzmimo da je umro neki čovjek. Ljudi se sami na neki način praktički distancirali jer jednostavno ne dolaze na posao. Ratne prilike, niti se javljaju, niti daju ostavke, niti znaju šta rade, niti polažu račune. Mislim da bi ova četiri imenovanja...
GANIĆ: Ali Mile, ove ljude koje ste vi predložili ovdje, Raića i ove ostale, oni moraju doći u Sarajevo.
AKMADŽIĆ: Pa normalno, jasno je. I ja još predlažem, ali evo usmeno predlažem, da imenujem, to sam već predlagao na Predsjedništvu, pa je rečeno nema biografije. I za Raića i za.... predlažem za zamjenika ministra vanjskih poslova, budući da je ministar vanjskih poslova stalno odsutan, ali recimo opravdano da zamjenik bude, to je stručno mjesto gdje je neophodno da bude to, isto pripada Hrvatima
IZETBEGOVIĆ: Ja bih, kompoziciju zamjenika možemo eventualno sutra, prekosutra, da ove ministre 4. Da imamo jedan kriterij. Ovih pet ministara da imenujemo. Da li, recimo, Brkić, koji ne dolazi na posao, ili sada ja ne budem dolazio da li treba da bude čekanje neko vrijeme? Ne znam zbog čega. Stvarno, gore u Zagrebu kažu - ljudi nisu tu i zdravo. Nisu više ministri. Jer oni kao privatna lica mogu da borave bilo gdje.
PEJANOVIĆ: Ja bih najviše potezao to pitanje odgovornosti ljudi koji ne učestvuju u vlasti. Ja iz ukupnih razloga molim vas u aktivnosti našeg rada i odlučivanja da program izmjene Vlade - ovo je veći broj ljudi, bez obzira na to što je naše odlučivanje u funkciji Skupštine. Da program izmjene Vlade, a ovo je veći broj ljudi koji se mijenja u Vladi. O tome odlučuje Predsjedništvo u funkciji Skupštine. Kada o tome odlučuje onda moraju biti i parlamentarne
IZETBEGOVIĆ: Nigdje to ne piše.
PEJANOVIĆ: Ne piše nego njegujemo demokratsku praksu. Evo, ima prijedlog da sutra to uradimo, i program i čitavu Vladu, ja bih bio za to.
IZETBEGOVIĆ: Ne možemo čitavu Vladu još tri mjeseca stvoriti. Šta ja znam, ne možemo. To onda nastanu beskonačna... U kompoziciji, kompozicija određuje najsporije. Onda se prema onome tamo zbog prelaska ne možemo jednog čovjeka da riješimo. Samo - dajte kako god bilo da se danas rješava ili ne. 'Ajmo odvojiti ovo pitanje, pa makar ga rješavali sutra ili prekosutra. Ali nemoj reći kada svu Vladu postignemo. Nikada mi nećemo - to će jako sporo trajati. Pogotovo kada uključiš političke stranke u čitavoj vladi. Ovdje imamo pet ljudi koji ne dolaze na posao. Dajte da to pitanje odvojimo, ne moramo....
AKMADŽIĆ: ...i Zakona o Vladi, odnosno uredbi - i jedno i drugo sve je usvojeno s konsenzusom, osim u programu sporna pitanja koja smo izdvojili. Odnosno ne sporna, nego pitanja o kojima nije postignut konsenzus.
GANIĆ: Neka mjesta u Vladi su prazna. Žarko Primorac i ja smo trebali 20. septembra da idemo u Ameriku. Ja nisam mogao, a on je otišao 14. septembra i nikad se više nije vratio. Bili smo zajedno u Briselu jedan dan, ja sam se vratio. Prema tome, ovi ljudi koji su gore otišli, oni su sve norme prekršili. Vi se morate, vjerujte, vijest će biti fantastično primljena ako mi kažemo da je šest ministara koji nisu došli na posao zamijenjeno. Dobro, jedno je bilo mjesto. Ali, druga stvar. Ako političke partije sutra govore o programu Vlade, a ne o kandidatima, onda taj posao sutra možemo završiti. Razumijete. Ali ako političke partije kažu sad mi nismo, šta ja znam, za Božu Raića i, primjera radi, Mirko kaže ja moram slušati mišljenje opozicije, ja uzimam prvog na spisku kao primjer, onda mi ne možemo sastavljati Vladu, ne možemo da popunimo radna mjesta koja su upražnjena. Prema tome, bit ćemo u jednom krugu iz kojeg ne možemo izaći. Ja lično sam zato da se sutra govori o programu Vlade, šta treba Vlada, kako da radi i šta. Ona mjesta koja je imala opozicija može sa predsjednikom Vlade da se konsultuje da se neko zamijeni, a ova mjesta da se popune. Tako da mislim da vrijedi odlagati za sutra pod uslovom da, ako hoćemo sutra da vršimo prijem ovih ljudi, a da se raspravlja samo o programu generalno kuda ide program, šta, za ovakvo nešto ili onako. Jer, vidite, mi nemamo ministra odbrane, jer ministar za vjere, kad je veoma važno, njega nema. Darko Lukić je tu cijelo vrijeme, primjera radi. Prema tome, shvatite da mi faktički od avgusta, od juna nemamo 50 posto Vlade. Prema tome, sutra taj sastanak može čitavu stvar da vrati na početak. Mislim da budemo iskreni. Može reći, znate, ovaj program zahtijeva više ili manje ministara, ili lijevo ili desno itd. I mi onda nećemo sutra imenovati ove ministre i onda se to sve odugovlači u nedogled. A onda dovodimo predsjednika Vlade u nemoguću situaciju. Prema tome, postoji jedno rješenje. Da mi sutra sa političkim partijama govorimo o programu Vlade. Da se ova mjesta po definiciji popune. Ja bih zamolio predsjednika da o svakom prijedlogu da nekoliko informacija. Ja znam dva ova čovjeka koji se ovdje predlažu - to je Božo Raić i ovog zadnjeg Lukića koji je zaista odličan kandidat. A ovu dvojicu ne znam.
AKMADŽIĆ: Ovaj Lukić je zamjenik direktora ŽTO - eto ga tu, preko puta, a ovaj Bilić je bio direktor "Lutrije BiH". To su sve poznati ljudi. I bio je svojevremeno podsekretar u Ministarstvu finansija, u koje sad dolazi.
GANIĆ: A ko su ova dva iz reda muslimanskog naroda?
IZETBEGOVIĆ: Nemam ovdje imena, imam tamo prijedlog.
AKMADŽIĆ: Sutra ću ja dati obrazloženje Vlade, ako ćemo sutra, ja predlažem i molim vas da prihvatite taj prijedlog da sutra, u vrijeme u koje se dogovorimo, imamo sastanak s političkim partijama o programu. Da političkim partijama i njihovim predstavnicima kažemo - hvala vam, do viđenja, kao što smo to već radili, ostane Predsjedništvo, da usvojimo program skupa s njima, a Predsjedništvo ostavimo da usvoji uredbe i da usvoji imena koja imamo. Ali ne prekosutra, nego sutra.
GANIĆ: Da bi to uspjelo sutra, onda sjednica treba da se zakaže u pet sati i da se naše službe zaista ujutro angažuju da pronađu predsjednike opozicija.
AKMADŽIĆ: Ako se slaže i prof. Pejanović mi moramo... konsenzus inače nema odluke ovdje.
PEJANOVIĆ: Dobro, nisam se ja izjašnjavao o problemu ljudi niti mislim da mi se može pripisivati da ja neću razumjeti prijedloge do kojih se došlo u redovnoj i demokratskoj proceduri, pogotovo kad na to ima pravo jedna strana. Nije ni do sada bio taj problem.
AKMADŽIĆ: Kako nedovoljno u demokratskoj proceduri?
PEJANOVIĆ: Kad prođe dovoljnu demokratsku proceduru zašto ne vjerovati prijedlozima. Prema tome, ja se nisam o prijedlozima izjašnjavao. Slažem se da sutra bude program. Ja bih imao zahtjev da povodom programa predsjednik obavijesti Predsjedništvo, u funkciji Skupštine, da će se pristupiti djelimično i izmjeni da se zna, a neka Predsjedništvo poslije odlučuje o tome. (Nastaviće se)