BANJALUKA - Sva tri preduzeća iz sistema "Glasa srpskog" iz Banjaluke prošlu godinu su završila sa gubitkom, koji kumulirano iznosi oko 2,56 miliona KM, pokazuje završni finansijski izvještaj.
Ukupne obaveze preduzeća "Glas srpski - Trgovina", "Glas srpski - Grafika" i "Glas Srpske" prema dobavljačima i po osnovu dugoročnih kredita iznosile su preko 4,8 miliona KM.
Najveći finansijski gubitak u 2007. godini ostvarilo je preduzeće "Glas srpski – Trgovina", u iznosu od 1.236.792 KM. Prihodi tog preduzeća iznosili su 2.794.258 KM, a rashodi 4.031.050 KM.
Obaveze prema dobavljačima preduzeća "Glas srpski – Trgovina" iznosile su 1.536.270 KM, a obaveze po dugoročnim kreditima 452.909 KM.
Preduzeće "Glas srpski – Grafika" je prošlu godinu završilo u minusu za 1.033.658. Prihodi su iznosili 1.274.236 KM, a rashodi 2.307.894 KM.
Obaveze prema dobavljačima na kraju 2007. iznosile su 707.812 KM, a po osnovu dugoročnih kredita 210.290 KM.
Preduzeće "Glas Srpske" je prošlu godinu okončalo sa gubitkom od 296.463 KM, tako što su prihodi iznosili 5.633.392 KM, a troškovi 5.929.855 KM.
Obaveze tog preduzeća prema dobavljačima na kraju 2007. iznosile su 809.864 KM, a po osnovu dugoročnih kredita 1.100.712 KM.
Nedavni pobjednik tendera za privatizaciju tri preduzeća "Glasa srpskog" je konzorcijum banjalučkih "Nezavisnih novina" i kompanije "Integral inženjering" iz Laktaša. Konzorcijum je za kupovinu državnih akcija ponudio 3,8 miliona KM, uz obavezu investiranja 4,35 miliona KM u naredne tri godine, uz zadržavanje svih trenutno 365 zaposlenih i povećanje broja radnika u narednih pet godina. Vlada RS je 25. januara dala saglasnost Investiciono-razvojnoj banci RS da sa pobjednikom tendera potpiše kupoprodajni ugovor.