BANJALUKA - Iako je vladajuća koalicija uglavnom dogovorila raspodjelu funkcija direktora javnih preduzeća i republičkih institucija, taj dogovor još nije implementiran, a kako nezvanično saznajemo, ni do kraja godine neće biti imenovanja i raspisivanja konkursa za direktore javnih preduzeća.
"Gotovo sve je dogovoreno, ali u praksi se ne implementira iz nekog razloga. SNSD-u pripada 65 odsto funkcija, DNS-u 20 odsto, a SP-u 15 odsto i s tim su saglasni svi, međutim puno kockica i stvari treba da se posloži da bi se to primijenilo", ispričao je izvor "Nezavisnih" blizak vladajućim strankama, dodajući da će razgovori u vezi s raspodjelom funkcija i imenovanja biti intenzivirani tek krajem godine.
Što se tiče velikih javnih preduzeća, dogovoreno je da "Elektroprivreda RS", JP "Putevi RS" i "Pošte RS" pripadnu SNSD-u, dok će DNS i u naredne četiri godine imati svoje direktore "Željeznica RS" i JP "Autoputevi RS", a socijalisti u JP "Šume RS".
Naš izvor kaže da bi SNSD, odnosno ljudi bliski ovoj stranci željeli da od SP-a preuzmu JP "Šume RS", ali se to, kako je rekao, ipak neće desiti, jer prvi ljudi SP-a ionako nisu zadovoljni onim što su dobili.
Pored JP "Šume RS", kojim će najvjerovatnije upravljati Risto Marić iz SP-a, ova stranka, kako saznajemo, dobiće direktora i Inspektorata RS, APIF-a i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost, dok će DNS-u pripasti Institut za zaštitu zdravlja, a njihov čovjek, Srđan Radulj, imenovan je i kao jedan od direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Sve tri vladajuće stranke imaće direktore šumskih gazdinstava i članove upravnih i nadzornih odbora u javnim preduzećima i ustanovama.
U suštini, po dogovoru Milorada Dodik, Marka Pavića i Petra Đokića, lidera SNSD-a, DNS-a i SP-a, dogovoreno je da najvećoj stranci pripadne oko 130 funkcija, DNS-u 40, a SP-u nešto manje od 30 funkcija.
"Treba voditi računa o tome kome sve ističu mandati i da se ispoštuju sve zakonske procedure. Većina stvari je dogovorena između predsjednika stranaka, ali još nije sve završeno", rekao je Dragutin Rodić, generalni sekretar DNS-a.
U SNSD-u juče nismo uspjeli dobiti zvanični komentar o ovoj temi, dok su u SP-u samo kratko rekli da uskoro očekuju raspisivanje konkursa za direktore pojedinih preduzeća.
Kako nezvanično saznajemo, iako je praktično dosta toga dogovoreno, postoji mogućnost da DNS dobije i više funkcija jer su u pregovore u vezi s formiranjem vlasti ušli s osam poslanika u NS RS, a sada ih imaju praktično devet.
"Uz DNS, koji ima svojih pet ljudi u klubu, su i četvorica poslanika novoformiranog kluba u NS RS, tako da su oni pojačali svoj kapacitet i na osnovu tog će tražiti više funkcija jer imaju skoro duplo više poslanika od SP-a, a samo pet odsto funkcija više", ispričao je izvor "Nezavisnih".