BEOGRAD, HAG - Prvo pojavljivanje Ratka Mladića pred Haškim tribunalom, te negiranje odgovornosti za zločine, mnogi ocjenjuju kao vrijeđanje žrtava.
Iako se vidjelo da je Mladić samo sjenka nekada žestokog generala, arogancija po kojoj je bio poznat nije mnogo izblijedila.
List "Blic" prenosi transkript saslušanja Ratka Mladića u Beogradu, gdje je upravo ta Mladićeva crta bila znatno upečatljivija nego na prvom pojavljivanju pred sudom u Hagu.
Tvrdio je da nije odgovoran za zločin u Srebrenici, već su odgovorni kako je rekao “paravojska, parapolicija i parapolitika”.
"Nisam se ja borio protiv muslimana i vjere, neka on klanja šta hoće, ali ne na moju kuću, na srpsku zemlju. I ovo što imate multietničko, ovo je sviranje ku..." , rekao je Mladić sudiji.
Mladić je karakteristično reagovao i kada su mu u Specijalnom sudu u Beogradu davali optužnicu kojom se tereti za najteže ratne zločine.
"Neću ove haške papire, ne priznajem Haški sud, ko mu j... mater. Ti podigni ovo", obratio se Mladić advokatu "da se mala (vjerovatno je aludirao na zapisničarku) ne saginje, ne znam da li ima ovu kratku suknju".
Prvog dana saslušanja, Mladić praktično nije ni odgovarao na pitanje istražnog sudije, već je pričao o svom ocu. Mnogo je manje pričao pred sudijama Haškog tribunala, ali je i tu bio konfuzan.
Novinar nedjeljnika Vreme Filip Švarm ipak ne vjeruje da će ovakva Mladićeva pojava izazvati sažaljenje šire javnosti, bar ne kada počnu da se iznose dokazi za zločine koji mu se stavljaju na teret.
Konfuzan govor koji je šira javnost imala prilike da vidi prilikom prvog pojavljivanja pred Haškim tribunalom, bio povod da jedan od najtiražnijih njemačkih listova "Bild" ocijeni da je Mladić samo sjenka nekada mišićavog generala.
Njegovo negiranje zločina i nazivanje optužbi "monstruoznim", predstavlja vrijeđanje žrtava, prenosi "Bild".
Među brojnim komentarima u nemačkoj štampi, zanimljiv je tekst objavljen u listu "Špigl" u kojem novinar konstatuje da Ratko Mladić u svom prvom pojavljivanju na sudu nije ni na koji način pokazao da je svjestan svoje krivice.
Upitan odakle mu novac koji je pronađen kod njega, bivši komadant Vojske R$epublike Srpske je objasnio da je pare dobijao od ljudi koji su ga poštovali, i davali mu po “hiljade maraka”, saznaje “Blic”.
On je tokom saslušanja više puta pominjao njegovog oca Neđu Mladića, koji je poginuo tokom Drugog svjetskog rata kod sela Šušnja u BiH, i naveo kako ga nisu ubile ustaše ili muslimani već njemačka granata i Hitler. Ispričao je kako je 1968. otišao u Šušanj i da je tamo našao jednog starog muslimana, koji ga je dobro primio, da mu kaže gdje je grob njegovog oca. To njegovo iskusto proizvelo je posljedice tokom sukoba devedestih godina u BiH.
- Zato Šušanj nisam htio napadati. Rekao sam napadajte Božanoviće gde sam rođen, Šušanj ne - ispričao je Mladić kako je birao ciljeve napada u BiH.
Mladić se tokom saslušanja osvrnuo i na devize koje su pronađene u njegovoj kući, dok se skrivao.
- Ove dolare što ste našli nisam ja to kupio, nisam ja dobio dilovanjem deviza. Dolazili su kod mene davali mi džabe devize, marke, oni koji su dilovali. Ja mu dam pare on: “Neću od tebe generale, evo ti koliko hoćeš”. A bilo je ljudi koji su mi davali hiljadu maraka u buli: “Evo generale” - ispričao je Mladić.
On je tokom saslušanja više puta govorio o novcu i spominjao je kako su mu blokirali penziju, pa je tražio da mu od njegove penzije kupe jagode.
- Ne, neću oni da troše već da kupite sa računa Vekariću. Kako si blokirao račun, odblokiraj da mi. Oni kupuju i da mi donesu jagode - rekao je Mladić.
Prvog dana saslušanja odugovlačio je sa odgovorima i istražnom sudiji nije odgovarao na pitanja, već je pričao o svojom ocu.
SUD: Ajte nam sada recite kada ste rođeni...
MLADIĆ: Stani, bre, polako. Mog oca nećeš da poštuješ.
SUD: Poštujem ja vašeg oca, ali me interesuje kad ste vi rođeni, da li je tu bilo nekih podataka... čudnih...
MLADIĆ: Polako, čekajte druže sudija.
SUD: Izvolite.
MLADIĆ: Ili gospodine sudija?.
SUD: Nema veze.
MLADIĆ: Časni sude, čekaj bolan. Moram i ja vas ispitati nešto, moram potpitanja da postavljam.
Kada je sudnicu gdje je Mladić ispitivan napustio zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić, haški optuženik je odbio da odgovara na pitanja.
SUD: Ajde, ne treba vam Vekarić da bi odgovarali.
MLADIĆ: Treba. Neću da uvrijedim Hrvate, možda je čovjek Hrvat, možda je pošteniji od mene hiljadu puta.
SUD: Dobro ajde mi da pričamo ovde
MLADIĆ: Ne, ne, ne vrijedi, neću da pritiskam dugme.
SUD: Nećete dok on nije tu, ili kako.
MLADIĆ: Kada dođe on ja ću vam odgovoriti na vaša postavljena pitanja.
SUD: Ali samo vam uzimamo lične podatke.
MLADIĆ: Neka.
SUD: To nema veze sa njim.
MLADIĆ: Imam ja pravo da ne kažem ni lične podatke.
ADVOKAT MILOŠ ŠALJIĆ: Imaš pravo, ali nema potrebe.
MLADIĆ: Ima, što ti se žuri.
ADVOKAT MILOŠ ŠALJIĆ: Ne žurim se ja.
MLADIĆ: Ti si dobio tezgu da ideš u Hag, tamo ja neću da umrem.
Kada je napokon odgovorio kada je rođen rekao je na “čist ponedjeljak” 1943. i dodao da to znaju "crkvenjaci". Zatim se osvrnuo na svoj odnos prema crkvi i sveštenicima.
- Nisam volio popove, svi su dolazili do mene. Samo cijenim popa koji je poginuo u Skelanima - rekao je Mladić, da bi se nešto kasnije naglasio “pišite gospodine sudija i ovo: 14. februara 1964. godine primljen sam... ne u Komunističku partiju Jugoslavije, jer kada su promijenili ime u Savez komunista, to ja nisam volio, otad Tita nisam mirisao”.
Tokom saslušanja Mladić je pričao o o svojim jatacima pa je rekao sudu “neke znate, neke ne znate”. Ispričao je kako je igrao stoni-tenis s nekim generalima i da postoji fotografija kako igra sa jednim od njih.
Mladić je tokom saslušanja više puta kroz razgovor potvrdio da je tokom skrivanja gledao televiziju i da prati dešavanja u Međunarodnom sudu u Hagu, ali i istrage za ratne zločine u Srbiji; Volio bi da mi sudi ovaj što sudi Šešelju, ovaj Italijan, ne bi ovog što je Holanđanin, kako se zove onaj desno i ona žena Francuskinja”.
Pokušao je da postavi pitanje sudu: "Gdje je Dragan Karleuša, toliko je otkopavao grobnice u Batajnici”.
- A đe mu je ova ćerka sa mrtvačkom glavom, a ona može da pjeva da uzme devize. Lijepa je ova mala Karleuša, ovaj je junac, ovaj njen. Dobro ti imaš bradicu (Bruno Vekarić) možeš ti i crnke - rekao je ratni komandant vojske RS.
Mladić je tokom saslušanja tražio i da mu vodu sipaju u staklenu čašu: “Da mi naspe policajc malo vode, neću ja da siječem vene”.
SUD: Sada ćemo da nađemo, molim vas za čašu vode. Nećemo vam dati da sečete vene. Ovi momci iza vas su ipak brži od vas.
MLADIĆ: Nisu.
On je potvrdio tokom saslušanja da je čestitao onima, koji su ga uhapsili i rekao da su prema njemu korektno postupali i zahvalio se što su prsten odnijeli njegovoj ženi. Pristao je na pitanje tužioca da svjedoči u istrazi protiv Nasera Orića, dodajući "On je bio u obezbeđenju Miloševića”.
Mladić je takođe tražio da ga posjete ministar zdravlja Zoran Stanković, koga poznaje od ranije i predsjednica Skupštine Slavica Đukić Dejnović.
- Ne daj bože da me posjeti, kao funkcioner, već neuropsihijatar, bez kamera, da me posjeti Slavica Đukić Dejanović, kao običnog čovjeka. Ona je tu oko mozga, za više od ovih ljekara - rekao je Mladić.
Odložio izjašnjavanje
Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić odložio je juče izjašnjavanje o krivici pred Haškim Tribunalom, nazivajući navode optužnice “gnusnim”. Predsjedavajući sudija Alfons Ori zakazao je novo izjašnjavanje o krivici za 4. jul.
Na pitanje sudije želi li da se izjasni o krivici, odgovarao je usporeno i uz napor.
Nakon proceduralnog upoznavanja optuženog sa pravilima rada u sudnici i potvrđivanja njegovog identiteta, Sudsko vijeće je zaključilo da nema prepreka za inicijalno saslušanje.
- Gospodine sudija ja sam teško bolestan čovjek. Meni treba malo duže vremena da razmislim. Budite strpljivi sa mnom - rekao je Mladić predsjedavajućem.
Rekao je i to da “ne želi da mu se optužnica pročita ni u jednom slovu, ni u jednoj rečenici”. Ali, sudija Ori mu je, ipak, optužnicu u 11 tačaka pročitao.
Ponovo upitan da li želi da se izjasni o optužnici, Mladić je rekao da želi da “odbije te gnusne optužbe”, jer mu treba više od mjesec dana za “monstruozne riječi za koje nije čuo i ne može da ih shvati”.
Mladiću je data pauza da se konsultuje sa advokatom. Nakon toga, iskoristio je ponudu da se pređe na privatnu sednicu, na kojoj će se raspravljati o njegovom zdravstvenom stanju.
Na početku pretresa salutirao je lijevom rukom predsjedavajućem sudiji Alfonu Oriju. Kada je sudija zatražio od njega da se predstavi, rekao je: ”Ja sam general Ratko Mladić”.
Kao jedinu primjedbu na odnos koji prema njemu imaju u Tribunalu, Mladić je naveo da ga nervira što ga “vodaju ispod ruke kao slijepca”.
Gledao prema Majkama Srebrenice
Nekoliko pogleda Mladić je uputio prema galeriji gdje su sjedile Majke Srebrenice. One su glasno Mladića nazivale “monstrumom” i pitale “gdje je moj sin”. Žene koje nisu prisustvovale suđenju pratile su njegovo pojavljivanje u memorijalnom Potočari na televizoru koji je tamo postavljen u dijelu za molitve specijalno zbog ovog događaja.