BiH

Godišnjica egzodusa: "Srbi iz Sarajeva podnijeli najveću žrtvu stvaranja RS"

Godišnjica egzodusa: "Srbi iz Sarajeva podnijeli najveću žrtvu stvaranja RS"
Foto: Srna | Godišnjica egzodusa: "Srbi iz Sarajeva podnijeli najveću žrtvu stvaranja RS"

​SOKOLAC - Predsjednik Vlade RS Radovan Višković izjavio je danas na Sokocu, gdje je obilježeno 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba, da su Srbi iz Sarajeva podnijeli najveću žrtvu stvaranja Republike Srpske.

Istakao je da su oni dva puta stradali – u odbrambeno-otadžbinskom ratu, braneći svoja ognjišta, te poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

"Ovo veliko stradanje nikada i niko ne smije zaboraviti. Moramo se uvijek okupljati na ovaj dan, ljudski se pokloniti i zahvaliti za sve žrtve za stvaranje RS", rekao je premijer RS.

Poručio je da je RS jedini zalog opstanka Srba na ovim prostorima, zbog čega je potrebno uraditi sve da bi je sačuvali.

Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zočina i traženje nestalih lica, izjavio je da je egzodus sarajevskih Srba posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda iz Sarajeva.

"Srbi su u gradu Sarajevu stradali na najbrutalniji način, a u samom Sarajevu bilo je 211 logora kroz koje su prošli najgore oblike torture - od mučenja, silovanja, zlostavljanja, ubijanja, a što je konstatovala i Međunarodna nezavisna komisija za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu", rekao je Kojić nakon pomena na Vojničkom groblju Mali Zejtinlik na Sokocu.

Istakao je da su se sarajevske političke, vojne i policijske vlasti prema srpskom stanovništvu u Sarajevu ophodile kao da su stavljeni izvan zakona, a među prvim ubijenim Srbima bili su istaknuti ljekari, profesori i akademski građani, kako bi poslali jasnu poruku svim Srbima u Sarajevu šta ih čeka.

Kojić je podsjetio da je etničko čišćenje Srba u Sarajevu započeto ubistvom starog svata na Baščaršiji, zatim ubijanjem srpske intelektualne elite u Sarajevu, a okončano je egzodusom poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kada je više od 120.000 Srba napustilo svoja ognjišta.

"Današnje obilježavanje je, nažalost, prisjećanje na jedno etničko čišćenje Srba iz Sarajeva koje nije dobilo sudski epilog", istakao je Kojić.

Podsjetio je da je, prema zvaničnom popisu žrtava, Republički centar utvrdio da je više od 7.100 Srba Sarajevsko-romanijske regije u ratu ubijeno i stradalo, od čega je više od 3.000 civila.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić istakao je da je 16. mart jedan od značajnih datuma koji govore o tome koliko je srpski narod dao da bi se stvorila RS, a da je sigurno najznačajniji datum za Srbe Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije. Naveo je da su svi Srbi koji su branili i stvarali RS odbranili svoja ognjišta, a da su sarajevski Srbi odbranili ognjišta i potom morali da ih napuste.

Obilježavanju 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba prisustvovali su i ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Duško Milunović, delegacija Narodne skupštine RS, kao i članovi organizacija i udruženja proisteklih iz proteklog rata, te Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka.

Najčitanije