BANjALUKA - Posmrtni ostaci sedmoro nedavno identifikovanih srpskih vojnika, koji su ubijeni 12. jula 1992. godine u selu Zalazje kod Srebrenice, biće sahranjeni danas popodne na Vojničkom groblju u Bratuncu.
Dvoje identifikovanih biće prevezeni u Srbiju i sahranjeni u mjestima gdje im žive porodice.
Tijela deset srpskih vojnika ekshumirana su u junu 2010. godine, kada je tim Instituta za traženje nestalih BiH, tragajući za posmrtnim ostacima Bošnjaka, naišao na masovnu grobnicu za srpske žrtve koje su prepoznate po obilježjima na uniformama.
U Srebrenici će danas biti obilježena 20. godišnjica stradanja 69 srpskih civla i vojnika u srebreničkim selima Zalazje, Sase i Biljača na Petrovdan 1992. godine.
Parastosom i polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen obilježja u ovim selima biće završen program tradicionalne 16. komemorativne i kulturno-sportske manifestacije Petrovdanski dani, koja se organizuje u znak sjećanja na poginule srebreničke Srbe.
Muslimanske snage, predvođene komandantom Naserom Orićem, na Petrovdan 1992. godine su upale u više srpskih sela na području Srebrenice i Bratunca. Tog dana ubijeno je 69 srpskih boraca i civila, zarobljena su 22 srpska borca, a tijela njih deset nedavno su identifikovana.