ŽENEVA- Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istakla je danas da bi Stalna misija BiH pri UN u Ženevi diplomatskim putem trebalo da posreduje u rješavanju problema izgradnje odlagališta radioaktivnog i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora u Hrvatskoj.
Golićeva je u Ženevi razgovarala sa šefom Stalne misije BiH pri UN Lucijom Ljubić Lepine o problemu Trgovske gore, saopšteno je i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
- Informisali smo našeg ambasadora da, ukoliko Hrvatska, bez obzira na protivljenje BiH, i dalje bude insistirala da odlagalište radioaktivnog otpada nema uticaja na život i zdravlje građana pogođene zemlje, BiH može Sekretarijatu ESPO konvencije u Ženevi uputiti zahtjev za utvrđivanje postojanja uticaja - rekla je Golićeva.
Ona je navela da je na sastanku dogovoreno da Stalna misija BiH organizuje sastanak svih relevantnih institucija BiH i Hrvatske, a po potrebi i institucija iz zemalja u okruženju o temi regionalna saradnja u zbrinjavanju nuklearnog otpada. - Sa ambasadorom BiH sam se saglasila da je jedini način da se pitanje potencijalne izgradnje odlagališta radioaktivnog i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori, koje je od životne važnosti za 230.000 stanovnika u slivu rijeke Une, riješi diplomatskim putem, uz puni angažman Ministarstva inostranih poslova i Predsjedništva BiH, u duhu dobrosusjedskih odnosa - dodala Golićeva.
Ona u Ženevi učestvuje na konferenciji strana konvencije o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu i Protokola o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu.