BiH

Grad u kamenu priča o veličini Ive Andrića

Grad u kamenu priča o veličini Ive Andrića
Grad u kamenu priča o veličini Ive Andrića
N.N.

VIŠEGRAD - Ovo je projekat entuzijazma, ljubavi i vjere u bolju budućnost koji ćemo sigurno uspješno realizovati zahvaljujući, između ostalog, razumijevanju i podršci genijalnog Emira Kusturice, rekao je juče Milorad Dodik, predsjednik RS, na ceremoniji početka izgradnje Andrićgrada.

Dodik je u Višegradu istakao da je budući kamengrad, čiji je autor Kusturica, projekat uspjeha kojim RS želi da se oduži grandioznom životnom i književnom djelu jedinog bh. nobelovca Ive Andrića.

On je naglasio da je ponosan jer se iznova uvjerio da u Višegradu niko nije protiv ovog istorijskog projekta, veoma zahtjevnog za realizaciju.

Prema Dodikovim riječima, na izgradnji Andrićgrada već u samom početku biće angažovano nekoliko stotina radnika sa ovog područja.

"Volio bih da jednog dana na velikom platnu gledam film 'Na Drini ćuprija', kojeg će prema remek-djelu nobelovca Ive Andrića režirati slavni Emir Kusturica", rekao je Dodik praćen aplauzom prisutnih građana i gostiju.

Obraćajući se građanima Višegrada i zvanicama, Kusturica je odbacio sve optužbe zlonamjernih koji su na razne načine posljednjih dana iskazivali svoje protivljenje realizaciji ovog velikog projekta.

On je ponovio da će Andrićgrad biti renesansni kamengrad u pravom smislu riječi sa srednjovjekovnim hramom, crkvom, tvrđavom, ulicama koje se sijeku pod oštrim uglom, te pijacom sa starim zanatima.

"Andrićgrad će biti odraz vremena i istorije koja nam nije dozvolila da se ovaj grad već davno razvije", rekao je Kusturica.

Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, zahvaljujući predsjedniku Dodiku na bezgraničnoj podršci i Kusturici na vizionarskom poduhvatu, naglasio je čvrsto opredjeljenje Vlade RS da se upravo na ovaj način dostojno oduži Andriću i na primjeran način obilježi 50 godina od dodjele Nobelove nagrade za njegovo remek-djelo roman "Na Drini ćuprija".

"Andrićgrad je prilika za nova radna mjesta, razvoj turizma i unapređenje kulture, sve na bazi javnog i privatnog partnerstva i sa ciljem bržeg ekonomskog i privrednog prosperiteta Višegrada i ovog dijela RS", rekao je premijer Džombić.

Tomislav Popović, načelnik opštine Višegrad, zahvalio je svima na učešću na ovom istorijskom projektu, a posebnu zahvalnost iskazao je predsjedniku Republike Srpske.

"Zahvaljujući predsjedniku Dodiku, ovo je projekat koji materijalizuje istoriju radi bolje budućnosti i mi ga u Višegradu doživljavamo kao najljepši poklon i nama i Ivi Andriću upravo na Vidovdan", rekao je Popović.

Prema njegovim riječima, juče nije položen samo kamen temeljac za Andrićgrad, nego su položeni temelji i za svjetliju budućnost Višegrada.

Početak izgradnje Andrićgrada simbolično su ozvaničili hor i Simfonijski orkestar Radio-televizije Srbije, koji su izveli dijelove opere "Karmina Burana", uz pratnju zvukova građevinskih mašina kojima su započeti zemljani radovi na lokalitetu budućeg kamengrada.

Andrićgrad, projekat vrijedan 20-30 miliona evra,  biće građen u tri etape, a planirano je da u potpunosti bude završen 2014. godine.

 

…Sve može biti. Ali jedno ne može: ne može biti da će posve i zauvek nestati velikih i umnih, a duševnih ljudi koji će za božju ljubav podizati trajne građevine, da bi zemlja bila lepša i čovek na njoj živio lakše i bolje. Kad bi njih nestalo, to bi značilo da će i božja ljubav ugasnuti i nestati sa sveta. To ne može biti…, zabilježeno je u posljednjem poglavlju remek-djela "Na Drini ćuprija", u kojem je Ivo Andrić, iz ove perspektive, naslutio da će Višegrad, tu, kako je u knjizi oslovi, nesrećnu kasabu na Drini, "pomilovati" ruka nekog vanvremenskog neimara.

Najčitanije