BiH

Građani nisu partneri vlastima

Bojana Divljak

BANJALUKA - Građani ni tokom 2008. godine nisu imali realnog uticaja na odlučivanje niti su bili stvarni partner vlastima.

Ovo je juče u Banjaluci izjavio Igor Stojanović, direktor za razvoj i finansiranje Centra civilnih inicijativa (CCI) predstavljajući Godišnji izvještaj o učešću građana u procesima odlučivanja u BiH.

On je dodao da su svi glavni pokazatelji građanskog uticaja i učešća u padu u odnosu na 2007. godinu.

"To samo pokazuje da su vlasti samo verbalno opredijeljene za saradnju sa građanima, a u stvarnosti odluke se donose netransparentno i sa sve manje učešća građana", pojasnio je Stojanović.

Dodaje da je istraživanje sprovedeno u 14 opština u BiH, u kome je anketirano oko 1.100 građana.

"Anketirano je oko 90 službenika zaposlenih u lokalnoj samoupravi, a ostalo su bili građani", istakao je Stojanović.

On je dodao da su analizom primijećena samo tri pozitvna pomaka, a jedan je da i dalje raste spremnost građana da učestvuju i sarađuju sa lokalnim vlastima.

"Značajno je porastao broj građana koji žele da učestvuju u rješavanju pitanja infrastrukture, egzistencijalnih pitanja i planiranja budžeta", kazao je Stojanović.

Dodaje da je u odnosu na 2007, prošle godine smanjen broj službenika sa 32 na 20 odsto, koji misle da treba, na neki način, udaljiti građane iz procesa donošenja odluka.

"Više građana se tokom 2008. nego prethodne godine obraćalo medijima za rješenje nekog problema u lokalnoj zajednici", istakao je Stojanović.

Prema njegovim riječima, otvorenost lokalnih vlasti i komunikacija prema građanima je u padu.

"Potrebno je reformisati i zakonski urediti ulogu mjesnih zajednica, jer ogroman broj građana ne razumije ulogu MZ. Preporuka je da se uradi i edukacija građana i službenika o učešću građana u donošenju odluka", pojasnio je Stojanović.

Bogdan Popović, koordinator programa lokalne uprave Fonda "Otvoreno društvo", rekao je da duži niz godina učestvuju u pružanju podrške projektima i inicijativama koji za cilj imaju povećanje efikasnosti rada organa vlasti, s posebnim fokusom na lokalni nivo u oba bh. entiteta.

"Fond će i u narednom periodu ostati prisutan i pružati podršku inicijativama koje za cilj imaju jačanje demokratskih procesa, onih koji se tiču jačanja građanskog učešća na svim nivoima vlasti", rekao je Popović.

Najčitanije