MOSTAR - Božićni koncert i prijem, u organizaciji crkvene opštine Mostar i manastira Žitomislić, okupio je u utorak naveče u Domu "Herceg Stjepan Kosača" u Mostaru oko 800 posjetilaca, među kojima su bili i predstavnici vlasti u BiH, te Katoličke crkve i Islamske zajednice.
"Praznik je rođenja Hristovog i stoga smo upriličili naše sabranje ovdje, da podijelimo radost Božića jedni sa drugima i sa svima koji u našim životima imaju svoje mjesto - dijeleći bliskost vjere, opredjeljenja ili prostora koji naseljavamo", istakao je u svojoj besjedi vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije.
Govoreći o Srbima u Mostaru, episkop Grigorije je poručio da oni žele da budu konstruktivan elemenat u ovom gradu, da učestvuju u izgradnji njegove budućnosti te istakao izuzetnu saradnju s Katoličkom crkvom, ali i dobru saradnju s Islamskom zajednicom.
"Radost nam je i blagoslov i milost je božja u tome što imamo izvanrednu saradnju s hrišćanima zapadnog obreda, s rimokatolicima, u licu njihovog biskupa i u licima svih njihovih sveštenika. To je velika radost božja da oni u nama vide one koji vjeruju u Hrista i da mi vjerujemo i vidimo u njima one koji vjeruju u Hrista. Vrlo je korektna i pohvale dostojna i saradnja s vođama Islamske zajednice, s uvaženim muftijom. Naročito je važno i dobro što svi upravitelji ovog grada otkako smo ovdje - a već je to mnogo godina poslije rata - u nama gledaju ljude koji su po 'obličju i liku' stvoreni, ljude koji nisu neka bića rodom iz bezimenih i neznanih prostranstava", kazao je Grigorije.
Dodao je da Srbi u Mostaru nikada i ni u čemu do sada nisu nailazili na velike i namjerne opstrukcije.
"Postoje pravne začkoljice koje smetaju, ali one će se polako i, siguran sam, našim strpljenjem i našim trpljenjem prevazilaziti. Ono što je najvažnije da znaju upravitelji i oni koji se bave politikom, ma koje nacionalnosti da su, jeste to - da naša vjera i naša zajednica nikada neće ići u tom pravcu da utiču na državu, ali ćemo najnormalnije i najprirodnije očekivati da država štiti naša ljudska prava. Mi se nikad nećemo odreći toga da gradimo društvo i da budemo konstruktivni faktor u uzdizanju društva", rekao je Grigorije.
Na koncertu su nastupili hor "Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški" iz Trebinja, etnogrupa "Sveti Dimitrije" iz Nevesinja te profesori muzičkih škola iz ova dva grada.