SARAJEVO - Ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Ankica Gudeljević ocijenila je da je saradnja među državama od ključnog značaja tokom pandemije virusa korona, jer svaka zemlja ima neki uspješan način borbe koji može pomoći drugima.
Obraćajući se na video-konferenciji ministara zdravlja zemalja srednje i istočne Evrope sa Kinom u okviru inicijative "17 plus jedan", Gudeljevićeva je naglasila da je znanje planetarna vrijednost koju svi moraju dijeliti, saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara.
Na sastanku je razgovarano o epidemiološkoj situaciji u zemljama učesnicama konferencije, dijagnostici i iskustvima u realizaciji tretmana oboljelih od virusa korona, nakon čega je napravljen presjek balansa između društvenih i ekonomskih aktivnosti u vremenu pandemije.
Gudeljevićeva je naglasila da je zdravstvenim radnicima u BiH veoma pomogla video- konferencija sa ljekarima iz Kine jer su podijelili znanja i naučene lekcije.
"Naša zajednička strategija kroz inicijativu `17 plus jedan`, koja Kinu povezuje sa zemljama srednje i istočne Evrope, mora biti jačanje i promovisanje saradnje", navela je Gudeljevićeva.
Ona je ponovila da se BiH, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, nalazi na trećem mjestu, nakon Bugarske i Albanije, po najboljoj epidemiološkoj slici.
Na današnjoj video-konferenciji, osim BiH, učestvovali su predstavnici Albanije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Grčke, Mađarske, Letonije, Litvanije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Rumunije, Srbije, Slovačke i Slovenije.