BiH

HDZ o sastanku u Istočnom Sarajevu: Svi dogovori bez Hrvata mrtvo slovo na papiru

HDZ o sastanku u Istočnom Sarajevu: Svi dogovori bez Hrvata mrtvo slovo na papiru
HDZ o sastanku u Istočnom Sarajevu: Svi dogovori bez Hrvata mrtvo slovo na papiru
N.N.

SARAJEVO – HDZ BiH danas je saopštio da se da bilo kakvi dogovori dvojice protiv i bez treće strane u BiH nikada nisu donijeli bilo kakav napredak, a pogotovo nisu donijeli dobro bilo kome u BiH.

Iz te stranke, reagujući na jučerašnji sastanak i dogovor zvaničnika BiH i RS u Istočnom Sarajevu, poručili su da to što Hrvati u BiH, za razliku od, kako oni ističu, učesnika igrokaza, nemaju samo svoj entitet u BiH, ne znači da se bez njihovih legalnih i legitimnih predstavnika, mogu i smiju praviti bilo kakvi dogovori u BiH i vezani za BiH.

Podsjećamo, sastanku su, kojem je domaćin bio šef Delegacije EU u BiH Lars – Gunar Vigemark, prisustvovali Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH,  Milorad Dodik predsjednik RS, Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH i premijeri RS i FBiH Željka Cvijanović i Fadil Novalić.

Oni su postigli dogovor o kreditu MMF-a i mehanizmu koordinacije.

Iz HDZa su poručili da pokušaji da se bez Hrvata prave dogovori na njihovu štetu nisu dobronamjerni naspram bilo koga u BiH, a pogotovu naspram Hrvata i kao takvi nemaju nikakvu priliku da imaju pozitivan učinak.

“Svi koji misle da su ekskluzivni vlasnici BiH pozivamo da se što prije vrate u stvarnost i da što prije shvate i prihvate da su svi dogovori bez Hrvata samo mrtvo slovo na papiru”, rekli su u HDZ-u.

Dodaju da su juče popodne putem medija obavješteni da je u nekom restoranu u Istočnom Sarajeva, pod visokim pokroviteljstvom Vigemarka uz obilje državničke mudrosti i odgovornosti postignut, kako oni ističu, istorijsko srpsko - bošnjački dogovor o evropskoj budućnosti BiH.

Tamo su se navodno, kako dodaju, predstavnici bošnjačkog i srpskog entiteta u BiH dogovorili, da od danas u BiH ne bude ništa isto.

“Pozdravljajući napore i želju da se o svim bitnim pitanjima za budućnost BiH i svih njezinim naroda i građana  razgovara i dogovara, ostaje nejasno  ko je, u kojoj funkciji i u čije ime sklapao, i kako mediji objaviše i sklopio nekakav dogovor. Je li predsjedavajući Predsjedništva BiH to činio u ime Predsjedništva BiH, bez znanja a pogotovo bez saglasnosti druga dva člana Predsjedništva ? Je li to činio samo u ime svoje stranke? Ili je to činio u svoje lično ime? Je li predsjednik samo srpskog entiteta to činio u ime samo njegovog entiteta, u ime samo njegove stranke ili možda samo u svoje lično ime? Je li to dogovor dvojice protiv trećeg i kakve šanse kao takav uopšte ima? Koga uopšte obavezuje komad papira sa nečija četiri potpisa i koja će to institucija vlasti u BiH uopšte  prihvatiti? Šta je sa predstavnicima većine u Predsjedništvu i Savjetu ministara i kako se to bez njih misli sprovesti”, navode u HDZ- u i dodaju da je mnogo pitanja koja još uvijek čekaju odgovor, pogotovo kada se ima u vidu da su navodni dogovor o evropskom putu sklopili oni koji su do sada opstruisali bilo kakav napredak na evropskom i evroatlanskom putu BiH.

“Kada se dogovor o evropskom putu BiH pravi sa glavnim opstrukcionistom tog procesa, a bez dosadašnje lokomotive i glavnog predvodnika na tom putu, namjere organizatora ne mogu biti poštene. Oni  uopšte i ne žele bilo kakav napredak. Ovaj dogovor je izgleda i napravljen samo da se do neizvjesnosti blokira bilo kakav pozitivan iskorak BiH na bilo kome polju. Nije jasno još jedino kakva je uloga specijalnog evropskog predstavnika u ovom  igrokazu”, zaključuju u HDZ-u BiH.

Najčitanije