BiH

Hrvati i Bošnjaci zajedno odali počast žrtvama

Hrvati i Bošnjaci zajedno odali počast žrtvama
Hrvati i Bošnjaci zajedno odali počast žrtvama
Nataša Krsman

VITEZ - Zahvaljujući posjeti predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića juče su prvi put nakon 17 godina Bošnjaci i Hrvati zajedno obišli mjesta kod Viteza gdje su stradali njihovi sunarodnjaci u međusobnim sukobima tokom proteklog rata.

Josipović je posjetio selo Ahmiće gdje je 1993. godine ubijeno 116 Bošnjaka i položio cvijeće, a nakon toga Križančevo Selo, udaljeno desetak kilometara, gdje je stradalo 70 Hrvata.

U pratnji predsjednika Hrvatske juče su bili kardinal vrhbosanski Vinko Puljić i reis-ul-ulema Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić, predstavnici udruženja nastradalih Hrvata i Bošnjaka, te pojedini članovi Savjeta ministara, bh. parlamenta kao i potpredsjednik Republike Srpske Davor Čordaš.

"Veliko mi je ohrabrenje da su ovdje sa mnom bili vjerske vođe te istaknuti političari oba naroda. Bez obzira na stranačku pripadnost mi smo se ovdje ujedinili u ljudskoj želji da se oda počast žrtvama, da se sjetimo žrtava i da kažemo - nikada više", istakao je Josipović.

Josipovića su u Ahmićima dočekali mještani ovog sela. Stanovnici Ahmića kazali su da duboko cijene ovaj Josipovićev gest jer niko od hrvatskih političara do sada nije odao počast žrtvama iz tog sela.

Mirsad Ahmić izgubio je suprugu i dijete u napadu hrvatske vojske na današnji dan, 16. aprila 1993. godine. On kaže da njegov gubitak ništa ne može nadoknaditi, ali da mu posjeta hrvatskog predsjednika mnogo znači kao i svakog čovjeka koji osjeti potrebu da oda počast žrtvama.   

"Josipović je prvi čovjek koji je u ime Hrvata došao ovdje da iskaže poštovanje prema žrtvama i to nama ipak mnogo znači. Bošnjački političari dođu, a lokalne vlasti ne pružaju mnogo. U selu provodimo dane, a pred nama su ova spomen-obilježja da se zločin ne zaboravi mada porodice to uvijek nose u sebi", rekao je Mirsad Ahmić.

Edin i Remzija Ahmić kažu da nacionalna netrpeljivost jenjava jer ljudi se bore da prežive u opštoj besparici, ali misle da će život biti bolji ako se počnu jednako tretirati žrtve rata stradale na svim stranama u BiH.

Stanovnici Križančevog Sela takođe su se okupili na mjesnom groblju gdje se nalazi spomen-obilježje za 70 ubijenih u vrijeme napada Armije RBiH. Sjećaju se da je najviše ljudskih gubitaka bilo 22. decembra 1993. godine, a porodica Križanac izgubila je tada više od 30 članova.

"Ova posjeta za nas je nešto veliko jer mi smo ovdje zabravljeni od svih. Čak i hrvatske delegacije zaobilaze naše selo, a ovdje imate upisanih 70 imena. To su ljudi koji su stradali 100 metara od ovog spomen-obilježja. Tu je ubijen i moj djever koji je imao 25 godina, a također i moj svekar", kazala je Slavica Križanac.

Ljiljana Grbavac kaže da je posjeta Ive Josipovića Križančevom Selu veoma važna jer su s njim došli i Bošnjaci iz Ahmića.

"Iako smo tako blizu prvi put se desila ovakva posjeta. Posebno sam dirnuta jer sam vidjela iskren ljudski gest", rekla je Ljiljana.

Dragica Križanac kaže da ih boli kada u javnosti samo spominju žrtve Ahmića, a u njihovo selo niko ne dolazi niti je pokrenut ijedan sudski postupak da se kazne počinioci zločina nad Hrvatima njihovog sela.

Političari iz RS negodovali su što Josipović juče i prekjuče, tokom posjete BiH, nije posjetio i stratišta srpskog naroda, a hrvatski predsjednik rekao je da ima namjeru da to učini prilikom naredne posjete te da ne dijeli žrtve ni zločince po nacionalnosti.*

Posjeta RS

Davor Čordaš, potpredsjednik RS, kazao je da suosjeća s Hrvatima iz Križančevog Sela, te da oni nisu zaboravljeni jer je izdvojen novac kako bi olakšali težak život hrvatskih povratnika u oba entiteta.

"Postignut je načelan dogovor da predsjednik Josipović posjeti i Republiku Srpsku. Naš susret smo iskoristili da govorimo i o položaju hrvatskih povratnika. Izdvaja se novac za obnovu kuća i u Posavini i ovdje u srednjoj Bosni, ali treba učiniti više da omogućimo ostanak jer se vraća starija populacija", rekao je Čordaš i dodao da se dužno poštovanje prema žrtvama iskazuje i brigom o njihovim porodicama.

Pozdravljen Josipovićev govor

Američki Stejt department pozdravio je govor hrvatskog predsjednika Ive Josipovića u bh. parlamentu u kojem se izvinio za učestvovanje Hrvatske u politici podjele BiH devedesetih godina prošlog vijeka i za stradanja koja su bila rezultat te politike, te pozvao cijelu regiju na rješavanje svih otvorenih pitanja i blisku saradnju.

"Mi pozdravljamo tu izjavu", izjavio je portparol Stejt departmenta Filip Crovli ocijenivši da se Josipovićevo izvinjenje za politiku podjele BiH, poziv na rješavanje otvorenih pitanja i intenzivniju saradnju u regiji, te snažna podrška ustavnim reformama i evratlantskoj integraciji BiH, podudara s nastojanjima SAD u regiji.

Najčitanije