BiH

I fizički obračuni u redovima

I fizički obračuni u redovima
I fizički obračuni u redovima
Jasmin Abdagić

CAZIN Nekoliko stotina promrzlih ljudi u redovima, fizički obračuni, zakrčeni ulazi, rezultat su odluke Kantonalnog zavoda za zdravstveno osiguranje da je rok za uplatu participacije 31. januar.

Naime, već drugu godinu zaredom Kantonalni zavod uveo je dobrovoljno plaćanje participacije za zdravstvenu zaštitu u iznosu od 15 KM godišnje. Od plaćanja ove participacije nije oslobođen niko, ni penzioneri ni socijalno ugroženi ni đaci.

Kako je rok za plaćanje veoma kratak, a u Cazinu živi skoro 70.000 ljudi gužve u Zavodu su već mjesec dana neizbježne.

"Čekam u redu od pola šest, u petak sam bila cijeli dan i nisam došla na red, sumnjam da ću i danas jer prije mene ima stotine ljudi", priča nam Selma Japić, Cazinjanka koju smo juče zatekli u redu za uplatu participacije.

Po njenim riječima, iako je dobrovoljna uplata participacije ljudi su primorani da plate jer u protivnom će skupo platiti liječenje.

"Prošle godine nisam platila participaciju jer imam zdravstveno osiguranje, za koje firma izdvaja 200 maraka mjesečno. No, kad sam ljetos imala prelom kosti na nozi morala sam platiti 690 maraka preglede i slikanje. Tad mi kažu: 'Da si platila participaciju ne bi plaćala ništa'", priča Japićeva.

Iako građani imaju plaćene doprinose i ovjerenu zdravstvenu knjižicu, to im ne vrijedi ništa ako nemaju plaćenu participaciju. U Zavodu su nam rekli da dnevno obrade i po 350 uplata.

Koliko su građani ogorčeni što moraju čekati po nekoliko sati u redu i još pri tom plaćati participaciju koja postoji samo u USK, pokazuje podatak da je policija morala intervenisati već nekoliko puta u posljednjih sedam dana.

"Maloprije su se dvojica potukla, ima ljudi koji ne poštuju red i koji nemaju obzira prema nama što stojimo satima, a vjerujte svi smo mi i nervozni i ljuti", rekao nam je jedan Cazinjanin.

Najčitanije