BANJALUKA - Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministra BiH, izjavio je juče da je deklaracija Savjeta za implementaciju mira snažno potvrdila Dejtonski mirovni sporazum i ne dovodi u pitanje identitet entiteta u BiH.
"Deklaracija PIC-a je otvorila vrata BiH da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU i opomena da se nastavi dalje s reformama. U briselskoj deklaraciji jasno nam je stavljeno do znanja da nema negacije države i njenog dejtonskog uređenja", rekao je Špirić.
Predsjedavajući ministarskog savjeta je istakao da deklaracija smirujuće djeluje na različite tonove koji se čuju u BiH.
"Ovim žele da nas pozovu na realne iskorake da ostavimo politička nadmudrivanja, koja su imanentna i koja će trajati dugi niz godina, ali neće biti prepreka integraciji BiH u EU i njen put ka NATO savezu", kaže on.
On je rekao da su sastanci u Briselu s Olijem Renom, evropskim komesarom, i s njegovim najbližim saradnicima bili ohrabrujući te da je najradosnija vijest za BiH da su vrata za potpis sporazuma otvorena.
"Ali oba doma Parlamentarne skupštine BiH moraju usvojiti zakon o reformi policije i to će biti dovoljan uslov da se potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU krajem aprila", ocijenio je Špirić.
On je rekao da će Savjet ministara BiH napraviti akcioni plan za predstojeće zadatke kako bi sporazum bio potpisan i kako bi BiH ušla u pripremu izgradnje statusa kandidata.
"Ako potpišemo SSP u aprilu, mandat ovog saziva Savjeta ministara BiH biće mandat u kojem ćemo dobiti status kandidata EU. Nakon potpisa Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju status kandidata moguće je dobiti najdalje do kraja 2010. godine", kazao je on.
On je rekao da je dobro što je naglašena mogućnost gašenja OHR-a i da je uslov za to potpisivanje sporazuma, a drugi uslov je da zemlje članice PIC-a dođu do ocjene da je BiH razvila svoje demokratske strukture.
"Sretan sam što sam bio u prilici da svjedočim o napretku koji je BiH postigla i koji je vidljiv i naglašen u deklaraciji. To je najbolji demant onima koji su rekli da je paraf sporazuma u novembru bio samo formalna stvar", kazao je on.
Ocijenio je da su reforme u BiH uzaludne ukoliko "jedni druge pozivaju na negaciju", ističući da jedna negacija proizvodi drugu.
Špirić je pozvao sve politički relevantne faktore u RS i Federaciji BiH da rade u skladu s Ustavom dok ne dođe do njegove promjene.
"Samo ustavno ponašanje je garancija da BiH može ubrzati svoj put ka evropskim integracijama. Niko nema pravo na izvanustavno ponašanje i to je jedina garancija našeg uspjeha. Trudim se da se ponašam ustavno mada se nekom čini da to nije dobro, ali je to jedino ispravno rješenje", poručio je Špirić.