Sve bi bilo drugačije u Bosni da je Alija Izetbegović živ, kaže u intervjuu za"Nezavisne" Imad al Husini, poznatiji kao Abu Hamza, koji bi uskoro trebalo da bude deportovan iz BiH.
"Ako sam kriv za nešto, neka to dokažu na sudu. Kako će mojoj djeci objasniti zbog čega nemaju babu", kaže Abu Hamza, kojem, nakon što je iscrpio sve pravne mogućnosti, teče rok da dobrovoljno napusti zemlju.
Kaže da neće praviti probleme kada dođe trenutak za njegovo prisilno protjerivanje iz zemlje.
NN: U pozivnici za održavanje protestnog skupa 2. februara u Zenici se kao mjesto okupljanja navodi "na trgu s imenom našeg rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića u Zenici". Da li mislite da ne bi bilo deportacija da je Izetbegović živ?
HUSINI: Sve bi bilo drugačije da je on živ, mislim na cijelu situaciju u Bosni. On je bio čovjek od principa. Kada su Amerikanci insistirali da bude protjeran Abu Mali, rahmetli Izetbegović je tražio dokaze, a oni nisu ništa imali. Poslije su ga ucjenjivali da neće biti ništa od programa "Opremi i obuči", ako ne protjera Abu Malija. Mi smo znali koliko je taj program važan za BiH, pa je Abu Mali sam otišao.
NN: Najavili ste da nećete dobrovoljno napustiti BiH i da čekate deportaciju kako biste kasnije mogli da tužite BiH. Koliko je realno očekivati da dobijete obeštećenje?
HUSINI: Po međunarodnim konvencijama zabranjeno je vraćanje u zemlju u kojoj se vrši tortura. Ako dođe do deportacije i tako me odvoje od porodice, advokati iz Amerike procijenili su da mogu tražiti najmanje pet miliona evra.
NN: Da li će Vaši prijatelji, možda, pokušati da spriječe državne organe da Vas prisilno protjeraju?
HUSINI: Ma ne. Neka samo pokucaju i ja ću izaći. Znam da će doći neki jadni policajci po naređenju.
NN: Ističete da nikada niste prekršili zakon u BiH, ali je ipak ocijenjeno da predstavljate prijetnju po nacionalnu bezbjednost. Da li znate zbog čega ste konkretno označeni kao prijetnja BiH?
HUSINI: Ne znam. Vidio sam u medijima da je to zbog nekog čovjeka koji je osuđen u Americi na 20 godina.
NN: Ko je taj čovjek?
HUSINI: Onaj Arnaut, ali on nije izgubio američko državljanstvo. Njega su ovdje svi znali. To je isto ko da bi svako ko je poznavao Radovana Karadžića i Ratka Mladića bio kriv za zločine. Sve treba dokazati na sudu.
NN: Zbog čega mislite da u Siriji možete biti izloženi torturi?
HUSINI: Prvo, optužen sam da sam dezerter, jer nisam tamo služio vojsku. Onda, bio sam u stranoj vojsci, ovdje u Bosni. A što je najveći problem, kada me deportuju uz obrazloženje da sam prijetnja po nacionalnu sigurnost BiH, ja ću u Siriji biti prijetnja "number one". Nisam bio u Siriji 20 godina i dok sve ispitaju biće kao da je došao Bin Laden.
NN: Kako komentarišete obrazloženje Ministarstva bezbjednosti da Vam protjerivanjem neće biti narušena prava na porodični život, jer i porodica može da ide s Vama?
HUSINI: Naš problem je ovdje politički. Nije samo Ministarstvo sigurnosti, već je i Sud BiH naveo da je važnije što je ocijenjeno da sam ja prijetnja po nacionalnu sigurnost nego što se krše prava na porodični život mene i moje porodice.
NN: Da li će i oni ići s Vama? Poslije oduzimanja državljanstva oduzeta Vam je i firma?
HUSINI: Oni ostaju. Sada smišljamo kako će oni živjeti, vjerovatno od sadake. Rekao sam im da idu pred džamiju.
Protestni skup 2. februara
NN: U Zenici je 2. februara zakazan skup podrške Vama. Ko organizuje skup, jeste li dobili dozvolu i koliko ljudi očekujete?
HUSINI: Skup organizuju "Zlatni ljiljani" i oni to sređuju. Očekujemo što više ljudi. Zvaću sve, i Srbe i Hrvate, pa ko hoće nek dođe.
NN: Jeste li na skup pozvali političare i predstavnike javnog života?
HUSINI: Sve smo zvali, ali ćemo vidjeti da li će doći. U stvari, ko će imati srca da dođe.
NN: Zbog čega skup nosi naziv "Halali nam, Hamza"?
HUSINI: Ljudi se osjećaju nemoćni i žele bar da nas podrže, jer nisu mogli ništa da učine.