SARAJEVO - Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko najavio je da će " kao privatno lice" učestvovati u “Maršu mira 2013”, koji se tradicionalno organizuje u znak sjećanja na žrtve Srebrenice.
Incko je sarajevskom “Dnevnom avazu” potvrdio da će biti jedan od 5.000 učesnika koji će u ponedeljak krenuti iz Nezuka.
Predviđeno je da učesnici ovog pohoda pješke pređu 80 kilometara do Potočara.
"Učešćem u 'Maršu mira' želim lično, kao privatno lice, da iskažem poštovanje prema žrtvama srebreničkoga genocida. Ne smijemo dozvoliti da oni koji su izgubili živote budu zaboravljeni, da se sjećanje na ono što se dogodilo pogrešno tumači niti da se zločini ponove”, rekao je Incko.
Incko, naime, smatra da "Marš mira" nosi jednostavnu poruku, razumljivu svakom ljudskom biću, a to je da će, kako kaže, mir i pravda prevagnuti nad zlom.
Ko želi da razumije BiH, tvrdi Incko, mora razumjeti Srebrenicu.