BANJALUKA - Potpuno zdrava goveda koja su dopremljena iz karantina na Manjači zarazila su se brucelozom na području Bijeljine, a za to odgovornost snosi opštinska Veterinarska inspekcija, saopštila je juče Radmila Čojo, pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
"Bijeljina ima problema sa brucelozom, za šta odgovornost snosi bijeljinska inspekcija, koja ništa nije uradila da bi spriječila nelegalan promet životinja na području te opštine. U Bijeljini je došlo do pojave bruceloze i kod goveda i kod ovaca, gdje je ova bolest utvrđena u 11 slučajeva i to kod devet uvezenih junica iz Njemačke, kao i kod dva grla koja su sa područja Bijeljine, te kod 64 ovce sa istog područja", rekla je Čojova.
Prema njenim riječima, u rješavanje problema nelegalnog prometa životinja na području Bijeljine uključeni su CJB Bijeljina, Odjeljenje za kriminalističke istrage i Kancelarija DGS Sjeveroistok, kao i Kancelarije EUPM Sjeveriostok.
"Podnesene su krivične prijave protiv počinilaca krivičnog djela nelegalnog prometa životinja, kao i protiv Mladena Jovanovića, opštinskog veterinarskog inspektora", istakla je Čojova, koja je dodala da je program za suzbijanje i kontrolu bruceloze za RS ušao u završnu fazu.
Ona je istakla da je resorno ministarstvo, radi edukacije farmera koji predstavljaju "neizostavnu kariku za suzbijanje bruceloze", pripremilo brošuru, u kojoj se objašnjavaju sve pojedinosti o brucelozi kao bolesti životinja i ljudi.
Inspekcija demantovala optužbe
Odjeljenje za inspekcijske poslove opštine Bijeljina demantovalo je juče tvrdnje Radmile Čojo da su se na području Bijeljine brucelozom zarazila potpuno zdrava goveda i da su oni za to odgovorni.
"Najodgovornije demantujemo izjavu da je bruceloza 'problem Bijeljine' i da je za to odgovorna opštinska inspekcija. Smatramo da je stoka inficirana na Manjači, karantin koji je raspušten samo četiri dana po prijemu stoke, oplođenih junica, koje su distribuisane, između ostalog, u Semberiju", stoji u odgovoru Odjeljenja za inspekcijske poslove opštine Bijeljina.
Iz opštinske inspekcije upozorili su da će nastalu situaciju, "uz sva uvažavanja, morati da razmotri nadležni sud i vještaci kako bi se došlo do istine o ovom aktuelnom problemu".