SARAJEVO - Visoki predsatvnik hitno mora nametnuti zakon o osobama s invaliditetom na nivou države i fond za servisiranje naknada, odnosno implementaciju zakona.
Navedeno je ovo u otvorenom pismu kojeg su jučer predsatvnici Udruženja osoba s invaliditetom iz BiH uputili Miroslavu Lajčaku, visokom predstavniku za BiH.
Zijad Arapčić, predsjednik Saveza udruženja osoba sa invaliditetom BiH, rekao je na konferenciji za novinare ispred zgrade OHR-a kako su neratni invalidi u potpunosti diskriminirani.
"U RS sadašnjim zakonom o socijalnoj zaštiti za neratne invalide predviđena je samo naknada za tuđu njegu i pomoć koju bi trebalo da im isplaćuju općine iz vlastitih budžeta. Međutim, u općinskim budžetima nema niti jedne marke predviđene za to", kazao je Arapčić i dodao kako u FBiH situacija nije nimalo bolja.
Podsjetio je kako u RS naknada za tuđu njegu i pomoć iznosi 42 KM, u Brčko distriktu 50 KM, a u FBiH 149 KM, te da u BiH ima oko 500.000 osoba sa invaliditetom.
"Prijedlogom Vlade FBiH o izmjenama Zakona o socijalnoj zaštiti bit će ukinuta sva prava za osobe s manje od 90 odsto invalidnosti, a za osobe do 90 odsto invalidnosti bit će ukinut imovinski cenzus. Ako visoki predstavnik neće da nametne državni zakon, onda neka nametne zakon o eutanaziji kako bi nas na human način ubili", istakao je Arapčić.
Iz OHR-a su poručili kako razumiju da je situacija teška, ali da oni nisu adresa za rješavanje problema invalida.
"Kao što su i naveli u pismu, prava adresa za rješavanje njihovih probelma su domaće institucije", kazali su u OHR-u.