SARAJEVO/BEOGRAD - Neočekivano i mimo dosadašnje prakse, dva od tri člana Predsjedništva BiH - Željo Komšić iz reda hrvatskog naroda i bošnjački član Bakir Izetbegović - pokušali su da zabrane Oružanim snagama BiH da tehnički podrže snimanje filma "Na mliječnom putu" Emira Kusturice.
Komšić i Izetbegović su odluku donijeli bez konsultacija sa srpskim članom Nebojšom Radmanovićem, a Izetbegović je otišao korak dalje, pa je tokom jučerašnjeg boravka u Zvorniku rekao da Kusturica nema njegovu podršku da bilo šta radi u BiH jer je, kako je naveo, on "veliki reditelj i veliki izdajnik svoga naroda".
Sam Kusturica kaže da ima sve potrebne dozvole u vezi sa snimanjem filma "Na mliječnom putu", a sve u vezi s tim, uključujući i saopstenje "dvočlanog" Predsjedništva smatra "čaršijskom pričom" pojedinaca iz Sarajeva.
Kako podsjećaju mediji, Predsjedništvo se nije smatralo ni nadležnim za ustupanje vojno tehničke opreme kada je holivudska zvijezda Anđelina Džoli u Federaciji BiH snimala film "U zemlji krvi i meda".
Slučaj između dva člana Predsjedništva i Kusturice počeo je pošto je u utorak Ministarstvo odbrane BiH potvrdilo da je producentska kuća iz Trebinja podnijela zahtjev za dobijanje određene količine vojnog naoružanja za potrebe snimanja Kusturičinog filma.
Taj resor je saopštio da je to ustaljena procedura i da su neki rekviziti već korišćeni u filmu "U zemlji krvi i meda" Anđeline Džoli.
Uslijedilo je, dan kasnije, saopštenje Predsjedništva BiH kojim se načelniku Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH, generalmajoru Anti Jeleči, nalaže da suspenduje odluku Ministarstva odbrane BiH o izdavanju opreme i naoružanja sa pripadajućim vojnicima za potrebe Kusturičinog filma.
Savjetnik za unutrašnju politiku i odnose s medijima u Komšićevom kabinetu Damir Bećirović potvrdio je da Predsedištvo traži suspenziju pomenute odluke, zbog toga što o svemu, kako je rekao, to tijelo nije konsultovano, čime je, kako tvrdi, prekršena uobičajena procedura u ovakvim slučajevima.
"Prema spornoj odluci, OSA BiH je trebalo da ustupi jedan kamion od 10. do 14. avgusta, ali taj kamion nije dat nikome na korišćenje. Međutim, ista odluka je podrazumijevala da OSA BiH ekipi filma od 25. septembra do 30. novembra na raspolaganje stave opremu i naoružanje sa pripadajućim vojnicima, što se svugdje u svijetu itekako dobro plaća. Nalogom Predsjedništva je sve to suspendovano i obustavljeno", rekao je Bećirović.
Savjetnik srpskog člana Predsjedništva Đorđe Latinović demantovao je da je Predsjedništvo BiH suspendovalo odluku Ministarstva odbrane BiH, kao i da takva odluka kolektivnog šefa države ne odražava stav sva tri člana, prije svega člana iz RS Radmanovića.
Prema njegovim riječima, iz Ministarstva odbrane ranije je predočen stav prema kojem Kusturicina inicijativa i ne predstavlja zahtjev za "upotrebom" nego za "pozajmljivanjem" materijalno-tehničkih sredstava Oružanih snaga BiH za "određene specifične posebne namjene".
"U tom smislu nije ni bila potrebna odluka Predsjedništva BiH, a da je to tako potvrđuju neki prethodni primjeri u kojima su sredstva Oružanih snaga BiH pozajmljivana i korišćena, na primjer, za snimanje filma Džolijeve 'U zemlji krvi i meda'. Tada niko nije postavljao pitanje niti tražio odluku nijednog organa", podsjetio je Latinović.
A dok u Sarajevu "ratuju" saopštenjima i izjavama, na Zelengori su pali prvi kadrovi trećeg dijela dugonajavljivanog Kusturičinog filma. Kod Orlovačkog jezera, jednog od osam glečerskih jezera "gorskih očiju" na 1.438 metara iznad mora, ogledala se i jedna od najljepših žena svijeta Monika Beluči koja je dan ranije doputovala u Trebinje.
Belučijeva i Kusturica su glavni glumci filma čiji je radni naslov "Na mliječnom putu", a scenario je pisala ćerka proslavljenog reditelja Dunja.
Treća etapa filmske priče o dobroti svevremenskoj temi bez koje nema života na zemlji, prvog dana snimanja prošla je sa dobrim rezultatima. "Snimali smo scenu završnog dijela gdje Kosta sanja san o ženidbi koji je ostvaren i kako u raju skače sa mladom u vodu i rone, ali ona se pretvara u leptira", otkriva Kusturica djelić ove filmske priče.