BiH

Izetbegović: Nedopustivo ponašanje MUP-a RS

Izetbegović: Nedopustivo  ponašanje MUP-a RS
Izetbegović: Nedopustivo ponašanje MUP-a RS
Fena

SARAJEVO - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović nedopustivim smatra ponašanje Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a, odnosno Policijske uprave Srebrenica, koji nisu dozvolili neometan rad članovima Međunarodnog posmatračkog tima, "a koji ima mandat misije Vijeća Evrope u BiH i uredno izdate akreditacije državne Centralne izborne komisije, u namjeri da vrši nadzor procesa registracije prebivališta građana u Srebrenici za predstojeće lokalne izbore koji će biti održani u oktobru 2012. godine".

U saopštenju predsjedavajućeg Izetbegovića navodi se da je  MUP RS-a obavezan ponašati se u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine i međunarodnim obavezama koje je naša zemlja preuzela članstvom u Vijeću Evrope.

„Takođe, zadatak MUP-a RS nije da ugrožava i progoni, nego upravo suprotno - da pruži punu sigurnost građanima Srebrenice i u potpunosti ih zaštiti u realizovanju njihovih legitimnih prava u izbornom procesu“, navodi se.

Dodaje se da predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović još jednom daje punu podršku Građanskoj inicijativi „Glasaću za Srebrenicu“ u njihovim nastojanjima da se preživjelim žrtvama genocida u Srebrenici na legalan način omogući prijava prebivališta i registracija za predstojeće lokalne izbore, "čime bi bili stvoreni uvjeti za izbor načelnika i demokratske vlasti koji bi bili prihvatljivi za sve građane ovoga grada".

Najčitanije