DOBOJ/MAGLAJ - Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović obišao je danas opštine Doboj i Maglaj, gradove koji su stradali u majskim poplavama, a dijelovi ovih opština nisu ostali pošteđeni ni u poplavama koje su izazvale obilne kiše u posljednjih nekoliko dana.
Nakon obilaska opština u izjavi za Agenciju FENA kazao je da zbog ovakve situacije niko ne bi trebao biti na godišnjem odmoru jer svaka kiša može donijeti nove probleme budući da je zemlja natopljena, manje rijeke bujaju i nose ogromne količine materijala, zatvaraju ispusne kanale i plave.
- Ukoliko bi se to dogodilo morali bismo biti spremni da brzo reagiramo. Zato je potrebna svakodnevna koordinacija između svih nivoa vlasti od općina do državnog nivoa. Koordinacija je važna i s donatorima kako bi se prije zime učinilo sve da se ljudi koji su ostali bez domova zbrinu - ističe Izetbegović.
Zato je apelovao na brzu koordinaciju na dnenvoj bazi te najavio da će i sam biti u stalnom kontaktu s donatorima i predstavnicima Evropske unije.
Podsjetio je da su se predstavnici bh. vlasti obavezali da će donatorska sredstva od 360 miliona KM implementirati što je brže moguće, ali dodaje da su za to potrebni dobri projekti te je važno osigurati transparentne procedure trošenja sredstava.
Ističe da je Predsjedništvo BiH donijelo potrebne odluke u tom smislu te je naglasio da se očekuje više od Vijeća ministara BiH i entitetskih vlada.
Na pitanje postoji li bojazan da bi sredstva mogla biti zloupotrebljena posebno u predizborno vrijeme, budući da su za 12. oktobar najavljeni opšti izbori u BiH, Izetbegović je rekao za Agenciju Fena da je sve moguće kada je humanitarna pomoć u pitanju koja okuplja i najbolje i najlošije ljudi zbog čega je i važno uspostaviti jasne procedure kako bi se utrošak sredstava transparentno kontrolisao.
Šteta u Doboju procjenjena na 300 miliona KM
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić razgovarali su danas u Doboju s gradonačelnikom Doboja Obrenom Petrovićem o situaciji u tom gradu nakon nezapamćenih poplava koje su pogodile u maju ovaj grad, a nivo vode je dosezao do pet metara.
Predstavnici Opštine Doboj upoznali su visoku delegaciju o situaciji u ovom gradu, a zajedno su posjetili i narodnu kuhinju koju je osnovao Medžlis Islamske zajednice Doboj, Međunarodni forum solidarnosti i Grad Doboj, a obišli su i Dom zdravlja Doboj.
Izetbegović je kazao Agenciji Fena, nakon obilaska ovih ustanova, da se u javnoj kuhinji dnevno napravi 1.300 obroka za što je potrebno od šest do sedam hiljada KM, odnosno za 100 dana potrebno je osigurati za obroke od 60 do 70 hiljada KM.
Kada je u pitanju Dom zdravlja u kojem je uništeno pet odjela, Izetbegović kaže da su već najavljene donacije iz Turske i Češke kako bi se u potpunosti osposobila ova zdravstvena ustanova koja uz pomoćne ambulante brine o zdravlju Dobojlija.
Naglašava da je mnogo firmi uništeno u ovim poplavama koje treba hitno obnavljati jer će se tako ljudi zaposliti, ocjenjujući da će se prije obnoviti stambeni fond i javne institucije nego firme koje čine život diljem BiH.
Ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić kaže da je to ministarstvo i predstavnici međunarodne zajednice u potpunosti zadovoljno angažmanom pripadnika Oružanih snaga BiH na područjima zahvaćenim poplavama u BiH.
Napomenuo je da su Doboj posjetili kako bi na licu mjesta vidjeli koliko se može odgovoriti potrebama, ali naglašava da prema sadašnjim procjenama najvjerovatnije neće biti potrebe da Oružane snage BiH budu dodatno angažovane prije civilnih organa vlasti, koji, stava je Osmić, dobro rade svoj posao.
Gradonačelnik Doboja Obren Petrović izrazio je očekivanje da će donatorska sredstava pomoći u obnovi Doboja te da će institucije Republike Srpske i države BiH pomoći još više u obnovi ovog grada.
- U majskim poplavama uništeno je 720 firmi, 500 malih i 220 većih preduzeća koji bi mogli omogućiti stanovništvu da sada radi. Zbog toga nam je važno da firme rade - kazao je novinarima Petrović, najavljujući da će se maksimalno angažovati na iznalaženju sredstava koja će pomoći u obnovi.
Šteta u Doboju procijenjena je na 300 miliona KM, a trenutno se zbrajaju štete od poplava koje su ih pogodile prije nekoliko dana, a stanovništvo se nada boljim vremenskim prilikama kako bi se proces obnove nastavio.