BANJALUKA - Složeni i zahtjevni konzervatorsko–restauratorski radovi na objektu "Tvornice sapuna" iz Drugog svjetskog rata u okviru Spomen-područja "Donja Gradina" u završnoj su fazi.
Uređen je i odgovarajući prostor na kojem je u pripremi nova muzejska postavka na otvorenom ovih veoma značajnih eksponata, koja će biti promovisana polovinom septembra, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Radove su od jula do sredine avgusta ove godine izvodili Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske i Javna ustanova Spomen-područje "Donja Gradina". Ovim radovima rukovodi rukovodilac Konzervatorsko-restauratorskog odsjeka u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Milica Kotur.
Na inicijativu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, a po Programu uređenja Spomen-područja "Donja Gradina", 2012. godine vršeni su značajni konzervatorsko-restauratorski radovi na "Topoli užasa".
Spomen-podučje "Donja Gradina" istorijski je prostor, koji sa brojnim masovnim grobnicama predstavlja najvjerodostojnije svjedočanstvo o nezapamćenom stradanju i tragediji nevinih žrtava u toku Drugog svjetskog rata.
Kao takva Donja Gradina je jedan od najvećih memorijalnih spomen-područja u našoj istoriji.