BiH

Jedina želja da su bliže doktoru

Jedina želja da su bliže doktoru
Jedina želja da su bliže doktoru
Elma Duvnjak

GACKO - Kućica od kamena sa gotovo urušenim krovom i malim prozorčićem, iza koje se uzdižu stijene, pruža sliku davno napuštenog ognjišta, ali dim koji je izlazio iz dimnjaka govorio je suprotno.

U tamnoj sobici na drvenom krevetu u kutu spavao je mališan Marko.

"Izvolite, uđite. Jeste li se umorili? Znamo da jeste, jer je valjalo doći do nas ovdje na Slavigoru. Hvala vam što ste nas se sjetili i donijeli pomoć. Valjda ćemo se opet vidjeti, ali negdje u gradu, bilo kojem, samo ne ovdje, u divljini, gdje je dostojanstven život davno nestao", dočekao je ekipu "Nezavisnih" ovim riječima djed Petar, koji je sjedio do nogu usnulog unuka.

Novinari i urednici "Nezavisnih novina" porodici Marković prikupili su navčani prilog i igračke za Marka.

Porodica Marković, osamdesetogodišnji djed Petar, njegov sin Miloš i snaha Novka, te dvoipogodišnji unuk Marko, živi u selu Izgori na obroncima Zelengore, u gotovo nemogućim uslovima. Za njih vrijeme kao da je stalo. Do drugih ljudi udaljeni su nekoliko kilometara. Kažu da bi im najveća pomoć bila kućica u Gacku ili Foči, kako bi bili bliže ljekaru.

"Već tri godine ne izlazim odavde, jer sam nepokretan. Snaha slabo vidi, a sin mi je takođe invalid. Međutim, najteže nam je zbog Marka, jer i on ima zdravstvenih problema. Uskoro bi trebalo da bude operisan i morao bi češće kod doktora. Vidjeli ste da nas pet kilometara dijeli od prvog asfalta. Da nam nije našeg kuma Obrada Vukovića i njegove porodice, a odnedavno i dobrih ljudi, ne znam kako bismo ostali živi", priča nam Petar.

Snaha Novka klimajući glavom potvrđuje njegove riječi. Dječak Marko u međuvremenu se probudio, osmjehujući nam se.

"Donedavno, Marko nije imao igračku, sada ih ima puno, jer su nas posjetili neki dobri ljudi i donijeli nešto hrane, odjeće, igračaka. U početku se bojao plišanih meda i drugih igračaka, a sada se navikao. Hvala vama iz 'Nezavisnih' što ste nas posjetili i donijeli pomoć. Svi Bosanci i Hercegovci su dobri, i znam da ćemo zahvaljujući njihovoj dobroti i mi dobiti svoj skromni dom negdje u gradu", riječi su kojima nas je ispratila Novka Marković.

Svi koji žele novčano pomoći ovoj porodici to mogu učiniti putem žiro računa: Nova banjalučka banka Gacko 5514101128393986, Centar za socijalni rad Gacko, za porodicu Marković.

Odsječeni od civilizacije

"Vidjeli ste da imamo poljski WC. U kući nemamo vode, a odnedavno imamo struju, ali kada je nevrijeme, a to je ovdje često, onda i nje nestane. Marka kupamo u maloj plastičnoj banjici ovdje u sobi, a mi se nekako snalazimo. Teško je. Nemamo s kim ni razgovarati, jer smo ovdje ostali samo mi. Teško je biti odsječen od ljudi, civilizacije", priča Novka Marković.

Najčitanije