BiH

Jedinstvo naroda i vojske garant trajnosti RS

Jedinstvo naroda i vojske garant trajnosti RS
Jedinstvo naroda i vojske garant trajnosti RS
Vesna Duka

BILEĆA - Centralna svečanost povodom Vidovdana, krsne slave Vojske RS i 3. pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH proslavljena je danas u porti manastira Dobrićevo, kod Bileće.

U porti tog drevnog manastira iz 12. vijeka okupio se veliki broj vojnih i civilnih zvaničnika BiH i RS te i ostali gosti, hercegovački narod, koji je oduvijek bio sa svojom vojskom.

Jedinstvo vojske i naroda istakao je u svome obraćanju i Milorad Dodik, predsjednik RS, koji je prisustvovao svečanosti, zajedno sa Aleksandrom Džombićem, premijerom RS, i Petrom Đokićem, ministrom rada i boračko-invalidske zaštite RS.

"Iako transformisana u puk koji na najbolji mogući način baštini stare vrijednosti, vojska RS ostaje da živi u nama i uvijek će biti sa svojim narodom, radeći na očuvanju tradicije i svih drugih naših vrijednosti", istakao je Dodik.

Naglašavajući da su njena djela u proteklim vremenima ostala nemjerljiva te da će ta djela biti značajna i za dalje očuvanje sigurnosti, Dodik je zahvalio svim njenim pripadnicima koji su prolazili kroz teške okršaje u stvaranju RS i koji se i danas sa svojim narodom bore za stabilnost.

On je izrazio uvjerenje da je RS danas trajna i čvrsta tvorevina upravo zahvaljujući toj vojsci i svim ljudima koji u njoj žive.

"Zato nemam nikakvih kočnica da se ponosim tom republikom, kao što sam se osjećao i u Briselu, ovdje u Bileći i na bilo kojem drugom mjestu, jer sam uvjeren da će Republika Srpska biti još jača, a ta snaga zavisi od našeg jedinstva i naše sabornosti", rekao je Dodik, istakavši da "Srbi žele samo izvorni Dejton koji nam garantuje našu republiku".

Komandir 3. pješadijskog puka brigadir Rajko Knežević je podsjetio da je ovaj veliki vjerski i duhovni praznik postao identifikacija Srba i njihove vojske sa obje strane rijeke Drine.

"On je izvor naših slobodarskih težnji i nacionalno zavještanje, dan na koji se molimo za sve naše mrtve drugove, za svu našu stradalu vojsku od Kosova naovamo, ali i dan kada se mi, 20. godinu zaredom, osjećamo ponosno što ga slavimo", istakao je Knežević, nazdravivši sa pozornice prisutnima.

Mirko Okolić, zamjenik ministra odbrane BiH, podsjetio da će sve naredne slave VRS i 3. puka biti proslavljane na različitim mjestima RS, u blizini srpskih svetinja, jer tako, kako je istakao, i dolikuje srpskoj vojsci.

Ispred manastira Dobrićevo je lomljen i slavski kolač, a u manastirskoj porti je u jutarnjim časovima služena sveta arhijerejska liturgija i parastos za sve poginule borce VRS. Proslava Vidovdana je u manastiraskoj porti nastavljena kulturno-zabavnim programom i narodnim veseljem.

Krsna slava Vidovdan obilježena je i u Sokocu, Palama, Petrovu, Laktašima, Bijeljini, Brčkom, Modriči i Srebrenici parastosom i polaganjem vijenaca na spomenike palim borcima.

Mladen Krekić, načelnik opštine Modriča, juče je porodici Novice Simića, generala VRS, predao povelju, najviše opštinsko priznanje, kojim je general posthumno odlikovan povodom Vidovdana - Dana opštine Modriča.

Orden Koštunici

Milorad Dodik, predsjednik RS, povodom Vidovdana i 20 godina RS, odlikovao je danas ordenom na lenti Vojislava Koštunicu, bivšeg premijera Srbije, i Aria Livnea, šefa Predstavništva RS u Izraelu.

Ordenom Njegoša prvog reda predsjednik RS odlikovao je Gradski tamburaški orkestar iz Banjaluke, dok je orden Njegoša drugog reda dobio bokser Dragomir Batar.

Ljiljana Rikić, predsjednik humanitarne organizacije Udruženje paraplegičara oboljelih od dječje paralize i ostalih invalidnih lica iz Bijeljine, odlikovana je krstom milosrđa.

Dodik je rekao da su odlikovani pojedinci koji su dali doprinos razvoju RS te da je ona 20 godina od formiranja stabilna, trajna i nema opasnosti za njenu egzistenciju i budućnost.

Koštunica nakon što je primio orden rekao je da je to kruna svega što je radio do sada i posvetio ga srpskom narodu koji mučenički strada na Kosovu, kao i srpskom narodu u RS i Srbiji.

Koštunica je rekao da mu je sudbina RS bila jedna od najvećih briga dok je obavljao državničke funkcije.

Livne je nakon što je primio orden rekao da nije mogao imati veću čast.

Čuvati tradiciju Vojske RS

Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, uputio je danas čestitku Rajku Kneževiću, komandantu 3. pješadijskog (RS) puka Oružanih snaga BiH povodom Vidovdana - krsne slave ovog puka. Radmanović očekuje da će ovaj puk i ubuduće čuvati i razvijati najsvjetliju tradiciju Vojske RS kao sastavnog dijela OS BiH i doprinositi miru i stabilnosti u BiH.

"Želim da nastavite započete reforme OS u skladu sa evropskim standardima i procesima koji čekaju BiH na putu evroatlantskih integracija", navedeno je u čestitki.

Grigorijeva besjeda

Besjedeći o Vidovdanu kao jednom od najsvetijih srpskih praznika, vladika Grigorije je u svojoj besjedi, kojom je završena sveta arhijerejska liturgija u Dobrićevu, istakao da je ta svečanost posebno sveta i posebno dostojanstvena.

"Mi smo se i u ovom drevnom manastiru, u molitvi susreli sa svojim davno stradalim precima, sa kosovskim junacima, sa junacima ovoga rata, pomenuvši ih u svetoj službi, ali smo se susreli i sa onim koji je nama najvažniji, sa svetim carom Lazarem", istakao je vladika Grigorije.

Naglasivši da ni danas, niti ikada u budućnoati, Srbi ne smiju zaboraviti svoje pretke od kojih su mnogi dali živote za slobodu, vladika Grigorije je naglasio da su to "žrtve koje su pale da bi mi danas stajali u ovoj molitvi kao slobodni ljudi".

Najčitanije