SARAJEVO Stvarni povratnici žive u nehumanim uslovima bez struje i vode, dok pojedinici dobijaju nekoliko donacija za obnovu iste kuće, tvrde u povratničkim udruženjima u BiH.
Mile Marčeta, koji je pokrenuo povratak u Drvar prije deset godina, kaže da i danas ima ljudi u Drvaru, ali i Glamoču, Bosanskom Grahovu, Bosanskom Petrovcu, Šipovu i Ribniku koji su bez struje, puta i poljoprivredne mehanizacije.
`Novac se dijeli po principu - daćemo ovoj opštini jer tu je načelnik iz naše stranke, pa neka podijeli`, tvrdi Marčeta.
U Savezu udruženja izbjeglica BiH kažu da je bilo slučajeva da opštinske komisije više puta novac dodjeljuju istim ljudima.
Komisija za izbjeglice i raseljene osobe BiH odlučuje kojim će se opštinama dodjeljivati novac iz Fonda za povratak BiH, gdje trenutno na računu ima oko 69 miliona KM.
Uroš Makić iz banjalučkog odbora Saveza udruženja izbjeglih i raseljenih BiH ističe da je dodjela novca preko ovog fonda jedini način da se kontroliše kako će donacije biti utrošene, za razliku od trošenja novca direktno preko međunarodnih organizacija.
`Bilo je slučajeva i to sam prijavio u UNDP, koji je donirao popravku kuća u Grahovu i Sanskom Mostu, da su opštinske komisije dodjeljivale istim ljudima donacije po dva-tri puta. Ove komisije imenuje direktno načelnik opštine i ne poštuje se princip da tu mora biti i osoba iz povratničkog udruženja`, kaže Makić.
On je član Komisije za izbjeglice i raseljena lica BiH, koja je sastavljena od resornih ministara iz entitetskih vlada, Brčko distrikta i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
Mlađan Božović, direktor Fonda za povratak BiH, ističe da je ova komisija utvrdila jasne procedure za dodjelu novca, koje su spore, ali su jedini način da se novac utroši u pravu namjenu.
`Moramo raspisivati tendere na osnovu Zakona o javnim nabavkama, a koliko će kojoj opštini ići para odlučuje Komisija na osnovu broja prijavljenih za povratak`, kaže Božović.
Prema listi koju je sačinila Komsija, za obnovu 848 kuća u 2005. godini najviše novca pripalo je opštini Zvornik 653.500 KM, zatim Srebrenici i Bihaću po 612.000 KM, Ilidži 588.000 KM, te Lukavcu, Tesliću, Travniku, Kotor Varošu, Rogatici i Doboju po oko 500.000 KM. Na ovom spisku nema gradova o kojima Marčeta govori, osim Istočnog Drvara sa 48.000 KM i Ribnika sa 108.000 KM, ali se nalaze na spisku odobrenih donacija u 2006. godini, koji će se realizovati u narednim mjesecima.
Počinje trošenje 69 miliona KM
U naredna dva do tri mjeseca biće utrošeno 69 miliona KM s računa Fonda za povratak BiH jer je počela građavinska sezona, a sve su procedure završene, tvrdi direktor ovog fonda Mlađen Božović. Obnovu će uraditi od vlastitih 7,5 miliona KM i 6,7 miliona KM namijenjenih za obnovu objekata ljudi iz kolektivnih centara. Koliko će fond imati novca u ovoj godini zavisi od entitetskih vlada koje izdvajaju za fond, ali i od budžeta institucija BiH.