SARAJEVO - Tužilaštvo BiH nema dokaza da je direktor Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ Goran Zubac počinio nesavjestan rad u službi, izjavio je Zupčev branilac advokat Dragiša Jokić.
Jokić je, na početku glavne rasprave na suđenju Zupcu pred Sudom BiH, naveo da Tužilaštvo BiH događaje od 7. februara ispred zgrade Predsjedništva BiH pokušava da okarakteriše kao krivična djela iz svoje i nadležnosti Suda BiH.
On je rekao da Sud BiH treba da utvrdi da li je Zubac imao obavezu da pruži pomoć Direkciji za koordinaciju policijskih tijela, a, ukoliko jeste, da li primjena propisa predstavlja njihovo svjesno kršenje.
"Ovdje je pravno pitanje bitnije od činjeničnog", rekao je Jokić.
On je naveo da Tužilaštvo BiH, kako bi optužilo Zupca, navelo u optužnici da je riječ o napadu na ustavni poredak BiH i terorizmu, za šta su nadležni Sud i Tužilaštvo BiH, odnosno Sipa.
Jakić je rekao da će Tužilaštvo BiH velikim brojem svjedoka pokušati da dokaže da je Zubac bio obavezan da djeluje, ali da problem predstavlja to što će svjedoci tumačiti propise, umjesto da govore o činjenicama.
"Ako ovi svjedoci ostanu pri iskazima koje su dali u Tužilaštvu BiH tokom istrage, tada će komotno tri svjedoka moći da sjednu na optuženičku klupu uz Zupca", rekao je Jokić.
Tužilac Miroslav Marković najavio je da će tokom suđenja ispitati 27 svjedoka i jednog vještaka, te da će od materijalnih dokaza, između ostalog, predložiti analizu video snimka o događajima 7. februara ispred zgrade Predsjedništva BiH, foto dokumentaciju, izvještaje o oštećenjima, te bolničku dokumentaciju o povredama policajaca.
On je naveo da materijalna šteta u dijelu za koju se Zubac tereti iznosi oko 400.000 KM.
Marković je najavio da će na narednom ročištu, 2. oktobra, pozvati pet svjedoka - tužioce Sašu Sarajlića i Dubravka Čamparu, bivšeg i sadašnjeg direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Himzu Selimovića i Mirsada Vilića, te Josipa Perića iz Federalne uprave policije.