VAŠINGTON - Američki državni sekretar Džon Keri saopštio je da se srebreničkih žrtava i svih žrtava rata treba sjećati, ne samo danas, već svakodnevno.
Keri je, povodom 20 godina zločina u Srebrenici, rekao da je to bio "nesavjesni zločin protiv čovječnosti" i snažan podsjetnik na potrebu da se svijet mora suprotstaviti zlu u svakoj formi te da mora ustati u odbranu ljudskih prava i dostojanstva.
"Oni koji su počinili masakr moraju biti izvedeni pred lice pravde. A mi se moramo sjetiti srebreničkih žrtava i svih žrtava rata - ne samo danas, već svakodnevno", saopštio je Keri, a prenio Glas Amerike.
SAD, kako je navedeno, ostaju pouzdan partner narodu BiH i podržavaju njenu bezbjednost kroz primjenu Dejtonskog sporazuma, obezbjeđuju ekonomsku i tehničku pomoć - od konflikta, preko obnove, do razvoja države.
Cilj SAD je, istakao je Keri, da podrži nastavak progresa ka stabilnoj i prosperitetnoj Bosni i Hercegovini u regionu gdje građani mogu da žive u miru sa svojim komšijama i poštuju prava svih.
Ruski veto u Savjetu bezbjednosti onemogućio je usvajanje rezolucije o Srebrenici koji, prema tumačenju ruskog ambasadora pri UN-u Vitalija Čurkina, nije bio konstruktivan, izaziva sukobe i optužuje samo jedan narod za taj zločin.
Predstavnički dom američkog kongresa je odmah u četvrtak podržao rezoluciju o Srebrenici sa kvalifikacijom da je riječ o "najgorem zločinu od Drugog svjetskog rata".