SREBRENICA - Svake godine 11. jula, ili uoči 11. jula, nebo nad Potočarima se otvori.
Ima neke simbolike u toj kiši koja natopi zemlju u koju će biti spušteni tabuti, koja umije nišane već ukopanih. Kao da nebo plače zajedno s majkama, sestrama, kćerkama...
Proteklih dana, a pogotovo juče tokom iznošenja 409 tabuta na musalu, kiša je ponovo padala, kao i protekle noći. Jutros su iskopani mezari osvanuli napunjeni vodom, a porodice i ostali prisutni pokušavaju je izvaditi prije dženaze.
Kako javlja reporter Klixa, u Potočarima je od ranih jutarnjih sati prisutan veliki broj onih koji su došli da na posljednji počinak isprate 409 žrtava genocida. U Potočare je do sada stiglo više od 100 autobusa, a ljudi još uvijek pristižu.
Prema procjenama organizatora, danas se na kolektivnoj dženazi očekuje blizu 50.000 ljudi.