BANJALUKA, DOBOJ - Nestanak djevojčice iz Doboja, koja je, srećom, pronađena, ukazuje na to da je u Srpskoj što prije neophodno uspostaviti sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnika "Pronađi me" ("Amber Alert").
Smatraju to sagovornici "Nezavisnih novina", koji ističu da se ovaj sistem u svijetu pokazao kao izuzetno koristan.
Podsjetimo, nestanak maloljetnice iz Doboja prijavljen je u četvrtak, 15 minuta nakon ponoći, a ona je potom, kako je saopštila dobojska policija, istog dana pronađena u dobojskom naselju Stanovi.
Gordana Rajić, ombudsman za djecu RS, podsjeća da je MUP aktivan kad je u pitanju uspostavljanje "Amber Alerta", koji je, svakako, koristan.
"Najviše dilema se javljalo u vezi s tim šta sa podacima djece, sa fotografijama, odnosno eventualnim zloupotrebama. Naš komentar je bio da, kada se radi o takvim situacijama, prioritet treba dati spašavanju života", rekla je Rajićeva za "Nezavisne novine".
Ona ističe da se zna tačno u kojim situacijama i koji podaci se objavljuju, koliko vremena policija čeka i kad odlučuje da se taj sistem aktivira, tako da su mogućnosti za zloupotrebu male.
"S obzirom na značaj koji taj sistem ima, ne treba ga uopšte dovoditi u pitanje. Iskustva su pokazala da ljudi koji se bave organizovanom trgovinom djece najčešće i vrebaju djecu u zemljama u kojima znaju da ne postoji taj sistem", naglašava Rajićeva.
U kojoj fazi je uspostavljanje sistema "Amber Alert" u Republici Srpskoj i kada će on biti pušten u upotrebu, pitanje je koje smo u petak poslali MUP-u Srpske, ali odgovor nismo dobili.
Posljednja informacija kojom se raspolaže jeste da se njegovo uvođenje očekuje tek naredne godine.
"Za njegovo efikasno funkcionisanje neophodno je uključivanje šire društvene zajednice", rekla je prije nekoliko sedmica Mirna Miljanović, načelnica Odjeljenja za odnose s javnošću u MUP-u Srpske.
Ona je tada objasnila i u kojim situacijama će se ovaj sistem aktivirati, a u kojim neće.
"Za aktivaciju 'Amber Alert' sistema predviđeni su jasni kriterijumi. Nije predviđeno njegovo aktiviranje u bilo kojem slučaju nestanka djeteta. Mi na godišnjem nivou imamo desetine prijava nestanka djece. Sistem se neće aktivirati, na primjer, ukoliko se radi o bijegu od kuće, te ukoliko ne postoji bojazan za zdravlje i život djeteta", rekla je Miljanovićeva.
Vlada Republike Srpske, podsjetimo, u aprilu je usvojila informaciju o uspostavljanju "Amber Alerta" u Republici Srpskoj. Kako je tada saopšteno iz Vlade Srpske, slučaj nestanka maloljetnog lica u Srbiji (Danka Ilić), kada je prvi put aktiviran Sistem hitnog obavještavanja javnosti, podstakao je MUP Srpske da intenzivira aktivnosti na uvođenju ovog sistema u Republici Srpskoj.
Inače, kako je planirano, u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima trebalo bi da bude uvršteno nekoliko novih članova, a koji se odnose na "Amber Alert".
"Ako je prijavljen nestanak maloljetnog lica, Ministarstvo može, nakon procjene, hitno putem savremenih sredstava komunikacije obavijestiti javnost o nestanku maloljetnog lica tako što će javno objaviti informacije koje mogu biti od značaja za njegov pronalazak", glasi jedan od tih članova.
Ovaj sistem će, kako se dodaje, biti koristan mehanizam postupanja u slučajevima nestanka djece i omogućiće policiji da u potragu uključi širu društvenu zajednicu, objavljujući informacije putem medija, televizijskih i radio-emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, auto-putevima i sl.
Takođe, kako se dodaje, sistem bi kod građana dodatno razvio osjećaj sigurnosti i učvrstio povjerenje građana u policiju, te pružio osjećaj korisnosti zajednici, kroz angažovanje građana u pružanju pomoći u konkretnim slučajevima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.