BANJALUKA - Posljednja analiza zemljišta s područja opštine Glamoč pokazala je da su koncentracije opasnih metala po nekoliko desetina puta veće od dozvoljenih, saznaju "Nezavisne".
Izvor "Nezavisnih" tvrdi da su koncentracije pojedinih opasnih metala, kao što su olovo, kadmij, živa, cink, bakar, nikl i kobalt, i do 30 puta veće od dozvoljenih, što predstavlja veliku opasnost po zdravlje ljudi, biljaka i životinja na tom prostoru.
"Glamoč ima plitko zemljište i postoji velika vjerovatnoća da su pojedini teški metali došli i do vode koju koriste stanovnici i životinje, što predstavlja posebnu opasnost po zdravlje", ispričao je naš izvor.
Analiza zemljišta, uglavnom s lokacija gdje se već godinama uništavaju viškovi naoružanja i municije, pokrenuta je nakon nedavnih apela stanovnika tog kraja, koji uporno tvrde da nadležni u Oružanim snagama BiH i međunarodne organizacije uništavajući oružje uništavaju i zdravlje mještana.
Međutim, u Ministarstvu odbrane BiH tvrde da je ta analiza pokazala "da se zemljište ne smatra kontaminiranim na svih deset uzetih uzoraka", u šta sumnjaju i mještani i neki zvaničnici.
Zanimljivo je i da se u Javnoj ustanovi Institut za javno zdravstvo RS, koja je i radila analizu, pozivaju na Zakon o zaštiti tajnih podataka i ne žele da govore o rezultatima analize, koja je dijelom rađena i u Beogradu.
"Na vaša pitanja nismo u mogućnosti da damo odgovor, jer smo dužni da poštujemo povjerljivost podataka", odgovorili su nam iz Službe za odnose s javnošću JU Institut za javno zdravstvo na konkretno postavljena pitanja šta je pokazala analiza zemljišta, koliko je zemljište štetno po život ljudi i životinja i u kojim materijalima su najveća odstupanja.
Jelena Marković, načelnik Centra za zaštitu od zračenja u JU Institut za javno zdravstvo, u kratkom telefonskom razgovoru takođe pozivajući se na Zakon o zaštiti tajnih podataka nije nam željela govoriti o rezultatima, ali ni o tome ko je naručilac pomenute analize.
U Ministarstvu odbrane BiH na konkretno postavljena pitanja o tome kolika su odstupanja i da li je zemljište opasno po zdravlje ljudi samo su nam kratko odgovorili da se zemljište ne smatra kontaminiranim.
Dušanka Majkić, predsjedavajuća Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH, tvrdi da nije na Ministarstvu da procjenjuje da li su zemljište, voda i vazduh kontaminirani i da će na to pitanje odgovor dati mjerodavne institucije.
"Mi očekujemo mjerodavno mišljenje, koje je već trebalo da bude dostavljeno i koje treba tačno da kaže o kakvoj kontaminaciji se radi. Moraćemo uskoro održati sastanak s predstavnicima Ministarstva u želji da se što prije završi taj posao, koji oni očigledno odugovlače", kazala je Majkićeva, dodajući da je Ministarstvo odbrane dužno dostaviti tu analizu i mišljenje o kontaminaciji i u kojoj mjeri je ta kontaminacija opasna po zdravlje ljudi.
Radovan Marković, načelnika Glamoča, koji je nekoliko puta upozoravao na zagađenost zemljišta zbog uništavanja minsko-eksplozivnih sredstava, rekao je juče da međunarodne organizacije, prije svih UNDP, i Ministarstvo odbrane BiH priznaju postojanje teških metala, ali da tvrde da to nije opasno.
"Kažu da nije opasno po zdravlje, ali kada tražimo da nam dostave te analize - oni ih ne daju. Sve što tražimo je da se ovdje napravi laboratorija i da u ispitivanja bude uključen neko iz Glamoča, a u sve ostale analize mi ćemo sumnjati", kazao je Marković.
On naglašava da su predstavnici UNDP-a i Ministarstva odbrane BiH posljednjih dana povećali aktivnosti u smislu da narodu s ovog kraja prezentuju rezultate do kojih su došli i da će se čak polovinom septembra obratiti i odbornicima lokalne skupštine kako bi ih pokušali razuvjeriti u sumnje da se radi o otrovanom zemljištu.
Podsjećamo, mještani Glamoča su više puta apelovali na nadležne da se s uništavanjem oružja na tom prostoru prekine ili da se bar stavi pod kontrolu, odnosno da dobiju čvrste garancije da te aktivnosti nisu štetne.
I analize koje je prije više od godinu radio federalni institut pokazale su kontaminaciju zemljišta na poligonu "Odlučna Barbara", ali ni do danas niko ništa nije preduzeo po tom pitanju, iako su stručnjaci upozoravali da se prilikom uništavanja oružja oslobađaju teški metali, koji izazivaju alergijska oboljenja i povećavaju mogućnost obolijevanja od malignih bolesti, od čega mještani Glamoča najviše i žive u strahu.
Prema posljednjim podacima, na poligonima u Glamoču od 2006. godine do danas je uništeno više od 1.800 tona mina i minsko-eksplozivnih sredstava.