BiH

Konstitutivna sjednica parlamenta BiH 20. novembra

M. Čubro

SARAJEVO Konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bit će održana 20. novembra ove godine, potvrdio je jučer Martin Raguž, aktuelni predsjedavajući ovog doma.

`Na ovoj sjednici će, osim polaganja prisege, biti formirano povjerenstvo za izbor i imenovanje Vijeća ministara. Konstituirajućom sjednicom predsjedavat će najstariji poslanik, a to je Ekrem Ajanović iz Stranke za BiH. Nakon toga u 15 narednih dana bit će formirani klubovi poslanika, te radna tijela i parlamentarne komisije. Time ćemo stvoriti uvjete da završimo proceduru razmatranja zakona koje smo ranije dobili od Vijeća ministara, poput zakona o lijekovima`, rekao je Raguž nakon jučerašnjeg radno-konsultativnog sastanka predstavnika parlamentarnih stranaka i aktuelnog rukovodstva Predstavničkog doma parlamenta BiH.

Prije konstituirajuće sjednice, kaže Raguž, bit će održan sastanak predstavnika 12 političkih stranaka koje su ušle u parlament, na kojem bi trebalo da bude izabrano rukovodstvo ovog doma parlamenta.

`Nadam se da ćemo na ovom sastanku postići dogovor o izboru predsjedavajućeg Predstavničkog doma i dvojice njegovih zamjenika, te da ćemo razgovarati o formiranju reprezentativne državne vlade. Kontaktirajući predstavnike svih stranaka, zaključio sam da su raspoloženi za formiranje reprezantativne vlade`, istakao je Raguž.

Najčitanije