BiH

Koridor udario temelje RS

Koridor udario temelje RS
Koridor udario temelje RS
Sanja Čakarević

MODRIČA - Vojna operacija "Koridor" stvorila je RS, spojila njene dijelove i omogućila život srpskom narodu na ovim prostorima.

To je istaknuto tokom jučerašnjeg obilježavanja 19. godišnjice proboja koridora kroz Posavinu, koji je u organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS održan na Dugoj Njivi kod Modriče.

Milorad Dodik, predsjednik RS, rekao je da je operacija ovjekovječila težnju srpskog naroda da u BiH ima svoju republiku i da je udarila temelje RS.

"RS je probojem koridora definitivno bila trasirana, a sve ostalo je nakon toga izgledalo kao popravljanje linija i granica. Danas RS izgleda politički stabilno, ekonomski i socijalno je pred određenim izazovima, naravno, koji nisu samo rezultat unutrašnjih prilika, nego i globalne ekonomske i socijalne krize, koja hara čitavim svijetom", rekao je Dodik.

Operacija "Koridor" je najznačajnija bitka za srpski narod", naveo je Aleksandar Džombić, premijer RS, a predodredila je dalji tok organizacije RS, kako je kazao Petar Đokić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite.

"Bilo je 1,5 miliona ljudi izolovano u Krajini, ostali smo bez hrane, struje, kiseonika, i ova je bitka zbog toga značajna. Vjerovatno je ovo najhrabrija i najhumanija odluka vojnog vrha tada, ali i možda najhumanija bitka, koju smo vodili u istoriji srpskog naroda", izjavio je Džombić.

Đokić je rekao da je RS na taj način teritorijalno povezana i to se tako održalo i do samog kraja rata.

"Nakon toga je i mirovnim sporazumom zaraćenih strana praktično potvrđena teritorijalna cjelokupnost RS", naveo je Đokić.

General Novica Simić, koji je komandovao jednom od najvećih jedinica, kazao je da je bitka koja je započela 24. juna izvedena uz poštovanje svih odredbi Ženevske konvencije i pravila ratovanja.

"Ova operacija je čista vojnička i niko od učesnika nije proscesuiran ni pred kojim sudovima. Ona je specifična i po tome što su glavne snage za proboj išle iz okruženja, znači oni koji su bili okruženi su probili, a ne oni koji su bili izvan okruženja, što se inače u pravilima ratovanja tako radi, zato je time njen veliki doprinos vojnoj nauci", izjavio je Simić.

Vlado Živković, komandant prnjavorske brigade, prisjetio se dolaska na Dugu Njivu u junu 1992. godine, gdje je njegova brigada primila zadatak i započela borbe na proboju koridora ka Posavini.

"Praktično od sela Čardaka, Garevca spojila se s posavskim snagama, zatim forsirala rijeku Savu, Odžak, Novo Selo i izbila na rijeku Savu u mjestu Prud", ispričao je Živković.

"Obilježavanju godišnjice proboja koridora treba da posvećujemo dužnu pažnju", smatra Pantelija Ćurguz, predsjednik Boračke organizacije RS, te poštujemo učesnike bitke, od glavnokomandujućeg do posljednjeg borca.

Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije u manastiru svetog velikomučenika cara Lazara na Dugoj Njivi služio je svetu arhijerejsku liturgiju, a zatim i parastos poginulim borcima, dok su na spomen-obilježju položeni vijenci i cvijeće.

Nestalih 63

U operaciji proboja koridora kroz Posavinu nestala su 63 srpska vojnika i civila, izjavio je Nedeljko Mitrović, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS.

On je istakao da se u Srpskoj i dalje traga za 1.729 osoba, među kojima je 699 vojnika, te izrazio nezadovoljstvo radom Instituta za nestala lica BiH.

Najčitanije