BANJALUKA - Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač rekao je da postoji mogućnost da napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića nije bio spontan već organizovan i da to treba da utvrdi istraga u koju bi trebalo da budu uključene sve bezbjednosne agencije u BiH.
Lukač je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da, na osnovu snimka, svi akteri napada moraju da budu identifikovani i uhapšeni, kao i da odgovaraju za svoje postupke.
"Na snimku se vidi da je jedno lice zadržano. Ne znam da li je uhapšeno pošto su ga ljudi iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH zadržali. Ako malo bolje pogledate taj snimak, vidjećete da je taj čovjek nosio oko vrata akreditaciju što znači da je bio u funkciji obezbjeđenja, ali je zloupotrijebio tu poziciju i bio direktan napadač na premijera", istakao je Lukač.
On se osvrnuo na današnji događaj i napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića rekavši da je MUP Republike Srpske još prije nekoliko dana imao informacije da bi moglo doći do incidenta.
"Mi smo osiguravali Vučića od njegovog ulaska u BiH do ulaza u Memorijalni centar gdje je za osiguranje nadležna Direkcija za koordinaciju policijskih tijela. Kada je krenulo bacanje kamenica i flaša, te uzvikivanje 'Ubij Vučića', naši pripadnici su bili spriječeni da uđu unutar Memorijalnog centra, a ljudi iz Direkcije su trebali da budu s njim", rekao je Lukač.
On je rekao da je MUP RS procijenio da bi se napad na Vučića mogao desiti.
"Znali smo da Direkcija neće dozvoliti ulazak u Memorijalni kompleks i zbog toga sam insistirao da imamo policajce u civilu, koje smo ubacili u masu. Ti ljudi su spriječili nešto teže što se moglo dogoditi. Uspjeli su da zadrže masu i pomogli Vučiću da izađe", kazao je Lukač.