SREBRENICA - Stručnjak Američke agencije za razvoj (USAID) Nermin Zukić imenovan je za savjetnika načelnika Srebrenice za ekonomski razvoj, investicije i zapošljavanje.
Zukić će, s načelnikom Abdurahmanom Malkićem i opštinskom administracijom, tražiti bolja rješenja u cilju privlačenja investicija na područje Srebrenice.
Američki ambasador u BiH Čarls Ingliš juče se zahvalio Malkiću što je prihvatio imenovanje Nermina Zukića za svog savjetnika, kao i Klifordu Bondu, specijalnom izaslaniku OHR-a, na aktivnostima koje je preduzeo u cilju da se osigura bolja budućnost za sve građane Srebrenice.
"Sa zadovoljstvom radimo na promociji novog života i osiguranja boljeg života za sve građane. Pred nama je opipljiv dokaz naše predanosti Srebrenici i boljoj ekonomskoj budućnosti ove opštine", istakao je Ingliš.
Američka ambasada će, prema njegovim riječima, u potpunosti podržati Zukića u nastojanjima da doprinese bržem ekonomskom razvoju Srebrenice i osiguranju obećavajuće i prosperitetne budućnosti.
Bond je ocijenio da je u ovoj opštini zabilježen određen ekonomski napredak u ovoj godini.
"Republika Srpska napravila je značajnu investiciju obnavljajući infrastrukturu, koja je vrlo važna podrška za biznis i ekonomski razvoj Srebrenice. Savjet ministara će, takođe, investirati novac u obnovu infrastrukture i treba ubrzati implementaciju tih projekata", rekao je Bond, dodajući da će stvarni ekonomski napredak u ovoj opštini zavisiti od privatnog sektora i otvaranja novih radnih mjesta.
On je istakao da će se, prema njegovim saznanjima, otvaranjem novih pogona zaposliti 300 ljudi na ovom području.
Zukić je rekao da ga je u Srebrenicu dovela "spoznaja i uvjerenje da Srebrenica može da postane simbol nečega pozitivnog u BiH".
"Poslovna perspektiva ima u tome značajnu ulogu", rekao je Zukić, dodajući da očekuje dobru saradnju sa predstavnicima lokalne zakonodavne i izvršne vlasti, te konkretne korake u oblasti preduzetništva.
Ingliš, Bond i predstavnici USAID-a posjetili su novi pogon američke kompanije "Inspire" i proizvodni pogon olovske kompanije "Alma Ras", a u Potočarima slovenačku fabriku auto-dijelova "Cimos" i prostor na kojem će slovenačka kompanija "MyCycle" proizvoditi invalidska kolica.
Kabinet informatike u Potočarima
Simboličnim presijecanjem vrpce američki ambasador Čarls Ingliš i direktor srebreničke škole "Petar Petrović Njegoš" Marinko Backović otvorili su juče u područnoj školi u Potočarima kabinet informatike.
"Ovoj djeci smo omogućili pristup svijetu", rekao je Ingliš, napominjući da je novac za nabavku računara obezbijedio jedan američki građanin.
Kabinet je opremljen sa devet novih računara.