SARAJEVO - Za Centralnu izbornu komisiju (CIK) BiH nije sporno što klubovi poslanika dio novca namijenjenog za njihov rad proslijede na račune svojih političkih partija iako u nekim strankama tvrde da državni revizori to ne dozvoljavaju.
Maksida Bajramović, portparol CIK BiH, kaže da oni samo prate izvore finansiranja partija, a ne način trošenja tog novca.
Za rad klubova poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH prošle godine izdvojeno je 450.000 KM, a poslanici ne kriju da taj novac najčešće prebacuju strankama jer najveći dio posla tamo i obavljaju.
Drago Kalabić, šef Kluba poslanika SNSD-a, kaže da su od državnih revizora dobili taksativno pobrojano za šta se novac namijenjen klubovima može trošiti, te da taj novac nije namijenjen strankama iz kojih dolaze.
"U Klubu imamo određena unutrašnja pravila. I državna revizija je upozorila da se sredstva za rad klubova mogu koristiti isključivo za tu namjenu, a ne mogu više ići strankama. Nabrojali su da se to može koristiti za savjetovanja, seminare, poslanici mogu o trošku Kluba organizovati određene aktivnosti, uzeti savjetnike i slično", kazao je Kalabić.
Njegov kolega Jozo Križanović, koji je predsjedavajući Kluba SDP BiH, kaže da nije čuo za takvo upozorenje državne revizije.
"Dio novca prebacujemo stranci. To nisu neka značajna sredstva jer su naši uslovi za rad ovdje loši i od novca namijenjenog za aktivnosti Kluba kupujemo i kancelarijski materijal, a nemamo često ni računare", kaže Križanović.
Prema Zakonu o finansiranju političkih partija BiH, predviđeno je da se 30 odsto odobrenog novca rasporedi klubovima, a 70 odsto raspoređuje se srazmjerno broju poslaničkih mjesta koje svaka parlamentarna grupa ima u trenutku raspodjele.
Kalabić ističe da je preporuka revizije obrazložena činjenicom da se partije finansiraju iz budžeta na osnovu broja poslanika, a klubovi odobreni novac treba da troše za svoj rad.
Bajramovićeva ističe da, prema podacima Službe za reviziju CIK-a, klubovima nije mnogo novca ostajalo za prebacivanje strankama i da se to najčešće dešavalo partijama iz FBiH.
Podjela novca na tri dijela
Rifet Dolić, poslanik DNZ-a, napustio je tročlani Narodni klub, kojeg su činili poslanici iz različitih partija.
"Ono što bi pripalo našem klubu podijelili bismo na tri, jer smo iz različitih partija. Ja sam novac koji mi pripadne davao stranci tako što dam saglasnost da se prebaci na račun partije. To je bilo oko 9.000 KM godišnje. Najveći dio svojih aktivnosti i kontakata s biračima imam u stranci, a ne u parlamentu i smatram da je u redu da novac tamo i prebacim", kazao je Dolić.
Podsjetio je da je Klub napustio iz moralnih razloga, jer se ne slaže sa djelovanjem poslanika iz tog kluba Jerka Ivankovića Lijanovića.