ISTOČNO SARAJEVO - Udruženje porodica zarobljenih i nestalih lica Sarajevsko-romanijske regije pozvalo je danas Tužilaštvo BiH i Agenciju za istrage i zaštitu BiH /SIPA/ da po službenoj dužnosti ispitaju šta se dogodilo sa 618.000 KM uplaćenih na račun nekadašnjeg MPI-a, koji je bio registrovan kao institut u okviru Međunarodne komisije za nestale osobe /ICMP/.
Udruženje podsjeća da od 2004. godine traži odgovor šta je sa tim sredstvima.
"Uvijek smo dobijali odgovore da su ta sredstva na beskamatnom računu, pa čak smo dobijali pisana objašnjenja. Znajući da ne postoji beskamatni račun sumnjali smo da je to mutna radnja u organizaciji ICMP-a i Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica od 2008. godine", saopšteno je iz ovog Udruženja.
U saopštenju se navodi da je novac koji je uplaćen bio predviđen za unapređenje i poboljšanje istraga pronalaženja nestalih u BiH i za pomoć porodicama i udruženjima u njihovom radu.
"Ovaj kriminal nam je pokazao da izvršna, zakonodavna i sudska vlast i ministri u toj vlasti ne rade svoj posao i da treba upotrijebiti čeličnu metlu i pomesti sve kriminalce bez obzira da li je riječ o domaćem ili međunarodnom zvaničniku, da se više ne kriju iz dipomatskog ili nekog drugog imuniteta", navodi se u saopštenju.