SARAJEVO - U okviru šire posjete zemljama regiona senator Džon Mekejn, predsjedavajući Odbora za oružane snage američkog Senata i bivši republikanski kadnidat za američkog presdsjednika, doputovao je danas u Sarajevo.
Nakon sastanka sa bh. zvaničmicima Mekejn je na konferenciji za novinare rekao da su SAD uz BiH i da je došao da se iz prve ruke uvjeri odnosno upozna sa situacijom ovdje.
Amerika je dobijala zabrinjavajuće informacije iz regiona o uticaju Rusije, naveo je Mekejn. Dodao je da će SAD štiti Dejtonski sporazum i da su tu da pomognu BiH na putu u NATO i EU.
Američki senator DŽon Mekejn izjavio je danas u Sarajevu da je zabrinut zbog podrške selefijskom pokretu u BiH, iako je ova zemlja postigla ogroman napredak u borbi protiv terorizma.
On je istakao da ne očekuje da će u BiH i regionu biti rata, ali da je potreban angažman svih na očuvanju mira.
Mekejn je rekao na konferenciji za novinare, nakon sastanka sa zvaničnicima BiH, da je BiH postigla veliki napredak u sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da se mora očuvati i duh i tekst ovog sporazuma.
On je naveo da je vlastima u BiH ukazao na problem korupcije.
Mekejn je pohvalio angažman pripadnika Oružanih snaga BiH u Avganistanu.
"Politika SAD i dalje je posvećena podršci građanima BiH i njenom evropskom putu, ali je potrebno riješiti još nekoliko pitanja u BiH. Većina Amerikanaca pozdravila bi ulazak BiH u EU", rekao je Mekejn.
On kaže da je u BiH došao jer je bio zabrinut nekim informacijama koje je dobio iz BiH, uključujući i informaciju o ruskom uticaju.
Mekejn je naveo i da je Bašar Al Asad ratni zločinac i da je bio u Siriji i vidio ubijanje.