BiH

Milorad Dodik: Povući odluku ili je poboljšati

Goranka VRANIĆ

BANJALUKA - Minimum za prevazilaženje postojeće krize u BiH bio da visoki predstavnik Miroslav Lajčak povuče svoju odluku ili da je bitno poboljša uvođenjem novih odredbi, koje će eliminisati svaku mogućnost preglasavanja, izjavio je juče u Banjaluci predsjednik Vlade RS Milorad Dodik.

`Ne možemo da vjerujemo u tumačenje, već pravnoj normi koja treba da bude napisana kao dopuna tog akta i u kojoj treba jasno da se eliminiše bilo kakva mogućnost preglasavanja u bilo kom trenutku i bilo kada u institucijama BiH`, rekao je Dodik i dodao da će RS iskoristiti sve demokratske i političke mehanizme i pokušaće da skrene pažnju da je ova odluka loša i neprihvatljiva.

`Ukazaćemo na činjenicu da se osjećamo prevarenim od međunarodne zajednice`, rekao je Dodik. On je podsjetio da je RS na nivou Savjeta ministara BiH već pokrenula konkretne poteze povodom odluke visokog predstavnika.

`Isto će uslijediti i u Parlamentarnoj skupštini BiH ukoliko sa nama ne žele da razgovaraju kao sa ravnopravnim partnerima, već kao objektima koji će izvršavati nečije navodno dobre želje za nas`, rekao je Dodik. On je istakao da RS treba da bude partner i da će iskoristiti sve mehanizme za djelovanje demokratskim sredstvima.

`Mnogi su u međunarodnoj zajednici kreirali takvu situaciju da je navodno ovdje već trebalo da se desi rat, što nije tačno`, rekao je Dodik i dodao da velike sile imaju moć, dok RS ima demokratske procedure koje će koristiti do maksimuma.

Govoreći o reformi policije, premijer RS naglasio da je ovo pitanje `toliko teško i složeno da se ne može smatrati laganom temom za lokalne političare`. On je podsjetio da je napravljen `neki dogovor o reformi policije` u Mostaru i da je taj posao trenutno deblokiran ukoliko se bude pravilno primjenjivala odredba Mostarske deklaracije, koja kaže da će unutrašnja organizacija policije odgovarati ustavnoj strukturi zemlje.

`Mi to tumačimo tako da je postojanje policije RS nesporno, jer ustavnu strukturu zemlje čini RS kao njen sastavni dio`, istakao je Dodik.

Dogradnja Ustava BiH

Milorad Dodik ocijenio je danas da suštinu svih odnosa u BiH predstavlja nova dogradnja Ustava BiH, čija osnova mora da bude Dejtonski mirovni sporazum i nepobitnost postojanja RS.

`Ako o tome ne budemo postigli saglasnost, nikada nećemo napraviti Ustav BiH`, rekao je Dodik.

 

Najčitanije